İnsan gene insan

“İnsanlar çıldırmış olmalı”: Bu, Afrika’da çekilen yerlilerle ilgili bir filmin adı. “Tanrılar Çıldırmış Olmalı.” Batı kültürünün bir yansıması. Tanrı kavramının çoğulu onları tanımlıyor bir anlamda. Çoğulluk teslis ile başlar. Konumuz şimdilik bu değil. İnsanların çılgınlıklarının sonunun gelmeyişi ve giderek artması. Pandemide yaşananların bir benzeri desek yanlış olmaz.

İnsan hayatının bu kadar ucuz, sıradan ve basit olarak algılandığı bir başka zaman var mıdır? Çocuk istismarları, kadın cinayetleri, sosyal medya üzerindeki boşboğazlıklar, galiz küfürler, tahammülsüzlükler, insafsızca saldırılar. Bütün bunlar insanlığın dengesizliğinin bozulduğunu gösteriyor. Ne ki bu sadece sosyal medya üzerinde yaşanan savurganlıklarla ilgili değil. Cinsel saldırılar, insanların sınır tanımayışı, ölçüsüzlüğü. Dahası siyasal kutuplaşmaların giderek tırmanması. Irkçılığın bir ideolojiye dönüşmesi, kendinden olmayanlara hayat hakkının tanınmayışı. Belli kesimlerin üstünlük gütmesi. Adaletsizlik ve hakkaniyetsizlik.

İnsanların bir ayarı yok dense yeridir.

Bir denge ortaya koyarak genel duruma bakıldığında ortada bir hakkaniyetsizlik olduğu görülür. Bu ta yukarıdan aşağıya doğru iner.

Kültürümüzde kadının özel bir yeri var. Bölgeden bölgeye farklılıklar olsa da onların yanında bulundukları ortamlarda insanlar davranışlarına daha çok dikkat ederler. Kadın hoyrat davranışlarla algılanmaz. Değerlidir, narindir.

Kapitalist sistem ruh olarak insanı tüketir. Tüketim ruhuna sahip. Her şeyden çıkar devşirmeye bakar.  Varlığı bunun üzerine kurulu. Çocuk istismarlarının başlatıcısı kapitalizm. Masum olan çocuklara makyajlar yaptırılarak olgun insan havası verdirilmesi, çocukların da o havaya kapılması, cinsel açların ve saldırganların hedefine sokulması göz ardı edilebilir mi? Sadece saldırganları suçlamak ne kadar doğru? Kışkırtıcılık tüketime dayalı. Tüketimin sonsuz sınırsızlığı çok yönlü. İnsanı korumadan uzak.

Kaldı ki caniler de bu kültürün insanı. Helâl ve haram sınırları çoktan ortadan kalktı. Dayatmacı yasalar hiçbir zaman istenen sonucu vermiyor. Belli sınırlar içinde tutuyor. Cinayetler veya sapıklıklar nedensiz değil. Bu anlamda Dostoyevski’nin romanlarının okunmasında yarar var. Özellikle de Suç ve Ceza romanı. İnsanı öldürmek en büyük günah ve haram, o anlayışa sürüklemek de. Büyük günahlar ve haramlar yasalarla koruma altına alınmışken, insanların öldürülmesi, çocuk cinayet ve sapkınlıklarının artması nedensiz midir?

Kapitalist sistemin doyumsuzlukları, uçurumların büyümesi, kimilerinin açlık ve sefalete sürüklenmesi, kimilerinin de sonsuz bir lükste yaşamaları başlı başına sorunlar değil midir?

Bir çocuk neden öldürülür, bir kadın sokak ortasında vahşice nasıl öldürülür? Bir kadına sosyal medya üzerinden twit atan, hakaret eden insanlar az cani midir? Bazıları koruma altına alınırlarken bazıları serbest. Adalet ve hakkaniyette bir ölçüsüzlük var. Doğrudan bir çevreyi kastetmiyoruz. Genel durum bu ne yazık ki.

Kimi siyasilere acımaz hakaretler, iftiralar özellikle sosyal medya üzerinde sürdürülürken ve bir kampanyaya dönüştürülürken bunlara ses çıkarılmaz. Diğerlerine aşırı tepki verilir.

İnsan değeri korunmadıkça, hak ettiği konumda ele alınmazsa dengeler sağlanamaz. Sosyal medya üzerindeki konferanslardan dolayı olan saldırıların sınırsızlığı aynı ruhun yansıması. Konuşmacılara asla tahammül edilmez. Konuşulanların doğru, hak olup olmaması önemli değil. Yeter ki konuşanlar onların borazanı olsun. Başka düşüncelere tahammül edilmiyor.

Her insan bir değerdir. Her insan Allah’ın yeryüzündeki en değerli varlığı, halifesi. İnsanı koruma, kollama, anlayış gösterme insana düşer. Bu dünyayı yaşanmaz kılan, insana yaşama hakkı vermeyen anlayışlarda.

İnsanın korunması insanın elinde. İnsanın değer olarak algılanması da. Bazı insanlar üstün bazıları değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.