Reklamı Kapat

Cuma namazı ve toplumsal harekât

1960 ile 1980 yılları arasında şehirde komünistliğin merkezi, bir terzi dükkânı imiş.

En etkin bir komünist, bana, “Beni komünist yapan İzmir Üniversitesi değil, bu terzidir” demişti.

Şehrin bütün dükkân, büro, muayenehane, işyerlerini teker teker sırayı atlamandan gezerken sıra terziye de geldi ve ben ona Cuma namazını anlatıverdim ve ilk Cuma namazına beraber gittik ve ölünceye kadar da devam etti.

İyi niyetli mealci kardeşlerim, sizi seviyorum. Önce meali okuyalım:

“Ey iman edenler, Cuma günü namaz için çağrıldığınızda hemen Allah'ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilmiş olsanız bu sizin için daha hayırlıdır.

Namaz kılındığı zaman yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan (rızkından) arayın. Allah'ı çok zikredin ki, kurtuluşa erebilesiniz.

Bir ticaret veya eğlence gördüklerinde hemen ona fırladılar ve seni ayaküstü bıraktılar. De ki: Allah katındakiler, eğlenceden ve ticaretten daha hayırlıdır. Allah, rızk verenlerin en hayırlısıdır” (Cuma süresi ayet 62/9-11).

Cuma günü ezan, "Allah-u ekber" dediği andan itibaren satışı durdu¬runuz. Ezana beş dakika kala hazırlığınızı yapınız. Bizim insanımız an¬layışlıdır. Cuma günü dükkânımıza gelip cuma vaktinde kapalı bulursa, cuma namazından sonra yine sizin dükkânınıza gelecektir. Bunun tatbi¬katı çok görülmüştür. Rızk endişesi ile kapatmayanlar aslında kaybet¬mektedirler.

Bunun farkına da varmazlar. Ben bir örnek vereyim: "Bir dükkâna gi¬riyorum, oradan bir takım şeyler alacağım. Dükkâna gelmiş bir dilenciye dükkân sahibi para vermiyor. Vermemesi bir tarafa, hakaret de ediyor. Dilenci de üzülerek gidiyor. Şahsen ben de o günden sonra o dükkândan alışveriş yapmıyorum."

O insanın para isteyen dilenciye muamelesi beni rahatsız ettiğinden dolayı ben de o dükkândan alışveriş yapmıyorum. Fakat benim bu ne¬denle alışveriş yapmadığımı o da bilmez.

Bunun örneği hayatımızda çok olur. Rızk için çalışacağız ama helalinden olmasına çalışacağız. Ezan okunduğu andan itibaren kendisine namaz farz olanların yaptığı alışverişlerin haram olduğunu bildirir bu ayetin tefsirleri. Onun için haram lokma yememeye de dikkat edeceğiz.

"Eğer siz bilirseniz bu sizin için daha hayırlıdır." Ancak hayrın ne yönde olduğu konusunda bir açıklama yoktur. Bu dünyada hayırlı olabi¬lir. Rızk yönüyle de hayırlı olabilir. Ahirette zaten hayırlı olacaktır.

Fakihlerimiz ayetteki, "Çağrıldığında" ifadesinden izni âm'ı yani İslam’a göre yöneten dev¬let başkanının izninin gerekli olduğunu,

Mecliste ve resmi gazetede devletin kararları duyurulur.

Cuma günü hutbeleri de İslam hukukunun kararlarını bütün halka duyurduğundan yüz yıldır İslam’a göre yönetilmememize rağmen hâlâ halkımız, “Şeriatın kestiği parmak, meşruiyet…” gibi kelimelerle o hutbelerden öğrendiklerinin dilini kullanırlar.

Cuma hutbeleri, bütün Müslümanların hukuk bilgilerini duydukları, öğrendikleri ve zikir saydıkları ibadet şeklidir.

Şimdi ise bu kanunları yalnız hâkimler, savcılar ve avukatlar bilecek halkın bilmesine gerek yokmuş gibi uygulanır.

"Koşunuz" emri çoğul olduğundan, çoğul da üçle başladığından, en az üç cemaat olması gerektiğini,

"Alışverişi bırakın" emrinden Cuma namazı kılınan yerin şehir veya şehir gibi olan yerler olması gerektiğini,

“Ko¬şun" emrinden özürlülere Cuma’nın farz olmadığını anlamışlar. Hadisler de bu anlamı kolaylaştırmış ve bizi yönlendirmiş.

“Namaz kılındığı zaman yeryüzüne dağılın ve Allah'ın lütfundan (rızkından) arayın. Allah'ı çok zikredin ki, kurtuluşa erebilesiniz.”

