BM’nin görevi soygunu önlemek değil mi?

Birleşmiş Milletler örgütünden mazlumlar ve sömürülenler lehine bir hareket gelmeyeceğini biliyor ve bu düşüncemi yeri geldikçe dile getiriyorum. Hatta bir adım daha atarak BM’nin sömürgecilerin soygununa hukuki kılıf hazırlamak üzere kurulduğunu, yapısının da buna göre dizayn edildiğini belirterek bu düzenin değişmesi gerektiğine dikkat çekiyorum. Bu durumun aslında bilinmeyen bir tarafı da yok. Dünya üzerinde barış, adalet ve insan haklarının sağlanması için kurulduğu ileri sürülen bir örgütün dünya üzerinde 190’ı aşkın ülkenin 185’i bir karar alsa, bu karar Güvenlik Konseyi daimi üyesi 5 ülkeden birisi tarafından veto edilse o karar yok sayılıyorsa böyle bir yapıdan adalete dayalı, sömürüyü önleyen bir hareket beklemek mümkün olabilir mi?

Ayrıca, BM’nin Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nın tahribatını gidermek ve gelecekte benzer savaşların yaşanmaması için kurulduğu iddialarının sömürgeci güçler tarafından gerçeği yansıtmayan, sadece dünyayı oyalamaya ve kandırmaya yönelik bir tiyatro sahnesinden ibaret olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Gelinen noktada BM’nin yeryüzünde ne çatışmaları önleyecek, ne sömürünün son bulmasını, ne de adaletin hâkim olmasını sağlayacak bir yapısı olmadığı gibi niyeti de olmadığı bulunmadığı görülüyor. Böyle olunca zaman zaman dile getirildiği gibi dünya üzerinde zalimlere, sömürgecilere dur diyecek bir alternatif uluslararası örgütün kurulmasını sağlamak şart. Bu yapılmadığı sürece sömürgecilerin oluşturduğu yapılardan sömürü ve soygunun önlenmesini beklemek gaflet değilse sömürgecilere hizmetten öte gitmez.

Yeryüzünde bunca olaylar yaşanıyorken, özellikle İslam dünyası çatışmaların içinde tam bir kaos yaşarken BM’nin eleştirilmesinin anlamı olmayabilir. Ancak, ortada bir zulüm mekanizması varsa bunun her fırsatta dile getirilmesi, bu yanlışlığın giderilmesi için nelerin yapılabileceği hususunda bir takım alternatiflerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak gerekiyor. Böyle bir ihtiyacın duyulması, en azından sömürülenlerin uğradıkları zulmü hissetmeleri için yeryüzünde barış ve adaletin sağlanacağı iddiaları ile kurulan bu örgütün nelere hizmet ettiğinin gündeme getirilmesi gerekiyor. Dünkü bir gazetede yer alan, “Afrika’da sömürü ve soygun düzeni… 15 yılda 836 milyar dolar çalındı” başlığı altında yer alan haber bilinenin tekrarı idi ama bir gerçeği hatırlatıyordu. İşin bir başka dikkat çeken tarafı da bu bilgiler yeryüzünde sömürü ve soygunu önlemek için kurulduğu iler sürülen Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan bir raporda dile getiriliyor. BM Ticaret ve Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan raporda Afrika’dan 15 yılda yasadışı yollarla çıkan sermayenin 836 milyar doları bulduğu, bu yasadışı sermaye çıkışının altın, gümüş ve platin gibi değerli emtia çıkışı ile sağlandığı belirtiliyor.

Afrika’nın zenginliklerinin bir takım yollarla dışarıya taşınması ister istemez Afrikalıların ihtiyacı olan hizmetlerin sağlanması yerine sömürgecileri zenginleştiriyor. Afrika ülkelerinin 2018’de 770 milyar dolar toplam dış borcu olduğu düşünüldüğünde sömürünün boyutlarını daha iyi anlamak mümkün. Rapora göre, yasadışı finansal akışlar Afrika’yı ve halkını umutlarından mahrum bırakıyor, şeffaflığı v e hesap verilebilirliği baltalıyor ve Afrika kurumlarına güvenilirliği zayıflatıyormuş. Ayrıca bu yasadışı sermaye kaçırılması Afrika devletlerinin sağlık, eğitim ve alt yapı hizmetleri sağlama yeteneğini zayıflattığına dikkat çekiyor. Bu doğru tespitleri yapanın BM olduğu düşünüldüğünde akla ilk gelen soru, “BM’nin görevi soygunu tespit etmekten mi ibaret? Bunu önlemek gibi bir görevi yok mu?” oluyor. Sömürgecilerin zayıfları soymasını sağlamak üzere kurulmuş bir örgütten başka bir şey beklemek de gerçekçi olmaz. Sadece sömürü değil, dünyanın çeşitli köşelerinde yaşanan katliamlar karşısında da BM’nin yaptığı sadece kayıpların çetelesini tutup bunları zaman zaman açıklamaktan ibaret. Yeryüzünde gerçekten barış ve adalet isteniyorsa mevcut yapıların kökten değiştirilmesi gerekiyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.