İyilik yap gönüllere kat

Kamyon şoförüydü. Sonradan büyük şehir adı alan bir şehrin kahramanının ağabeyiydi.
Kardeşinin okullarda kahramanca öğretmenlik yaptığını, aç ve çıplak öğrencilerin her sorunuyla ilgilendiği gibi okulda hiçbir öğrencinin hakkının yenmesine izin vermezdi.
27 Mayıs 1960 darbesinden sonra gelen valinin dinsizlik çalışmalarını engellemesiyle bilinirdi onun kardeşi.

Yiğit bir baba ile annenin çocuklarından biriydi kamyon şoförü.
İşler tersine gitti kamyon şoförlüğü yapamaz hale geldi.
Başını sokacak bir küçük eviyle biraz bahçesinde yetiştirdiği sebzelerle geçinmeye çalışıyor, kahvehaneye gitse çay parası bütçeye zarar vereceğinden pazarlarda dolaşarak vakit geçiriyordu.
Haftada bir gün kurulan hayvan pazarında dolaşırken tanıştığı bir adamla kanları kaynadı, dost oldular.
O yeni tanıdığı arkadaşı sağmal bir inek aldı. Yani danası olan bir ineği satmak için satın aldı ve arkadaşına, “Senin bahçede inek için yer var. Bu orada kalsın ve hafta boyu sütünü sağın ve için. Gelecek hafta sen ineği, danasıyla beraber getir, burada satarsak kârını bölüşelim” der ve teslim eder.
Her hafta o adam, eski ineği satar, yeni sağmal inek alır ve yeni arkadaşına teslim eder.
Kamyon şoförü, bir gün onun da evi ve evinin bahçesi olduğunu öğrenince, “Sen neden bana bu iyiliği devamlı yapıyorsun” deyince, “Sen, beni tanımazsın ama ben seni tanıyorum.

Köyde benim hanım doğumu yapamayınca mecburen yolun üzerine çıktık ve kamyon bekledik. Sen geldin, durdun ve hanımı şoför mahalline aldın. Şehre varınca pazara gitmeden doğru hastaneye gittin ve benden ücret almadın. Sen bu ineklerin ve sütlerinin ücretini önceden ödemiştin” der.
Damarlarında harama bulaşmamış kan dolaşanların devamlı yapabileceği şeylerdendir bunlar.
Küçük gibi gelir ama doğum yapamayan kadın için çok büyük bir iyiliktir.
Bir kap süt hediye etmek küçük gibidir ama anasının sütü gelmeyen çocuk için, çok büyüktür bu ineğin sütü.

Sevgili Peygamberimiz, “Sütü bol olan sağmal deveyi veya bol sütlü koyunu (aslını değil sütünü içmek üzere) sabah bir kap, akşam bir kap süt veren bir hayvanın sütünü sadaka olarak vermek ne güzel” buyurmuş. (Buhari, Sahih, K. Eşribe, bab 11 Şürb’ül-leben, Hadisi bazı değişikliklerle Ahmet, Müsned, Abdullah bin Amr bin As hadisi, Beyhaki, Sinen-i Kübra, K. Zekât, bab 129).
Sağmal ineği, kamyon şoförüne sütü için veren bu adamın, bu hadis-i şerifi bilip bilmediğini bilmiyoruz ama İslam’ın hayat haline dönüştürüldüğü, balığın suyu bilmeden yaşadığı gibi İslam’ın güzelliklerini bilmeden yaşayan atalarımızın çocukları olmamız, bize bu adaletin, edebin, terbiyenin Kerbela’sında yaşarken, ölmek üzere olanın boğazına pamukla damlatılan su gibi geliyor.
“Ne ineği, ne devesi, ne sütü kardeşim, nereden bulalım biz bunları şimdi” demeyin.
Büyük şehirlerde iş yapanlar, yıllardır tarlası veya evi boş duranlar, siz de böyle bir iyilik yapabilirsiniz.
Evinizi bir garibe kira almadan verebilirsiniz.

Ben yaptım, onun üzerinde adam, benim evimde parasız kaldılar ve eve de bir şey olmuyor. Duvarları götürüp gidemiyorlar. Siz bir gün evinize dönmek isterseniz badana yaptırıp girebilirsiniz.
Tarlanızı çalıp götüremezler.
Köyünüze veya mahallenize gittiğinizde fakir bir tanıdığınıza veya tanımadığınıza, sağmal inek, koyun veya keçi alıp her gün onlara süt içirebilirsiniz.
Bu örneklere takılmayın. Yardıma niyet edin, gerisi gelir.

Rabbimiz buyurur:
“Davarlarda (deve, sığır, koyun, keçide) sizin için ibret vardır. Onların karınlarından, fışkı ile kan arasından içenler için, gayet kolay süt içiriyoruz.” (Nahl süresi ayet 16/66).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.