Alparslan’ın nizamiyesi, Malazgirt’ten öncedir

Şehrin Belediye Başkan Yardımcısına telefon ettim. Yeni tayin edilen müftüye sahip olmalarını ve de tam destek vermelerini, bu güne kadar ki müftü anlayışının dışında olduğunu, şehirde bir hareket meydana getirebileceğini söyledim.

Başkan yardımcısı, yeni gelen müftüyü henüz göremediğini, makamına sabahleyin geldiğini, işleri düzene koyduktan sonra Kur’an kursuna gittiğini ve öğrencilerle doğrudan kendisinin ilgilendiği için makamında buluşamadıklarını söyledi.

Daha önceki müftülük yaptığı şehirde, Kur’an kursunda okuyan her öğrencinin bir buçuk senede hafız olduğunu ve Kur’an-ı Kerim’i anlayacak kadar da Arapça öğrendiğini biliyordum, bu gittiği şehirde de aynısını devam ettiriyormuş.

Müftünün dedesi hafız, babası hafız, halası hafız, ağabeyi hafız, ablası hafız, yeğenleri hafız, kendi çocukları hafız.

Öğretmenlikten emekli ağabeyinin bu pandemi günlerinde boş durmayacağını biliyordum ama ne yaptığını bilmiyordum.

Pandemi günlerinde de hizmetlerine devam eden bu arkadaşım, o hafızın internet aracılığıyla yırt içinden iki, yurt dışından da iki öğrencisi olduğunu ve dördünün de hafızlığa çalıştıklarını internet yoluyla dinlemeye devam ettiğini söyledi.

Öğretmenlik yıllarında imam-hatip liselerinde hafız olan öğrencilerinin hafızlıklarını her sene sağlamlaştıran, Arapça bilgilerini de ilahiyatta okuyanların biraz üstüne çıkaran arkadaşım, emekli olduktan sonra yirmi yıldır, Türkiye’de bir ilke imza atarak, bütün öğrencilerini bir sene de hafız yaptığı gibi, Arapça da öğreten, ilmihal bilgilerini Arapça bir fıkıh kitabından okutan arkadaşıma bu pandemi günlerinde ne yaptığını sordum, “Torunları hafız yapıyorum” dedi.

Kendi çocuklarının biri hariç hepsini ve torunlarının büyüklerini hafız yapan bu dostum, bu günlerde iki torunuyla hafızlık çalışması yaparken görüntülü telefon görüşmesi yaptım ve hafız adaylarını da gördüm.

Daha önceki yazılarımda bir ilin orta zenginlerinden, Milli Gençlik Başkanlığı’nı da yapanların babası, dört katlı, asansörlü evin dördüncü katında kalıp, apartmanda yaşayan çocuklarının ve torunlarının hafız olmasını ve dini bilgiler edinmesini sağladığını yazmıştım.

Şartlar değişince faaliyet durmaz, yeni şartlara göre aynı faaliyet devam eder.

Alparslan, 949 yıl önce 26 Ağustos 1071’de Muş’un Malazgirt meydanında 200000 (iki yüz bin) Bizans askeriyle karşılaşmadan Anadolu’nun kapılarını İslam’a açmadan önce, Bağdat’ta, Merv’de, Herat’ta, Basra’da, Musul’da, Belh’de, Nişabur’da Nizamiye Medreseleri kurmuş, fethedilen ülkelerin gönüllerini İslam’a kazandıracak medreseler açmış.

Bağdat’taki Nizamiye Medresesi 22 Eylül 1067 yılında eğitim ve öğretime açılmış.

Malazgirt Meydan Muharebesi’nden beş yıl önce, eğitim ordusu yetiştirilmeye başlanmış.

Dünyaca en ünlü Veziri A’zam/bu günkü dille Başbakan Nizam’ül-Mülk, medrese  öğrencilerine harcadığı parayı çok bulan müzevvirler, onu Alparslan’ın oğlu Melik Şah’a şikâyet ederler.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın yayınladığı İslam Ansiklopedisi’ne göre:

“Nizâmülmülk’ün ilimle meşgul olan 12000 kişiye maddî yardımda bulunduğunu kaydeder (Târîu Dımaş, s. 200). Nizâmülmülk’ün rakip ve düşmanlarının Sultan Melikşah’a onun her yıl medreseye ve ribâtlara 300000 (veya 600000) dinar harcadığını, bu meblağın kendilerine verilmesi halinde İstanbul’u bile fethedebileceklerini söyledikleri, sultanın Nizâmülmülk’ten bu konuda bilgi aldıktan sonra onu haklı bulup bütün hazinenin emrinde olduğunu ifade ettiği kaydedilir. (Ahbârü’d-devleti’s-Selcûkıyye, s. 46). Beytülmâlin onda birini teşkil eden bu meblağ Nizâmülmülk’ün emrine tahsis edilen paradan sağlanmıştır (Zekeriyyâ b. Muhammed el-Kazvînî, s. 412).”

Sevgili Peygamberimizin hayatı denilince okullarımızda yalnız harplerini ezberletiriz.

Bütün harplerini toplasanız üç ayın içine sığar.

Geri kalan 23 yıllık eğitimini hiçbir zaman siret veya siyer dersi olarak öğretemedik.

Mesela, Kur’an-ı Kerim’i baştan sona kadar okurken, “Bu okuyuşumda, Sevgili Peygamberimizin hayatını öğreneceğim” deyin ve okumaya bir başlayın.

Eğitim ayetleri çok çok fazladır.

Haydin, bugün çocuklarınıza ve torunlarınıza bildiğiniz  kısa sürelerden bir şeyler öğretmeye başlayıverin.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.