İstanbul’un fethiyle ilgili hadisler

İstanbul’un fethiyle ilgili hadis, bir tane değildir.

Çeşitli vesilelerle Sevgili Peygamberimizin söylediği fetih hadisi ayrı ayrı sahabe tarafından bize rivayet edilmiştir.

1200 yıl hiç şüphe duyulmayan bu hadislerden yalnız, “Onu fetheden komutan ne güzel komutandır, onu fetheden asker ne güzel askerdir” bölümünü hazmedemeyen bazı Arap milliyetçileri, allem edip kallem edip hadis üzerinde şüphe uyandırmaya çalışmışlar hatta bu çalışmalarının arkasından ne kadar abuk subuk şeyler yazdıklarının da farkına varamamışlar. Onları nakletmeyeceğim.

İstanbul’un fethini müjdeleyen, bütün kralları, şahları, padişahları, cumhurbaşkanlarını toplasanız saçının bir teline denk gelmeyecek, âlemlere rahmet, Hazreti Muhammed sallahü aleyhi ve sellemdir.

Sevgili Peygamberimizin bu müjdesini duyan arkadaşlarının her biri, her hayırlı işin içinde oldukları gibi bu güzel askerler içine de girmeyi arzu etmişler ve Eyüp semtine adını veren Eba Eyyüb el-Ensari ve arkadaşları İstanbul önlerine kadar gelmişler ve Eba Eyyub şehit olmuş. (Allah hepsinden razı olsun.)

Hicri 857, miladi 1453 yılına kadar, ellinin üzerinde devlet başkanı, bu şerefe nail olmak, İstanbul’u fethetmek için sefer düzenlemiş.

Siz, bütün insanlara ve âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberin ümmetisiniz.

Peygamberimiz Medine’deki ashabına doğunun ve batının hazinelerine işaret verirken İstanbul ile Roma’ya özel işaret koymuş ve ashabının gönül ufkunu dünyaya açmıştır.

Fethedilmiş bu şehrin, insanının, hukukunun, adaletinin, eşyasının, tabiatın, siyasetin, ticaretin, edebin, edebiyatın insanı kuşatan her şeyinin İslam’ın temizlik kurallarına kavuşması için çalışmamız gerekir.

Ve yine bir gün Sevgili Peygamberimiz, arkadaşlarına konuşurken: “Nefsim yedi kudretinde olan Allah’a yemin ederim ki, Fars/İran  ve Roma fetholunacaktır” buyurmuş. (Delailü’n Nübüvve ve Marifeti Ahvali’s Sahabe, 7/119, Hadis No: 2605).

Fatih, İstanbul’u fethederek dünyada hiçbir kimsenin ulaşamayacağı, cumhurbaşkanı, ordinaryüs, mareşal rütbeleriyle kıyaslanamayacak “güzel komutan” unvanını aldıktan sonra, Roma’ya sefer sırasında vefat ettiğini tarihçilerimiz söylüyor.

Fars/İran İmparatorluğu, Hazreti Ömer zamanında Sa’d bin Ebi Vakkas (R.A.) komutasında fethedilmiş.

Konstantıniyye ise Fatih Sultan Muhammet Han tarafından fethedilmiş.

“Konstantıniyye muhakkak fetholunacaktır. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır, onu fetheden asker ne güzel askerdir” (Ahmet, Müsned, Bişr el Has’ami hadisi, Hâkim, Müstedrek, K. Fiten ve’l-Melahım, Taberani, Mu’cem Kebir, Muaz bin Müsenna hadisi, Beğavi, Mu’ecm es-Sahabe, Bişr el Hasami hadisi).

Hadisin benzerini Buhari’nin Sahihi’nde Cabir bin Abdullah’tan rivayet ettiği hadiste Sevgili Peygamberimiz:

(Rum diyarının kralı) Kayser, helak olduktan sonra bir daha Kayser olmayacaktır. (Fars kralı) Kisra helak olduktan sonra bir daha Kisra olmayacaktır. Nefsim elinde olan Allah’a yemin ederim ki, Kisra ve Kayser’in hazineleri İslam yolunda harcanacaktır” (Buhari, Sahih Kitab’ül Eyman, bab 3 hadis  8) hadisini rivayet etmesi,

İslam tarihi kitaplarının hepsinde, İstanbul’un fethinden önce o fethin olacağının anlatılması,

“Konstantıniyye’yi fethederler, zeytin dallarına kılıçlarını asarlar ve Konstantıniyye’nin ganimetlerini taksim ederler” hadisi de İstanbul’un fethinin olacağına dair çok sağlam hadislerden biridir. (Müslim, Sahih, K. Fiten, bab 9 Fethu Konstantıniyye).

Bu hadis-i şerifi, Fatih Sultan Mehmet, etraftaki Müslüman devlet başkanlarına müjdelemek için yazdığı “Fetihname”sinde yazarak müjdenin gerçekleştiğini haber vermiş.

Devamı yarın. Roma’nın fethine dair hadis.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.