Helal ticaret

Bismillahirrahmanirrahim;
Âlemlerin Rabbi, Rahman ve Rahim olan Allah’a hamd, Peygamberimize, âline ve sahabelerine salât ve selam ederiz.
İslam hayat nizamıdır ve bu nizamdan başka Allah’ın razı olduğu başka bir düzen yoktur. İslam’ın düzene koyduğu faaliyetlerinden birisi de ticarettir. Bakara 275: “Allah, alışverişi, ticareti helal, faizi de haram kılmıştır.” Müslüman’ın görevi, İslam’ı itikat ve düzen olarak yaşamaktır. AK Parti iktidarının faizci ve haramlar üzerine bina edilmiş icraatlarını savunmak için, “Faiz ve zina gibi günahlar eskiden de vardı, Erbakan bile kaldıramadı” diyenler, yanlış yoldadırlar. Kulun İslam düzenine tabi olma sorumluluğu, bahaneler ve batıl kabuller ile ortadan kalkmaz. İslam düzeni, her zaman diliminde kulu bağlar. Nisa 29-30: “Ey iman nimetine kavuşanlar, karşılıklı rızaya dayanan şer’i usullere uygun ticari alım satımların dışında, mallarınızı, paralarınızı aranızda haksız yere, dolambaçlı haram yollarla yemeyin. Birbirinize düşerek kanlarınızı dökmeyin, canlarınıza kıymayın. Allah size karşı çok merhametlidir. Kim, tecavüz, haksızlık, düşmanlık ve zulümle, insanların mallarını alarak bu yasakları çiğnerse, biz onu zamanı gelince cehennem ateşine atacağız. Bunu yapmak, Allah’a çok kolaydır.” Akıllı insan, bu uyarıya itibar edendir.

TİCARET
Değeri olan bir malı, değeri olan başka bir mal veya para karşılığında değiştirmeye alışveriş yani ticaret denir. Alışveriş tarafların karşılıklı onayı, icap ve kabulü ile gerçekleşir. İki taraftan biri mala, diğeri de para veya karşılık olacak başka bir mala kavuşursa satış gerçekleşmiş olur. İnsanlar, rızk temin ederek hayatlarını sürdürebilmek için İslam ahkâmı usulünce karşılıklı mal mübadelesinde bulunmak zorundadırlar. Mülk 15: “O, size yeryüzünü boyun eğdirendir. İmkânları müsait, rahat ticari ilişkiler kurabileceğiniz, özgür, elverişli bölgelerinde seyahat ederek bilgi ve becerilerinizle yeryüzünde istediğiniz gibi tasarruf edin. Allah’ın ihsan ettiği rızk ve servetten pay alın, yiyin…” Yeryüzünde dolaşmak, insanlara faydalı olan nimetleri ortaya çıkarmak ve bunun için araştırma yapmaktır. Peygamberimiz buyuruyor: “Rızk sağlamak gayesiyle çalışmak her Müslüman üzerine farzdır.” Rızkı sağlama işinde mutlaka Allah’ın rızası gözetilmelidir. Hz. Ebu Bekir: “Haram ile beslenen bir vücuda, ancak cehennem ateşi yakışır” sözü Müslüman olana önemli bir uyarıdır. Günlük hayatta, alışverişlerin Allah’ın razı olacağı bir şekilde yürütmek için İslam’ın bu konudaki hükümlerini bilmek, her Müslüman için farzdır. Müslüman’ın kendisinin ve ailesinin nafakasını sağlamaya, varsa borçlarını ödemeye yetecek kadar para kazanması da farzdır. Fakir müminlerin ihtiyaçlarını karşılamak ve akrabalarına ikram etmek için kazanmak müstehap, güzel ve müreffeh bir hayat sürmek için bundan fazlası için çalışmak mubahtır. Başkalarına karşı kibirlenmek, azgınlık ve taşkınlık yapmak için kazanmak, bu kazanç helal yolla dahi olsa haramdır. Hakkın batıla karşı verdiği mücadelede maddi katkıda bulunmak ve malını Allah yolunda infak için samimi bir niyetle çalışıp para kazanmak da farz bir ibadettir.

