Cezalar caydırıcı olmalı ve adil uygulanmalı

Cezaların caydırıcı olması ilk şart ise devletin tüm kurumlarının cezaların uygulanmasında adil olması da en az o kadar önemlidir. Bunun yanında bir başka husus ise verilen cezaların vicdanları rahatsız etmemesi de çok önemli. Bu köşede bu hususlara zaman zaman temas ediyorum. Özellikle de Batı cephesi böyle istedi diye idam cezasının kaldırılmasının ardından çocuk katillerinin hayatları teminat altına alınırken, masumların can emniyetini sağlamak görevi devlete ait değilmiş gibi katiller hayatlarını sürdürüyor, masumlar bu dünyadan kopartılmış oluyor. Hemen belirteyim ki bu yazıdan asıl maksadım idam cezasının kaldırılması değil. Ülkemizde yaşanan sıkıntıların sebebi ve adaletin adil bir şekilde uygulanmasını engelleyen tek husus elbette sadece idam cezasının kaldırılmış olması değil.

Millet olarak her fırsatta adaletin mülkün temeli olduğuna vurgu yapar, toplumları ayakta tutan en önemli uygulamanın adalet olduğunu birbirimize hatırlatırız ama uygulamalarda bir türlü istenen sonucu alamayız. Çünkü ülkemizde ısrarlı bir şekilde Batı’ya benzeme kompleksi hakimdir. Böyle olunca da kendi değerlerimizle barışmak, onların hayata geçirilmesinden çok Batı değerlerinin kendi değerlerimizi yerine hakim kılınmasına uğraşıyoruz. Böyle olunca sonuç Batı’ya da benzemiyor, onları da memnun edemiyoruz,  kendimizde kalamıyoruz. Böyle olunca sanıyorum öncelikli olarak bu Batı hayranlığımızın sorgulanması gerekiyor. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında 250 insanımız hayatını kaybetti, muvaffak olsalardı belki çok daha fazla can kaybımız olacaktı. Olamadılar şimdi yarılanıyorlar. Ancak, verilen en ağır cezalar ağırlaştırılmış müebbet. Yani, hayatlarını cezaevinde geçirecekler. Bir başka ifadeyle onlar yaşamlarını sürdürecekler. Verilmiş cezanın müebbet, ağırlaştırılmış müebbet ya da 39 defa ağırlaştırılmış müebbet olması çok fazla bir anlam ifade etmiyor.

Olayın bir başka vicdanları rahatsız edan tarafı da, bu ülkede yurdun çeşitli köşelerinde masum yavrular katlediliyor, cesetleri bir dere kenarına ya da çukura atılıyor.  Katiller yakalandıklarında en fazla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veriliyor. Yani,  katilerin hayatı korunuyor ama o canilerin katlettiği yavruların hayatının bedeli ödetilmiyor.  Belki bu örnekler sivri gelebilir. İdam cezasının kaldırılmış olması verilen cezaların caydırıcılığını yok etti. Hemen belirteyim ki cezaların caydırıcı olması için ille de idam cezasının gelmesi yeterli değildir. Yasalarda yer alan tüm cezaların işlenen suçla orantılı olması ve herkese aynen uygulanması gerekiyor. Söz gelimi ülkemizde trafik kazalarının önlenmesi hususunda kanunlarımızda çeşitli ceza maddeleri vardır. Ancak, sıra uygulamaya gelince söz konusu cezaların fazla bir caydırıcılığının olmadığı görülüyor. Çünkü bazıları verilen cezaya rağmen parayı verir kurtulurum havasında. Çoğu zaman da kural ihlalleri her zaman ve her yerde karşılığını bulmuyor.

Son olarak yaşamakta olduğumuz korona salgını sebebiyle toplumun önemli bir kesimi kurallara uymak noktasına bir türlü gelmedi, getirilemedi. Bir bakıma var olan cezalar bazıları tarafından ciddiye alınmıyor. Böyle olunca sanki kurallara uyanlar cezalandırılmış,  uymayanlar ödüllendirilmiş oluyor. Çünkü salgın bir türlü istenen seviyeye çekilemiyor. Sözü uzatmadan hayatın her alanında cezaların caydırıcı olması, herkese aynen uygulanması gerekiyor. Kurallara uymak eğer fertlere bırakılacaksa o zaman devlet denen yapıya gerek kalmaz. Toplumlar huzurlu yaşayabilmek için örgütlenmişlerdir. Kısacası, devlet adil olur, cezalar caydırıcı kılınabilirse sanıyorum bugün yaşadığımız sorunlar büyük ölçüde ortadan kalkacaktır.  Elbette ülkemiz dikensiz gül bahçesi olmayacaktır ama toplumun dikenlerini oluşturanlar suç işlerken kendilerini sorgulamak zorunda kalacaklardır. Bunun için de öncelikli olarak Batı’ya benzemeyi, Batı’yı taklit etme hastalığından kurtulmak durumundayız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.