Su mübarektir israf etmeyiniz

En eski tarihlerden beri kurulan her köy ve şehir, su kenarına kurulmuştur.

Çünkü su, hayatın kaynağıdır. Hayat damarlarımızı kurutmayalım, kirletmeyelim, israf etmeyelim.

Kur’an-ı Kerim’de yağmur suyuna “Mübarek” demiş Rabbimiz (Kaf süresi ayet 50/9). Mekke’ye, Tur Dağı’na, Kur’an’a, Kudüs’e, İsa aleyhisselama, Kadir Gecesi’ne “Mübarek” kelimesini kullanmış.

Yeryüzünün ve gökyüzünün ve içindekilerin hepsinin Allah’a ait olması nedeniyle hiçbirine haksızlık yapmamaya ve israf etmemeye dikkat ederken özellikle “Mübarek” denilen suya saygısızlık yapmamaya biraz daha dikkat edip ihtiyacımız kadarını kullanacağız

Su israfını önleme tedbirlerini okurken veya dinlerken, “Param var, istediğim gibi kullanırım” demeyin.

Hele hele cami, okul, devlet daireleri, belediyeler gibi topluma hizmet veren kurumların depolarından israf yapılırsa, hem israf günahı, hem topluma vakfedilmiş malın boşa akıtılması günahına girerler.

Başta Allah celle celalühün emrine muhalefet etmiş olursunuz:

“Ey Ademoğulları, her mescide varışınızda güzel elbiselerinizi alınız. Yiyiniz, içiniz fakat israf etmeyiniz. Çünkü O, israf edenleri sevmez” (A’raf süresi ayet 7/31).

Sevgili Peygamberimiz de:

Sa’d’ın (ibni Ebi Vakkas) yanına uğradığında o, abdest alıyordu. Sevgili Peygamberimiz, “Bu ne israf” buyurunca, Sa’d, “Abdestte de israf olur mu?” diye sordu. Sevgili Peygamberimiz, “Evet, akan nehrin kenarında olsan bile” (israf etmek yok) buyurdu. (İbni Mace, Sünen, Ebvab, taharet, bab 48, Ahmet, Müsned, Abdullah bin Amr hadisi, Beyhaki, Şuab’ül-iman, ışrun şu’be, Fazl’üt-Taharet).

Bazı vesvesecilerimiz, takva ayağına yatarlar ve öğle namazından ikindiye kadar abdesthane ile cami arasında gidip gelip tekrar tekrar abdest alarak su israfı yaparlar.

Bunlar için hadis-i şerifte:

Sahabeden Abdullah bin Müğaffel, kendi oğlunun dua ederken, “Allah’ım, cennete girdiğimde, cennetin sağ tarafında beyaz bir köşk istiyorum” dediğini duyunca babası, “Oğulcuğum, Allah’tan cenneti iste ve cehennemden korumasını iste. Ben Allah’ın Resulünden işittim, ‘Yakında bu ümmetin içinden bir topluluk çıkacak ve su ile temizlenmede (abdest ve gusülde) ve bir de duada haddi aşacaklar’ buyurdu.” (Ebu Davud, Sünen, K. Taharet bab 45, Taberani, Mu’cemi Kebir, Kays bin Aiz-Ebu Kahili hadisi).

Yarım saatte yediğimiz yemeğin arkasından dua eden bir hoca 45 dakika dua etmişti de, “Ne hoca beee” dedirtmişti.

Sevgili Peygamberimizin yaptığı yemek dualarının en uzunu, on kelimeyi geçmez.

Haddimizi aşmayalım.

Bulunduğunuz köy, kasaba veya şehrin su depolarını, barajlarını, göllerini boşaltarak susuz kalmalarına sebep oluruz.

Suyun kirlenmesine katkıda bulunuruz. Bizim su tüketimimiz ise mutfak, banyo ve tuvalet üçgeninde gerçekleşir.

Bu üç yerdeki su tüketiminde suyun yarısı kullanılmadan tüketilmektedir.

Herkes kendinden kıyas yapsın.

Evde tıraş olurken dikkatli olanlar, yüzünü sabunladıktan sonra tıraş esnasında çeşmeyi kapatır. Dikkat etmeyenler veya unutanlar, bugünden itibaren çeşmeyi kesiversinler.

Dişlerinizi fırçalarken veya tıraş olurken, çeşmeyi kapatıyor musunuz yoksa açık kalıp boşa akıp gidiyor mu?

“Ben kapatıyorum” diyene, ben teşekkür ederim.

Kapatmayanlar bugünden sonra lütfen boşa akan su kapatılsın ve ihtiyaç olduğunda açılsın.

Abdest alırken eller, yüz, kollar üçer defa yıkandıktan sonra başınıza ve kulağınıza mesh ettikten sonra çorap çıkarırken çeşmeyi kapatıyor musunuz?

Atalarımız, yukarıda verdiğimiz ayet ve hadise uyarak, nehrin kenarında abdest alırken üç defadan fazla yıkamayı israf sayarlarmış, bir de nehirden aldıkları su ile yüzünü yıkarken atık suyu nehre değil kenardaki otların üzerine akıtarak hem nehri kirletmemeye, hem otları yeşertmeye dikkat ederlermiş.

Banyo yaparken, sabunlanma esansında çeşmeyi kapatınız ve su boşa gitmesin.

Abdest alırken, diş fırçalarken, banyo yaparken, mutfakta bulaşık yıkarken, çeşmenin tazyikini kısınız ve ihtiyacınızı karşılayacak hale getiriniz

Tuvaletinizdeki sifonlar, fazladan su akıtmaktalar.

Şamandırasını ayarlayarak azaltma yapılabildiği gibi, sifonun içine iki veya üç litrelik içi su dolu pet şişe konulursa yarı yarıya tasarruf yapılabilir.

Sifon üreticileri biraz daha küçük yaparlarsa en büyük israfı önlemiş olurlar.

Mutfakta bulaşıkları yıkarken:

Çeşmenin ayarını azaltınız,

Kapları sabunlarken veya sıyırırken çeşmeyi kapatınız,

Durulananları yerleştirirken yine çeşmeyi kapatınız,

Telefona cevap vermek için giderken ve konuşurken çeşmeyi kapatınız,

Herhangi bir şeyi yapmak için ayrılırken yine çeşmeyi kapatarak israf önlenebilir.

Çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi tam dolmadan çalıştırmayınız.

Bütün su kullanımlarımızda israf etmezsek, yarı yarıya israfı önleriz ve şu anda var olan üç aylık suyumuzu altı aya yetiştirebiliriz.

Okyanusun ortasında abdest alsak, yine organlarımızı üçer defa yıkayacağız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.