RIZKIN YOLLARI
Rızkı temin etmenin dört yolu vardır. Bunlar; 1. Cihat: Meşru bir savaşta elde edilen ganimetler en hayırlı kazanç sayılmıştır. 2. Ticaret: Rızkın 10’da 9’u ticarettedir denilmiştir. 3. Ziraat: Üretmek çok önemlidir. 4. Zanaat: Demircilik, terzilik, marangozluk ve benzeri zanaatlar toplumun yararına olan şeylerdir. Gerçekte insanın ihtiyacını gideren şey; tarım veya sanayi ürünleridir. Burada üretici ile tüketici arasındaki köprü ticarettir. Peygamberimiz, “Güvenilir, doğru ve Müslüman tacir, kıyamet günü şehitlerle beraberdir” buyuruyor. Meşru bir ticaretin özellikleri ise şunlardır: 1. Alanın ve satanın rızası, icap ve kabul. Satıcının “bu malı sana sattım, verdim” alıcının da “aldım, kabul ettim” demesi gibi, 2. Karşılıklı iyi niyet ve dürüstlük, ticarette hile yapmak büyük günahlardandır. 3. Ticaretin, taraflardan birine veya başkalarına zarar vermemesi. Alışverişlerde satış akdinin yazı ile tespiti faydalıdır. Anlaşmazlık anında elde vesika olur.

ALIŞVERİŞ ŞEKİLLERİ
Alışverişler hüküm yönünden; sahih, fasit ve batıl nevileri vardır.1. Sahih alışverişler: Aslı ve vasfı; maddesi ve niteliği İslam ahkâmına uygun olan şeylerin alışverişi sahihtir. Mesela: Kullanılması dinen caiz olan bir malın şartlarına göre satılması gibi. 2. Fasit alışverişler: Satılan malın vasfı; niteliği dine uygun değilse, bu tür satışlar fasittir. Meselâ, galeride bir araba diyerek, meçhul bir arabayı satmak gibi. Aslında araba satışı caizdir. Fakat satılan arabanın nasıl bir araç olduğu; niteliği bilinmediğinden bu alışveriş fasit olur. 3. Batıl alışverişler: Satılan malın aslında İslâm’a aykırı bir durumu varsa böyle malların satışı batıldır. İçki, domuz ve derisi gibi kullanılması veya yenilip içilmesi haram olan bir şeyin satılması böyledir. İslam bunların alınıp satılmasını yasaklamıştır.

ALIŞVERİŞ TÜRLERİ
Alışverişin türleri şunlardır. 1. Bey: Malı para karşılığında satmaya denir. 2. Sarf: Paranın başka bir para ile değiştirilmesine denir. 3. Mubadele: Malı mal ile takas etmektir. 4. Selem: Para peşin, mal veresiye yapılan ticarete selem denir. Bu satışın bazı şartları vardır. Peygamberimiz bu satış için şöyle buyurmuştur: “Kim hurmasını önceden satacaksa; belirli ölçüde, belirli tartıda ve belirli bir vakte kadar olmak şartıyla satsın.” Selem satışının sahih olması şu şartlara bağlıdır: a-Malın vasıflarının belli olması, b-Miktarının belli olması, c-Vadenin belli olası. d-Mal karşılığında alınan paranın miktarının belli olması ve paranın peşin alınması. Ayrıca fiyat aşırı derecede düşük olmamalıdır. 5-Veresiye satışlar: Bu vadeli satışlardır. Helal ticaret için Adil Düzen gereklidir. Bu kapıyı tutan Milli Görüş’ün tek temsilcisi Saadet Partisi, helal ticaretin teminatı Adil Düzen diyen tek teşkilattır. Selam hidayete tabi olanlara…

YAZAR: İSMAİL HAKKI AKKİRAZ

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.