Küresel sermaye sahiplerine çalışılıyor

İşçisi, patronu netice itibariyle küresel sermaye sahiplerine çalışıyor. Uygulanmakta olan kapitalist sistem insanlığın büyük bir bölümünü ücretli köle haline getirmiş. Bir başka ifadeyle büyük sermaye sahipleri sürekli olarak sermayelerine ekliyor. Sayıları bir elin parmakları kadar olan bir azınlık servetini artırırken, milyarlar karın tokluğuna çalışıyorlar. Kısacası, dünya üzerinde bir küresel sömürü düzeni hâkim. Bu gerçeği bilen sadece biz değiliz. Dünya üzerinde uzun yıllardan beri bu gerçeği dile getiren, sömürünün yerini hakkın, adaletin, alın terinin alması gerektiğini söyleyen ve bunun mücadelesini verenler var. Ne var ki, küresel sermaye çevrelerinin oluşturduğu düzene karşı çıkanlar kendi ülkelerinde çeşitli bahanelerle ya yok ediliyorlar ya da toplumdan dışlanıyor, bir bakıma itibarsızlaştırılıyorlar.

Hemen belirteyim ki, sermaye düşmanlığı yapmak için bunları hatırlatıyor değilim. Ancak, uygulaması da bankalar aracılığı ile sürdürülen bir sömürü düzenine dikkat çekmeye çalışıyorum. Faiz aracılığı ile sürdürülen sömürüye bu ülkede zaman zaman dikkat çekenler oldu. Ancak, bu işi bir sistem halinde sunan, sömürü düzeninin alternatifini de ortaya koyan rahmet Erbakan Hocam bu uğurda ömrünü verdi. Hocamın dört partisinin kapatılması ve beşincisini kurmak zorunda kalışının sebebi ibadeti, faize karşı çıkması ve onun mücadelesini vermesiydi. Esas sebep küresel sermaye çevrelerinin tekerine çomak sokması, sömürülerine yeter artık demesiydi. Bir yıllık başbakanlığı döneminde faizci sömürü düzeninden kurtulmanın mümkün olmasını da uygulaması ile göstermiş olmasıydı.

Salgın ila mücadele ve bu mücadelede sonuç alabilmek için yoğun bir kampanya ile aşılamanın başlatılmış olması, hatta salgın sebebiyle toplumda ciddi bir ekonomik sıkıntının ortaya çıkması, daha doğrusu var olan ekonomik sıkıntının salgın vesilesiyle daha da koyulaşması, insanların işlerini kaybetmeleri, ciddi bir sosyal patlama ihtimalinin gündeme gelmesi karşısında devletin toplumu bu darboğazdan kurtarabilmek için gerekli desteği veremiyor olduğu bir ortamda TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun yaptığı açıklamada “Kredi faizleri büyümeye engel” demesi rahmetli Hocamın yıllar boyu toplumu uyarmaya çalıştığı, faizden kurtulmadan sömürünün son bulmayacağına dair anlattıklarını, bir başka ifadeyle sağlığında Hocamın haklılığını görmek ve kabul etmek isteyenlerin zaman zaman sıkça dile getirdikleri, “Erbakan haklıymış” söylemini hatırlattı.

Hisarcıklıoğlu’nun söylediklerinden kısa bir alıntı yapmak istiyorum:

“Bankaların uyguladığı yüksek kredi faizleri üretim ve yatırım önündeki en büyük engel” olduğuna dkkat çeken Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Yüksek kredi faizleri büyümeye destek değil köstek oluyor. Reel sektöre sırtınızı dönmeyin.”

Hisarcıklıoğlu’nun şikâyetini kısaca aktardım. Ancak, sistemin özünü faizin oluşturduğu, bankaların, daha doğrusu yerli ve kürsel sermaye sahiplerinin oturdukları yerden faiz ile en çok kârı temin etmenin peşinde oldukları hatırlandığında aslında kızacak bir husus kalmaz. Bu bakımdan öncelikli olarak sömürü düzeninin kaldırılması için mücadele emek, mücadele edenlere destek vermek gerekiyor. Bu yapılmadan şikâyet etmenin anlamı yok. Çünkü Merkez Bankası’nın son faiz artırımının ardından iki gün geçmeden bankalar kart sahiplerine faizleri artıklarını duyurdular. Buna da kimsenin sesi çıkmadı. Çünkü sistemde esas olan bu. Para ile para kazanmak, yani sömürü.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.