İnsanlığın adalete ihtiyacı var

Dünya üzerinde çatışma ve ihtilaflar söz konusu olduğunda özellikle tarafsızlık tartışmaları gündeme geliyor. Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırması ile başlayan çatışmalar karşısında da bazı ülkelerin tarafsız olup olmadığı tartışmalarda ilk sırayı işgal ediyor. İnsan tarafsız olabilir mi olamaz mı tartışmasına geçmeden önce sadece, Suriye, Libya ve Ermenilerin Azerbaycan’a saldırmasının ardından başlayan çatışmalar konusunda da çatışmalarda taraf olarak yer alan bazı ülkelerin tarafsız davranması isteniyor. Daha baştan taraf oldukları görülen ve bunu gizlemeye bile gerek duymayan ülkelerden çatışmalarda tarafsız kalarak olayların yatışmasına katkı sağlamaları isteniyor.

Meseleye Suriye’den bakmaya başlayacak olursak olayların başından itibaren Suriye’de bizde varız diyen ABD ve Rusya’nın tarafsız kalmaları mümkün olabilir mi? Bu ülkeye yönelik planlarını ve çıkarlarını bir kenara iterek Suriye’nin bütünlüğünün korunmasını beklemek gerçekçi olur mu? Bir yandan Suriye petrollerine el koymak gibi bir hedef belirlemiş olan ABD’nin bu hedeften vazgeçmesi ve  Suriye’nin bütünlüğünü korumak için tavır belirlemesi söz konusu olabilir mi? Kaldı ki, Irak’a yönelik işgallerini başlatmadan hak, hukuk, özgürlük nutukları atanların işgalin ardından Irak’ı parçaladıklarını unutmak saflık olmaz mı? Aynı durum Rusya içinde geçerli. Yıllardan beri Suriye’de üsleri bulunun Rusya bu ülkedeki üslerini genişletmek ve artırmak için uğraşırken tarafsız kalmasını istemek ne kadar gerçekçidir?

Aynı durum Libya için de geçerli. Libya’da bir Rus şirketinin Libya’da darbeci Hafter’in saflarında çatışan paralı askerleri yönettiği, Libya’da çatışmalarda paralı askerler eliyle fiilen bulunan Rusya’nın tarafsız olmasını istemek ne kadar gerçekçidir? Bu arada Suriye’de olduğu gibi Libya’da da petrol sahalarının paylaşılması hususunda ABD ile birlikte yürüyen Rusya’dan tarafsız olmasını beklemek gerçekçi olabilir mi?

Ermenistan-Azerbaycan arasındaki çatışmalarda Rusya ya da Fransa’nın tarafsız kalması, böylece çatışmaları sona erdirmek için adaleti esas almasını beklemek doğru olur mu? Çünkü Rusya, Fransa ve ABD Ermenistan’ın işgal ettiği Dağlık Karabağ’da işgalin sona erdirilerek meselenin çözüme kavuşturulması görevi 26 yıl önce Minsk Grubu adı altında bu üçlüye bırakılmış olmasına rağmen geçen zaman içinde bırakın Karabağ’ın işgalden kurtarılmasını sergilenen tavırları ile Ermenistan’ın Karabağ’da kalışı sürekli hale getirilmiş olduğu bilinirken bugün Fransa ve Rusya’nın tarafsızlığından söz etmek mümkün olabilir mi? Kısacası, Ermenistan Azerbaycan’dan tokat yemeye başlayınca ateşkes çağrılarının sadece barışın sağlanmasına yönelik olduğunu söylemek mümkün olabilir im?

Bu hatırlatmalardan sonra tarafsızlık iddiaları hangi kılıf ve poşet içinde sunulursa sunulsun gerçekçi değildir. Tarafsızlık sadece laftan ibaret kalan bir deyimdir. Çünkü devletlerin ve kişilerin tarafsızlığı söz konusu değildir. Söz gelimi herkesin mensup olduğu bir inancı ve ideolojisi vardır, kültürel değerleri söz konusudur. Sonuç olarak her insanın bir mensubiyeti vardır. Böyle olunca dünya düzeninin tarafsızlık iddiaları ile sağlanması mümkün değildir. Bu gerçeği bilerek hâlâ adaletin sağlanması için gayret sarf etmek yerine dünyanın tarafsızlık söylemleri ile kandırılması sadece sömürü ve zulmün devamına hizmet etmektedir. Bu bakımdan dünya üzerinde adaleti esas alan bir düzenin kurulması, bunun yolu da adaleti esas alan anlayışın mensubu ülkelerin dünya üzerinde belirleyici olmaları gerekiyor. Farklı inanç mensuplarının haklarının korunması sadece adaleti esas alan bir anlayışın oluşturacağı yeni dünya düzeni ile barış sağlanabilir. Yoksa tarafsızlık söylemleri ile dünya kandırılmaya devam edilecektir. Çünkü adalet benden olmayanın da hakkını alabilmesi demektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.