Dünyada kaç devlet halkının hepsine hukukunu öğretir?

Dünyada 208 ülkenin sisteminin, adı her ne olursa olsun, yönetimleri, insan veya insanlara dayandığından, hiç biri yönettikleri kriterleri, kanunları, yasaları, anayasa veya baba yasalarını halka öğretecek hiçbir plan ve programları yoktur.

İslam dini yerleri-gökleri, dereleri-tepeleri, denizleri-yıldızları, güneşi-ayı, çiçekleri-böcekleri… yaratan Allah Celle Celalühü’nün indirdiği kitap Kur’an-i Kerim ve onun seçip gönderdiği elçi Muhammet Mustafa Sallallahü Aleyhi ve Sellem’in sünnetine dayandığından, dünya nimetlerinden herkesin helal yoldan kazanıp istifade etme hakkı olduğu gibi, İslam dininden de nimetlenme hakkı vardır.

Onun için Sevgili Peygamberimiz, Medine’de eğitimi mescit/camiden başlatmıştır.

Camiler, randevusuz, izinsiz, zamansız her an herkesin gelebileceği, ilim alabileceği, ibadet yapabileceği yer olarak inşa edilmiştir.

Haftanın her Cuma gününde, Cuma namazı öncesi, vaiz efendi insanlık tarihini ve bu tarih içinde zalimlerin, kralların, yaptıkları zulümlere karşı direnen peygamberler ve onların ümmetlerinin nasıl başarılı olduğunu, haklarını, hukuklarını, ibadetlerini anlatır.

Hutbede ise ergenlik çağına gelen, deli ve hasta ve de başka mazereti olmayan her erkeğin, arzu eden her kadının İslam hukukundan bir veya birkaç maddenin okunduğu ve açıklandığı hutbeyi dinledikten sonra Cuma namazının farzına geçerler ve hutbenin son sözü olarak bin üç yüz yıldır şu ayet okunmaya devam eder:

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyiliği, akrabaya vermeyi emreder, fuhşiyyatı, kötülüğü ve zorbalığı yasaklar. Öğüt alasınız diye size öğüt verir.” (Nahl Süresi, Ayet 16/90)

İnsan, yaratılmışların en değerlisidir. Onun için bir insanın korunması için dünyanın bütün altınlarını ve rezervlerini harcasak israf sayılmaz.

Bu insanın nasıl havasını çağdaş bilim insanları kirlettikten sonra havayı temizlemek ve eski haline döndürmek için çalışıyorlarsa,

Nasıl yiyecek, içecek, giyecek ve kullandıklarımızın naylon markasının zararını gördükten sonra, Hazreti Adem’in içtiği suya ve havaya hasret kaldı isek tabiat kanunlarını yaratan Rabbimiz, yönetim kriterlerini de indirmiştir.

Ona dönüş olmadan dünyadaki harpler ve darplar bitmeyecektir.

Sömürgenlerin kemirdiği insanlar sefaletten, kemirenler sefahatten kurtulamayacaklar.

Önce kendimizi bir tanıyalım:

Yaratılan her şeyin yaratıcısı Allah Celle Celalüh olması nedeniyle hiçbir şey için “Bu boşuna yaratılmış” denemez.

Rabbimiz hiçbir şeyin boşuna yaratılmadığını:

“…Ey Rabbimiz, sen bunları boşuna yaratmadın…” haber verir. (Al-i İmran Süresi, Ayet 3/191)

İnsanı ise en güzel kıvamda yarattığını haber verir:

“Biz insanı en güzel kıvamda yarattık.” (Tin Süresi, Ayet 95/4)

Böylesine değerli bir insan için hayat veren havayı, ısıtıp ışıtan ve havadan vitaminler saçan güneşi, toprağı, altını, gümüşü, denizi, yıldızı, insan için yarattığını:

“O Allah ki, yeryüzünde olanların tamamını sizin için yaratandır...” şeklinde ifade der. (Bakara Süresi, Ayet 2/29)

Hani çocuğunuza sevinsin diye elbise, ayakkabı, yiyecek, içecek, oyuncak alırsınız ya Allah da yarattığı insanlar için önlerine dünyayı seriveriyor.

Böylesine değerli bir varlık olan insanın kendisi gibi bir insana kul olmaması için:

“Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet/kulluk etmeleri için yarattım” buyuruyor. (Zariyat Süresi, Ayet 51/56)

Ayete dikkat ediniz, “Li ya’büdüni/Ancak bana kulluk etmeleri için” buyurmuş. Başkasına değil.

Dünyanın yönetimini elinde tuttuğunu sanan ama baş ağrısını engelleyemeyen Trump’ın veya Putin’in veya titremesine mani olamayan Merkel ve onların ukalalarının kurallarına kul olanların derekesine düşürülen ve aşağıların aşağısında debelenen insanlık onurunu, insana kalbini, kalıbını, canını, tenini, kanını, sevdiğini…verenin emir ve yasaklarına sarılarak iki dünyasını güzelleştirmesi için bizim, hem tabiat kanunlarını hem İslam’ın kriterlerini uygulamamız gerekir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.