Sorunların sorumlusu muhalefet mi?

İktidar sözcülerinin açıklamalarına ve suçlamalarına bakarsanız ülkedeki tüm sorunların sorumlusu muhalefet. Bunun da ötesinde sorunların çözümünden sorumlu da muhalefet. Halbuki iktidar koltuğunda oturan, sorunlara çözüm üretmek ve uygulamaya koymak iktidarların görevi. Elbette, muhalefet iktidarın uygulamalarında gördüğü, eksiklik ya da yanlışları dile getirmek durumundadır. Buna karşılık sorunların çözümünde yol gösterici bir tavır sergilemesi gerekir. Ancak, görünen o ki, iktidar sözcülerinin açıklamalarına baktığımızda tüm sorunların sorumlusu muhalefet. Böyle olunca da ister istemez akla, ülkemizde iktidar ile muhalefet yer mi değiştirdi sorusu geliyor.

Bu arada muhalefetin eleştirileri karşısında iktidar bir yandan alınganlık sergilerken bir yandan da muhalefete yönelik her türlü suçlamayı sürdürüyor.  Bu suçlamalar arasında terör örgütleri ile işbirliği yapmak, vatan hainliği, taciz ve tecavüzler karşısında sessiz kalmak gibi ithamlar var. Halbuki bu suçlamalar gerçek ise bunun hesabını sormak görevi yargıya aittir. İktidar makamında bulunanlar kendilerini yargının yerine koymaya başladıklarında o zaman suçlu ile suçsuz birbirine karışacak, bunun da ötesinde muhalefet partileri ve medya için iktidara yönelik eleştiri imkanı kalmayacaktır. Hemen belirteyim ki, muhataplara karşı bir takım gerçek olmayan suçlamalarda bulunmak karşısında muhalefetin hakkını korumak görevi de yargıya aittir. Demokratik bir hukuk devletinde böyle olması gerekir. Eğer muhalefete yönelik her gün belli suçlamalar iktidar sözcüleri tarafından tekrarlanıyor, ilgili kurumlar sessiz kalıyor. Buna karşılık iktidar sözcüleri akla gelebilen bir takım nitelendirmeler ile muhalefeti itibarsızlaştırma yarışını sürdürüyorsa insanların geleceğe iyimser bakabilmesi mümkün olmaz. Bu ise toplumsal barışı dinamitler, sonuçta huzursuz bir toplum ortaya çıkar.

            Halbuki, başta iktidar sahipleri olmak üzere tüm siyasilerin birinci görevi ülkede huzur ve barışın hakim kılınmasına destek vermektir. Bunun için de esas olan toplumun ülke çıkarları söz konusu olduğunda aynı dili kullanması gerekir. Ancak, aynı dili kullanması bu ülkede iktidarın icraatlarına karşı hiçbir şekilde eleştiri yapılamayacağı anlamına gelmez, gelmemeli. Kaldı ki, insanımız istisnalar olsa bile insanımızın sıkıntılı günlerde birlik oluşturabilmektedir. Yeter ki siyasiler koltuklarını korumak uğruna kendilerini eleştirilemez görmesinler.

            Bu husustaki düşüncelerimi binlerce olay arasında bir tekini hatırlatarak ifadeye çalışacağım.

            Hatırlanacağı gibi iktidar sahipleri yıllar önce faizin, ekonominin bir gerçeği diyerek yola çıktılar. Aradan zaman geçti, yüksek faizin ekonomik kalkınmaya engel olduğunu söylediler. Bu yüzden faiz oranlarını artırmakta ısrar eden ilgililer yönetimden uzaklaştı/uzaklaştırıldı. Ancak, yeni gelen yöneticiler yabancı yatırımcıların ülkemize gelmelerini sağlamak iddiası ile faiz oranlarını yüksek oranda artırdılar. Bu artış elbette hayatın her alanına yansıdı. Yerli yatırımcılar bu yüksek faizlerden şikayet etmeye başladı. Bu arada dış borçlara ödemek zorunda olduğumuz faiz oranları da yükseldi, insanımız alınan borçların faizlerini karşılamak için fedakarlık yapmaya zorlandı. İçeride dar ve sabit gelirlilerin bankalara ödemek zorunda kaldığı yüksek faiz sebebiyle bankalar en karlı kurumlar haline geldi. Şimdilerde yeniden yüksek faizin zararları dile getiriliyor. Bu farklı tavrı sergileyenler iktidar sahipleri. Sanki faizi artıran ve düşmesini sağlayacak olan muhalefetmiş gibi bir tavır sergileniyor.

            Sonuç itibariyle iktidar sahipleri ve muhalefet sözcülerinin ülkede huzur ve refahın sağlanması ile görevli olduklarını unutmamaları gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.