Cuma namazını kıldıktan sonra dağılınız ve Allah'ın lütfü kereminden de aramaya devam ediniz. Dinimizde; "Cuma günü müminler için bayramdır" sözü doğrudur. Ama bu bayram sözü çalışmamayı gerektirmiyor.

Bir gün istirahat yapılması gerekiyorsa müminler bunun için Cuma gününü tercih ederler. Ama Cuma günü tatil olacak, çalışılmayacak, yan gelip yatılacak diye bir kural da dinimizde yoktur.

Allah'ı çokça zikrediniz ki, kurtuluşa eresiniz. Kurtuluşa ermek zikretmekten geçmektedir. Allah'ı zikretmek;

1-Allah, Allah, Sübhanellah, el-Hamdülillah, Lailahe İllallah demektir

2-Farz namazlardan sonra nafile namazlar da kılmak bir zikirdir.

3- Kur'an-ı Kerim okumaktır.

4-Ticaretinizi İslami kurallara göre yapmanız zikirdir.

5-İnsanlarla ilişkilerinizi İslami kurallar üzerine kurmanız da bir zi¬kirdir.

6-Bir günahı işlemeye nefsiniz yöneldiğinde Allah’ın yasağını hatırlamanız ve vazgeçmeniz zikirdir.

7-Cuma namazına “Zikir” demiştir. Sevgili Peygamberimiz o zikrin iki rekâtlı namazını kıldırarak bize yol göstermiştir.

8-İslam'a göre yaşayan bir insanın uykusu zikir olduğuna göre 24 saati 365 günü zikir halidir.

“Bir ticaret veya eğlence gördüklerinde hemen ona fırladılar ve seni ayaküstü bıraktılar. Deki: Allah katındaki, eğlenceden ve tica¬retten daha hayırlıdır. Allah, rızk verenlerin en hayırlısıdır.”

Olay şöyle; Sevgili Peygamberimiz (S.A.V.) Medine'de camide Cuma namazında hutbe okumak üzere minberde ashabına Allah kelamından bir şeyler anlatırken; davul sesi gelir. Caminin içindeki sahabeler anlarlar ki, Şam'dan geri dönen ticaret kervanı Medine'ye girmiştir. Davul onun için çalmaktadır.

Dıhyet'ül-Kelebi (R.A.) büyük bir ticaret kervanıyla Şam'dan dönmüştür. Medine'de bir kıtlık var, açlık var.

Kervanın döndüğü haberi davulla bildirilince, Mescidü'n-Nebevi’de olan o sahabeler derhal dışarıya çıkarlar.

Biz bunu şöyle düşünelim. Sahabeler hayatını Kur'an'a göre düzenliyor. Bu konuda bir uyarı gelme¬miş. Hutbenin nasıl dinlenileceği uygulaması gelmemiş daha.

Bu ayet nazil oluyor. Bu yapılan işin yanlış olduğu bildirilmiş, sahabeler de bir daha yapmamış.

Mescidü'n-Nebevi'de 12 erkek 1 kadın kaldı diyorlar. Peygamber Efendimiz bunlara hutbe irat etti. Bunun üzerine bu ayet nazil oldu.

Bazıları, her şeyi Kur'an'dan aradıklarını, bulamadıklarından inkâr et¬tiklerini söylerler.

Hâlbuki Kur'an'da olan birçok şeyi kendi bilgisizlik¬leri sebebiyle bulamazlar.

Abdullah b. Mesud'a; "Peygamber Efendimiz hutbeyi ayakta mı okurdu, yoksa oturarak mı okurdu?" diye soruldu¬ğunda bu ayeti okumuştur.

Bu ayet bizi ne ilgilendirir?

Tarihi bir olayı nakletmek üzere mi indi¬rildi? Hayır. Günümüzde de biz bunu şöyle anlıyoruz; bu güne kadar birçok insan tanıdım. Çok samimi insanlardı bunlar.

İslam için her şeyi vermeye ve yapmaya hazırdılar gençlik yıllarında.

Ama belirli yaştan sonra paranın içine öylesine girdiler ki, İslami mücadele veren diğer arkadaşlarıyla görüşemez, konuşamaz, telefonla bile irtibatlaşamaz hale geldiler.

Ticareti görünce, arkadaşlarını ayaküzeri bırakıverdiler.

İşte bu ayet-i kerime de kıyamete kadar bize bunu her Cuma günü namaz öncesi verilen hutbe hatırlatıveriyor.

Deki, Allah katında olanlar, oyundan da, ticaretten de daha hayırlıdır. Rızk verenlerin en hayırlısı Allah’tır (C.C.). Siz O'nun kurallarına riayet edin, en güzel en helalinden rızkları Allah (C.C.) size nasip edecektir inşallah.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.