Hissedin, tebrik edin, hediye verin, yardımcı olun

Sevgili Peygamberimizin ashabı/arkadaşlarının mesleklerine baktığımızda toplumun bütün katmanlarından meydana geldiğini görürüz.

İlk Müslüman olanlar:

Hazreti Hatice anamız,

Hazreti Ebubekir,

Hazreti Ali,

Hazreti Zeyd. Allah hepsinden razı olsun.

Hazreti Hatice anamız, kadınları temsil eder. Hazreti Ebubekir şehrin ileri gelenlerinden ve aynı zamanda Mekke parlamentosunun saygın üyelerinden ve de Ensab bilgini/bu günkü ifadeyle Arap tarihini en iyi bilenlerden.

Hazreti Ali çocukları temsil eder. Hiçbir zaman kâfirliğe, şirk bataklığına düşmeyendir.

Hazreti Zeyd ise bu günkü işçileri temsil eder.

Bu dört sınıftan dört insanın Müslüman olmasını bilmek yeterli değil, bizim de bunları öğrendikten sonra toplumda yaşayan her telden insanın kula kul olmasını engellemek ve yalnız yaratanına kul olmasını sağlamaya çalıştık mı? Çalışalım.

Asıl adı Temadur binti Amr olan “Hansa” diye ünlenen kadın şair, Müslüman olmadan önce şiir yarışmasında jüri başkanı, “Eğer kadın olmasaydın seni ikinci yapardım” dediği bu kadın sahabenin şiirleri Türkçe hariç Batı dillerine terceme edilmiş.

Günümüzde şöyle düşünün, bu yılın şairi seçilen veya gündemde çok fazla kalabilen bir erkek veya kadın şair ile ilgilenme ihtiyacı hissettiniz mi?

Nobel Edebiyat Ödülü alan zat ile hiç buluşma yolu aradınız ve de tebrik etmeyi hatırdan geçirdiniz mi? Geçirin ve tebrik edin.

Sevgili Peygamberimiz, o günün en ünlü pehlivanı Ebu Rukane’ye  İslam’ı tebliğ edince Ebu Rukane, “Beni güreşte yenersen Müslüman olurum” demesi üzerine o riski alarak güreşi kabul eden Sevgili Peygamberimiz üst üste üç defa pehlivanı yenerek Müslüman olmasını sağladığını bir anlatım şekliyle biliyoruz da bu tür risklere hiç girdiğiniz mi? Giriniz.

Cahiliye dönemi şairlerinden Lebid, Hansa, Hassan, Ka’b bin Malik gibi şairler Müslüman olmuşlar ve çok güzel hizmetler etmişler.

Hatta Ka’b bin Malik’in şiiri, Arap şairlerine ve diğer dillere de terceme edildiğinden her okuyanının ufkuna binlerce yeni ufuklar açmaya devam ediyor. (Türkçe tercemesi var.)

Ve benim Sevgili Peygamberim, Ka’b’ın şiirini dinledikten sonra sırtındaki hırkasını ona hediye ediyor.

Hiçbir şaire hediye verdiğiniz oldu mu? Olsun.

Yemen’le Şam arasında ticaret kervanları olan sahabeler de olmuş ve onlar da Müslüman olmuşlar ve de mallarını Allah yolunda harcayarak uzak diyarlara İslam’ın ulaşmasını sağlamışlar.

Abdurrahman Bin Avf, ashabın zenginlerindendir. Zengin olmaya hep onu örnek veririz de onun bir seferde beş yüz deve yükü malını bir defada bağışladığı örnekliğini pek dile getirmeyiz.

Günümüzde zenginliğiyle öne çıkmış birinin adı geçtiğinde hemen aklımıza, “Çok söz yalansız, çok mal haramsız olmaz” sözü gelir ve basında aleyhinde söylenmiş sözleri dillendiririz.

Hâlbuki tanımadığımız bu insanın batıl yollarını hakka, haram kazancını helale yöneltme yolunda bir çalışma yaptık mı? Yapalım.

Kur’an-ı Kerim’in 18 ayetinde, “Ey insanlar...” diye başlar. 5 ayetinde, “Ey Adem’in çocukları” diye başlar ve bugün yedi milyara yakın insanı Adem aleyhisselâmın çocuğu olarak görür ve hepsine birden hitap eder.

12 ayette, “Ey ehl-i kitap” diyerek Yahudi ve Hıristiyanlara, kitabı seven, sayan, sahip olan insanlar olarak bakar. 6 ayette, “Ey İsrail oğulları...” diyerek başlar. İsrail, Yakup aleyhisselâmın adıdır. Yani Kur’an bize edep öğretir. Yahudilere ve Hıristiyanlara “Ey peygamber Yakup’un çocukları” diyerek çağırmamızı ister.

Bu ayetler, konuşma, tanışma ve tartışmaya başlarken, “Ey insanlar” veya “Ey Adem’in çocukları” diye başlamamız, güçlülerle güçsüzleri, zenginlerle fakirleri, doğuluyla batılıyı, güneyliyle kuzeyliyi eşit kabul edip öyle hareket etmemiz içindir.

Kendileriyle diyaloga girdiğimiz Avrupa ve Amerika’nın nüfusunu toplasanız bir Çin nüfusuna denk gelmiyor.

Çin, Hindistan, Japonya, Filipinler, Afrika, Rusya ve bütün dünyadaki insanları, ilk atamız ve ilk peygamberimiz Hz. Adem’in çocuğu kabul ediyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.