Önce evinize ve ailenize sahip çıkın!

Uyaracaksanız önce ailenizi uyarın!

Çünkü Rabbimiz, “(Önce) en yakın akrabalarını/aileni/aşiretini uyar!” (Şuara, 214) buyurarak, İslam’ın emir ve yasaklarını uygulamaya önce evlerimizden, ailelerimizden ve yakınlarımızdan başlamamızı emrediyor. Çünkü İslam’ı kendi evlerine ve ailelerine hâkim kılamayanların başka evlere etki etmesi beklenemez.

Unutmayın! Ailemize ve çocuklarımıza hidayet verip İslam’ı evlerimize de hâkim kılacak olan Allah’tır. Bize düşen uyarı, gayret ve kararlılıktır.

Namaza davet edecekseniz önce ailenizi davet edin!

Çünkü Rabbimiz, “(Önce) ailene namazı emret ve sen de ona sabırla devam et” (Taha, 132) buyurarak, başta namaz olmak üzere bütün ibadetleri önce ailemize, eşlerimize ve çocuklarımıza emretmemizi istiyor. Namazı ailemize emredebilmemiz için de önce bizim namaza sabırla devam edip örnek olmamızı istiyor.

Unutmayın! Sizi örnek alacaksa önce çocuklarınız örnek alsın. Size, ahlakınıza ve İslami yaşantınıza hayran olacaksa önce eşleriniz size hayran olsun. İşte hakiki örneklik ve tebliğ budur.

Cehennem ateşinden koruyacaksanız önce ailenizi koruyun!

Çünkü Rabbimiz, “Kendinizi ve ailenizi yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyunuz” (Tahrim, 6) buyurarak, cehennem ateşinden önce çoluk çocuğumuzu kurtarmamızı emrediyor. Çünkü insan kendi evi yanarken başkalarının evlerini kurtaramaz. Kendi kızı ve oğlu alevlerle boğuşurken başka çocuklara el uzatamaz.

Unutmayın! Bu büyük yangını söndüreceksek buna ilk önce kendi evlerimizden başlamak zorundayız. Önce kendi evlerimizdeki yangını söndürmeliyiz ki, başımızı kaldırıp başkalarının evlerine koşabilelim.

Tesettür ve iffete çağıracaksanız önce ailenizi çağırın!

Çünkü Rabbimiz, “Ey Peygamber! Eşlerine, kızlarına ve müminlerin kadınlarına söyle, dışarı çıkarken örtülerini üslerine alsınlar” (Ahzab, 59) buyurarak, İslam’ın diğer emirlerinden olduğu gibi tesettür ve iffet emrini de ilk önce kendi eşlerimize ve kızlarımıza söyledikten sonra diğer kadınlara söylememizi emrediyor. Çünkü insanlara bir şey söylediğimizde onların ilk baktıkları yer, bizim hayatımızda ve ailemizde söylediklerimizi uygulayıp uygulamadığımız olacaktır.

Unutmayın! İslam’ı yaşayan, iyi, ahlaklı ve örnek bir aile, toplum üzerinde binlerce vaaz, nasihat, konferans ve İslami faaliyetten daha etkilidir.

Dünyevileşmeye engel olacaksanız önce evinizde engel olun!

Çünkü Rabbimiz, “Ey Peygamber! Eşlerine şöyle söyle: Eğer dünya hayatını ve süslerini istiyorsanız gelin size bağışta bulunayım ve güzellikle salıvereyim” (Ahzab, 28) buyurarak, hayatımızı kuşatan dünyevileşmeye karşı başkaldırıyı ilk önce evlerimizden başlatmamızı ve esaslı bir tavır almamızı emrediyor. Çünkü dünyevileşenler, aşırı lüks ve konforlu bir hayata yani dünyaya dalanlar halktan koparlar. Halktan kopanların da ilahi talimatları topluma ulaştırmaları mümkün değildir.

Unutmayın! Peygamberimizin (s.a.s.) yaşadığı sade hayat tarzı, bir zaruret değil bir tercihti.  Çünkü o isteseydi saraylarda da yaşayabilirdi. Ama yıllarca damı hurma dallarından yapılmış duvarları da kerpiçten olan bir evde yaşamayı tercih etti. Çünkü o, izzet, şeref ve itibarın malda, makamda, parada ve lükste değil, Allah’ın rızasında olduğunu tebliğ etmek için gönderilmişti.

İyiliği emredip kötülükten men edecekseniz önce evinizden başlayın!

Çünkü Rabbimiz, “Mümin erkekler ve mümin kadınlar, birbirlerinin velileri, yardımcılarıdır. İyiliği emreder ve kötülükten menederler, namazı ikame ederler ve zekâtı verirler. Allah ve O’nun Resulüne itaat ederler” (Tevbe, 9/71) buyurarak, mümin erkekler ve kadınlar olarak iyiliğin hâkimiyeti ve kötülüğün mağlubiyeti için önce evlerimizde organize olmamızı emrediyor. İşte bu organizasyonun adı “Müslüman ailedir”. Bu ailelerde kadın ve erkek İslam’ı yaşamak için birbirine yardımcı olur. Öncelikli hedef cennete de beraber ve ailecek gidebilmektir.

Unutmayın! En büyük zafer ve mutluluk, cennet kapısından içeriye ailecek, çoluk çocuk girebilmek ve bunu hak edebilecek bir aile yaşantısına sahip olabilmektir…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.