Kavga etmeden tartışamaz mıyız?

Nedense sürekli olarak pire deve yapılmaya çalışılıyor. Sanki kavga etmeden tartışamaz hale geldik. Böyle olunca da gereksiz bir şekilde tansiyonu yükseltmiş oluyoruz. Bunda kimlerin ne çıkarı vardır bilemiyorum ama toplumun ısrarlı bir şekilde gergin tutulması sonucu bazı siyasilerin çıkar sağladıklarını düşündüğünü söylemek yanlış olmayacaktır. Hâlbuki demokratik bir hukuk devleti isek, o zaman tartışmanın şekli ve esasları bellidir. Eleştiriler var olan hukuk kuralları çerçevesinde yapıldığı, tekliflerde bu çerçevede dile getirildiğinde sanıyorum kavga etmeye gerek kalmaz. Ancak, özellikle iktidar sahipleri her türlü teklif ve düzenlemeyi yapma yetkisini kendinde gördüğü için olsa gerek muhalefetten gelen tüm tekliflere karşı ciddiye almaz bir tavır sergileniyor. Son olarak muhalefet bir erken seçimden söz etti. Söz edildi diyorum çünkü AK Parti ve MHP’nin evet demeyeceği bir erken seçim kararının Meclis’ten geçmesi mümkün olmadığına gör böyle bir isteğin tartışma konusu haline getirilmesini anlamak gerçekten çok zor. Özellikle de erken seçimin kabile devletlerine has olduğu, biz bir kabile devleti olmadığımıza göre böyle bir şeyin söz konusu olmayacağı karşılığının verilmesi sanki ülkenin içinde bulunduğu sıkıntıları gündemden düşürmek, toplumun dikkatini bir başka noktaya çekmeye dönük olsa gerek.

Çünkü kabile devletleri demokratik bir yapıya sahip olmadıkları gibi bu tür devletler için seçimlerin bir anlamı yoktur. Buna karşılık ülkemizde bir erken seçime nasıl gidileceğini yasalar belirlemiş durumda olduğuna göre erken seçim isteği ile kabile devleti vurgusunun yapılması insanı üzüyor. Bunun yanında AK Parti-MHP ittifakının evet demeyeceği bir erken seçimin yapılması mümkün olmadığına göre, AK Parti ve MHP bunu istemediklerini söyler mesele de kapanır. Çünkü bugünkü şartlarda muhalefet partilerinin erken seçim istemesi bir temenniden ibarettir. Onların da böyle bir temennide bulunma hakları yok mu da hemen gereksiz sertleşme gündeme getiriliyor?

Sadece muhalefetin erken seçim teklifine karşı verilen cevaptan ibaret değil ortamın gerginleştirilmesi. Ülkemizde öyle bir hava oluştu ki hiçbir konu sakin sakin konuşulamıyor, tartışılamıyor. Hâlbuki iktidar sahiplerinin biraz tahammüllü olması gerekiyor. Aksi halde muhalefetin ülke sorunları konusunda iktidarın uygulamalarını alkışlamanın ötesinde farklı bir tavır koymaması gerekiyor. Bu ise demokratik bir ülke anlayışı ile bağdaşmaz. İktidar sahipleri tek doğru bizim söylediğimiz noktasından hareket ettikleri takdirde o zaman muhalefete gerek olmadığı gibi bir anlayış gündeme gelir ki, günümüzde böyle bir anlayışın mantıklı bir tarafı yoktur. Ülkemizde uzun yıllar bir kesim sürekli olarak kendi anlayışlarını ve yaklaşımlarını topluma dayattılar. Herkesin kendileri gibi düşünmesi, inanması ve yaşaması gerektiği yaklaşımını topluma dayattılar. Bunun sıkıntılarını yaşadık. Gelinen noktada benzer bir anlayışın farklı şekilde yaşanıyor olması insanı gerçekten üzüyor. Bir yandan demokrasi ve düşünce özgürlüğü dillerden düşürülmezken, aynı anda tek doğru benim düşündüğüm, diğerlerinin dikkate alınmaya değer bir yanı yok anlayışı söz konusu olursa, geçmişte yaşanan sıkıntıların devam edeceğini söylemek yanlış olmaz. Hâlbuki bu ülkede herkesin farklı görüş ve düşünceleri olacaktır. Önemli olan bu farklılıklara rağmen kavga etmeden tartışabilmek, tüm farklılıklara rağmen birlikte yaşayabilmektir. Ama herkes benim gibi düşünecek, tasdik edecek dersek toplumumuzda huzura kavuşmak mümkün olamaz. Çoğunluğa sahip olanların sesi yüksek çıkacak, azınlıkta kalanlar ise çoğunluğun isteklerini şartsız kabul edecek demektir. Bu yol ise sağlıklı bir yol değildir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.