Hava değişimi

Göl ürünlerini çölde yaşatmak mümkin değil, çöl hayvanlarını da gölde yaşatmak mümkin değil.
Nar ağacını, kuzey kutbunda yetiştiremeyiz, kutup ayısını da Ekvator sıcağında yaşatamayız.
Yılanı, zürafa gibi ayağa kaldıramadığımız gibi, fili de karınca yapamayız.
Ama insan denen bu değerli varlık, meleklerden yüce yaratılmışken değişime uğrar da aşağıların aşağısına inerse şeytana parmak ısırtacak karakterdedir.

Duruma göre minareden ezan okuyabildiği gibi, yerine göre karanlık adamların ardında sürünebilir.
Yaşam alanı değiştikçe bukalemun gibi ortama uyar ve eğer yolu dervişler tekkesine uğrarsa dervişlerin hepsinden coşkun cehri zikir yaptığı gibi, eğer yolu berduşlar barına uğrarsa en hareketli dansı o yapabilir.
İnsan haklarıyla ilgili bir derneğe başkan olsa mazlumların yanında yer alır, ABD ilişkileri düzenleme başkanlığına gelse, “Vurun mazluma” diyerek ilk kurşunu sıkabilir.
“Alicengiz oyunu oynayanlar, kargayı bülbül diye satanlar, dalavereyle dümen çevirenlerle ben başa çıkarım” demeyelim. “Ben oyuna gelmem, faka basmam, kül yutmam, aldanmam, kanmam” kelimelerini hiç kullanmayalım. Rabbimiz İsra suresinin 74’üncü ayetinde, “Eğer biz seni sabit kılmasaydık neredeyse onlara biraz meyil edecektin” buyuruyor.

“Fetanet” sıfatına sahip Sevgili Peygamberimiz aklın, zekânın, zirvesinde olduğu halde müşriklerin, “Sen bizim ilahlarımızı kabul et, biz de senin Allah’ını kabul edelim” teklifine içinden, “Bunlara ilerde doğruyu anlatma fırsatı doğar” diye sıcak bakmış ve teklife olumlu cevap vermeye meylettiği bir anda Rabbimiz bu ayetleri indirmiş.
Ondan sonra Sevgili Peygamberimiz, “Rabbim, bir göz açıp kapayıncaya kadar beni bana bırakma” diye dua etmiş. (Ebu Davud, Edep 10).
Şeyh Sadi Şirazi anlatır: Bir veliye sormuşlar: “Bir güzelle bir odada kalsanız, kimseler sizi görmese, güzelde size meyletse dokunmadan sabahı edebilir misiniz?” demişler. Veli, “Allah beni öyle bir durumla karşılaştırmasın” demiş.

En doğrusunu söylemiş. Ucuz kahramanlığa soyunmamış. “Evvel Allah biz nefsimize sahibiz” dememiş.
Sevgili Peygamberimize: “Mekke’nin en zengini yapalım, en güzel kızlarla evlendirelim, Mekke’nin kralı yapalım” tekliflerini getirdiklerinde hiç meyletmemişti. Ama bu son teklifte, “Biz de senin Allah’ını kabul edelim” sözü vardı. Onun için biraz meyil meydana gelmişti. Ama O’nun şahsında kıyamete kadar gelecek Müslümanları Rabbimiz uyardı.

Çok değerli gibi görünen, dışından ayıbı görünmeyen, içinden gayıbı bilinmeyen insanlarımızdan bir kısmı parayı görünce, bir kısmı güzeli görünce, bir kısmı makam, mevki ve unvanı görünce bazı haksızlıkları yaptılar veya haksızlıklara ses çıkarmadılar.

“Esrar bara girerim ama esrar çekmem, ben benliğimi korurum” diyenler iki ay sonra esrarkeş olurmuş ama olduğunu anlayamaz hale geldiği için dostlarına, “Ben yine o tanıdığınız benim” dermiş.
Bu tür davranış içine girenler Allah’a da yaranamazlar. İnsanlara da yaranamazlar.

Kendimizin, eşimizin, çocuklarımızın, yakınlarımızın, dostlarımızın ve bütün insanlarımızın kötüye doğru değişime uğramaması için İslâm’a inanan, İslâm’a göre hareket eden, yediği helal, içtiği helal olan, Hakk’a ve halka saygılı davranan, güzel gören, sözlerin en güzeli olan Kur’an’ı okuyan, anlayan ve anlatan insanlar, cemaatler, vakıflar, kurumlar ve kuruluşlarla birlikte olmalarını sağlayalım.

Hastalanınca hava değişimi iyi geldiği gibi, ahlaki durum kötüye gitmeye başladığında da çevre değişimi en iyi ilaçtır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.