Kendilerini yanılmaz sananlar gönülleri yaralıyor!..

Bir garip ülkede yaşıyoruz. Bir takım insanlar sanki doğruya el koymuş, ulaşılması mümkün olmayan bir karanlık odaya hapsetmişler. Böyle olunca kendilerinden başkalarının doğruyu bulmalarını(!) mümkün görmüyorlar. Lafı uzatmadan konuya girmekte yarar görüyorum. Tanıdığım bazı kimseler vardır. Siyasi bakımdan daldan dala konmuşlar, rüzgârın yönüne göre saflarını belirlemişler, söz konusu siyasi kadrolar iktidar olduklarında yararlanmışlar ama siz çizgi değiştirmeden ilk tanıştığınızdaki konumunuzu sürdürüyor olmanıza rağmen bu rüzgârın çocukları kendilerini hep doğruda görmüşler, yanlarında yer almayanları da bir takım ithamlarla mahkûm etmeye çalışmışlardır. Bunların içinde öylesine tipler vardır ki, bunca yıllık ömrüme rağmen onları anlayabilmiş değilim.


Söylediklerimi bir misal ile izah etmeye çalışacağım ve sözü bugüne getireceğim. Bazıları kendi İslam anlayışlarının hep tek doğru olduğunu sanmışlar ya da öyle düşündüler. Bunlardan bazıları ile 1960’lı yıllardan beri tanışıklığım olmuştur. Hep radikal takılmışlardır. Çay sohbetinde sistemi değiştirmişlerdir. Hatta öyle bir anlayış sergilemişlerdir ki, siz İslami kimliği ile ön plana çıkan bir siyasi harekete sempati duymuş ve bunu savunmuşsanız hiç tereddüt etmeden sizi küfre hizmetle itham edebilmişlerdir. Bunların sayıları da sanıldığı kadar az değildir.

Bazen öyle bir noktaya gelmişlerdir ki, bir derneğin kuruluşuna katkıda bulunmuş iseniz sizin düzen yanlısı olduğunuzu rahatlıkla söyleyebilmişlerdir. Elbette onlara göre düzenin kuralları içinde bir şeyler yapmaya çalışmanız size yasaktır, İslam dışına çıkmanıza sebep olabilir ama aradan zaman geçip de onlarda ya bir dernek kurmuşlar veya bir siyasi hareketin içinde yer almışlarsa size yönelik geçmişteki ithamlarını hiç hatırlamamışlar, hatırlamak istememişlerdir. Kısacası, ‘Geçmişte sizi galiba incittim, özür dilerim, hakkını helal et’ deme nezaketini bile hatırlamamışlardır. Çünkü onlar nerede bulunurlarsa bulunsunlar hep doğrudadırlar.


Söz gelimi bu konuda öylesine sivri örnekler vardır ki, bunlar Müslümanlık adına İran devrimine alkış tutmuşlar, böyle olunca ABD ve Rusya’ya İran caddelerinde söylenenler ülkemizde de bunlar tarafından tekrarlanmıştır. Yani özellikle ABD karşıtlığında zirve yapmışlardır. Ancak aradan zaman geçmiş bir bakmışsınız bir ırkçı hareket içinde yer almışlar o zaman da ABD ile aynı safta görünmekten çekinmemişlerdir. Kısacası dün İran’ı alkışlayanlar bugün adeta İran karşıtıdırlar.


Yakın geçmişi hatırladığımızda ANAP iktidar olmuş orada yerlerin almışlar, yine zaman geçmiş AK Parti iktidar koltuğuna oturmuş orada yer almışlar, bunun da ötesinde o partilerin listelerinden milletvekili olmuşlardır ama düzenin kurallarına uymak gibi geçmişte birilerine karşı ileri sürdükleri ithamlar akıllarına hiç gelmemiştir. Söz gelimi bir siyasi harekete sempati duyduğu için bazılarını küfre düşmekle itham ettiklerini hatırlayıp hiç olmazsa özür dileme nezaketini gösterememişlerdir.

Hemen belirteyim ki her zaman ve her durumda kendilerini haklı görüp diğerlerini toptan reddedenlerden böyle bir nezaket beklemek sanıyorum gerçekçi de olmaz. Günümüze geldiğimizde bu bakış açısında bir değişiklik olmadığı görülüyor. Söz gelimi kendileri her parti ile görüşebilir, konuşabilirler ama konumlarını hiç değiştirmeyen Milli Görüşçüler onların sevmedikleri ile görüşürse ne hainlikleri kalır ne de teröristlerle işbirliği yapmaları. Sanıyorum toplumda kucaklaşmanın sağlanamamasının temelinde de bu sadece kendilerini doğruda görüp, kendilerinden başka herkesi yanlışta görme alışkanlığı yatıyor. Bu tipler koltuk uğruna gönülleri yaraladıklarının da farkına varmıyorlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.