Zihniyet değişikliği gerekli

Anayasa ve yasalarda sık sık değişiklik gündeme geliyor. Hatta olaylar ve gelişmeler değişikliği zorunlu hale getiriyor. Yapılan tüm değişikliklere rağmen şikâyetler bitmiyor. Böyle olunca ana sorunun anayasa ve yasalar mı uygulama mı sorusunu düşünmek gerekiyor. Hâlâ öyle midir bilmiyorum 1960’lı yıllarda Anakara Hukuk Fakültesi’nde ders yılının başlarında hocalarımızın dile getirdiği ve aradan geçen bunca zamana rağmen aklımdan çıkmayan bir değerlendirmeyi aktarmak istiyorum. Hukuk talebelerine ilk söyledikleri, “İyi bir yasa kötü bir uygulamacı elindi kötü, kötü bir yasa iyi bir uygulayıcı elinde iyi sonuç verebilir” şeklindeydi. Bunu hatırlatırken anayasa ve yasaların değişmez, değiştirilemez metinler olduğunu ileri sürüyor değilim. Zaten anayasa ve yasalar değiştirilemez metinler olsaydı, belli sürelerde seçim yoluyla millete gitmenin ve oyunu istemenin bir anlamı kalmazdı. Bu bakımdan sıkça dile getirilen anayasa değişikliği ya da yeni bir anayasa hazırlanması ve yasalarda değişikliklere karşı çıkmaktan çok yapılacak değişikliğin ne yönde olması gerektiği hususunda sözü ve görüşü olan siyasi kadrolar ve sivil toplum örgütleri görüşlerini toplum ile paylaşılmalıdırlar. Aksi halde anayasa ve yasalardaki değişiklikler sık sık gündeme gelecektir.

Esas üzerinde durmak istediğim husus ise öncelikli olarak zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Çünkü bu ülkede demokrasi ve özgürlük şarkılarını dillerinden düşürmeyen siyasi ve sivil kadroların söyledikleri ile yaptıkları arasındaki farklılık sebebiyle ülkemiz bir karmaşa içine yuvarlanmaktadır. Yani söylenen ile uygulama farklılık arz ettiği için öncelikli olarak toplumda yargıya güven kaybolmaya başlıyor. Öyle olunca da istediğiniz kadar yeni anayasa ve yasa yapın sonuç değişmiyor. Özellikle de belli çevreler insan hakları savunuculuğunu ve demokrasi koruyuculuğunu kimselere bırakmazken toplumun bir kesimine kendilerine gerekli gördüklere hak ve özgürlükleri bir başka kesime çok gördüklerini biliyoruz.

Bu bakımdan ülkemizde anayasa ve yasalardan kaynaklanan eksiklikler olmakla birlikte kanaatimce ana mesele zihniyettir. Ülkemizde esas sıkıntı farklılıklara tahammülsüzlüktür. Sık sık farklılıkları ülkemizin zenginliği olarak nitelendirmemize rağmen nedense belli kesimler sadece kendi düşüncelerine ve inançlarına özgürlük isterken diğerlerine bu hakkı çok görmektedirler. Bu ister ikiyüzlülüğün tezahürü olsun ister samimi bir tavır olarak nitelendirilsin netice olarak ülkemizde gücü ele geçirenlerin kendileri gibi düşünmeyen ve inanmayanlara her türlü haksızlığı kendileri için hak olarak görüyorlar.

Elbette suçların çerçevesi anayasa ve yasalarla belirlenir. Yargıda belirlenmiş olan bu çerçeve içinde karar verir. Ancak, ülkemizde nedense gerçek düşünce ile ifade edilenler arasında farklılık oluşuyor. Bu farklılığın sebebi de kanaatimce farklılıklara tahammülü sindirememiş kesimler söz ve eylem beraberliğini gerçekleştiremiyor oluşlarından kaynaklanıyor.

Sonuç olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planı baştan tereddütle karşılandı. Bu sebeple açıklanan reform paketinin esas hedefinin seçim yasası olduğu ya da mühim olanın uygulama olduğu hatırlatıldı. Hâlbuki toplumda farklılıklara tahammül içselleştirilebilmiş olsa ve bu durum uygulamaya yansımış olsa kafalarında hiçbir tereddüdün oluşmaması gerekir. Ne yazık ki öyle olmuyor. Dileriz böylesine bir toplumun her kesiminin kabul edeceği bir planı gündeme getiren kadrolar kendilerinden olmayanları hain ya terörist ilan temekten kurtulabilsinler. Çünkü özgürlük ve demokrasi önce farklılıklara tahammül ile başlar ve yürür. Aksi halde güçlülerin her söylediğinin doğru olduğu yaklaşımı hâkimiyet kazanır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.