Bir salgın her şeyi altüst etti

Doğrusu ve yanlışıyla ülkemizde ve dünyada bir düzen vardı. Hâkim düzen, bozuk düzendi. Bunca yıldır bu bozuk düzenin değişmesi için karınca kararınca mücadele veriyoruz. Çünkü güçlülerin kendilerini haklı kabul ettiği, hak, hukuk gibi kavramların sadece güçlülerin yüklediği anlamlar çerçevesinde anlam kazandığı bir dünyayı özlememiz elbette mümkün değil. Ancak, dünyayı etkisi altına alan bir salgın hastalık, var olan bozuk düzeni de bir kenara itti, adeta her gün değişen bir düzensizlik hâkim oldu. İnsanlık bu yeni bozuk düzene ya da düzensizliğe son vermeye çalışıyor. Bir yönü ile belki insanları düşüncelere daldırması açısında yaşanan olayı ilahi bir ikaz olarak düşünmek yanlış olmaz. Çünkü yeryüzüne hâkim olduklarını sanan bazı devletler salgın karşısında öylesine aciz ve çaresiz kaldı ki, dünyaya hâkim olanlar bir maskeye teslim oldular. Bu yönleri ile elbette salgından dersler çıkarılabilir.

Buna rağmen olayın bir boyutu var ki, düne kadar insanların ellerini uzatsalar erişebilecekleri bazı şeylere şimdilerde erişmeleri mümkün değil. Gerçi, her yeni duruma alternatifler geliştirmekte insanoğlu çaresiz değil ama alışkanlıklarını terk etmekte zorlandığı da kesin. Söz gelimi ülkemizde ve salgının yaygınlaştığı ülkelerde uygulamaya konulan sokağa çıkma yasağı insanların hayatlarını altüst etmeye yetti. Özellikle büyük şehirlerde insanların her şeyleri ile dükkânlara ve marketlere mecbur oldukları düşünüldüğünde buraların kapalı olması ister istemez insanları zorluyor. Bunun da ötesinde işyerlerini kapatmak zorunda kalanlar kendilerini bir anda işsizler ordusu içinde buluveriyorlar. Evlerinde ekmek yapmayı unutalı yıllar olan ev hanımları birdenbire kendilerini hamur teknesinin başında buluyorlar. Ancak, memleketlerinde olduğu gibi ocağın başında yufka ekmek yapamasalar da elektrikli fırınlarda bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Böylece hazır ekmeğe ulaşamasalar da ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Tüm bunlar bir takım alışkanlıkların hayatımızdan çıkması anlamına geliyor. Aynı zamanda da yeni alışkanlıkları gündeme getiriyor.

Olayı sadece salgın çerçevesinde düşünmeyip teknolojik gelişmelerin hayatımızda oluşturduğu yeni alışkanlıklar açısından da ele alabiliriz. Söz gelimi aklım erdi ereli bir gazete okuyucusu idim. Daha sonraları kendimi gazetecilik mesleğinin içinde buldum. Böylece gazete ile iç içe geçtik. Bir diğer ifadeyle gazete okumak benim gibiler için vazgeçilmez bir alışkanlık haline geldi. Teknolojik gelişmeler giderek gazeteleri elimizden alırken, yerini sanal âlemden gelen haberler alır oldu. Son salgın sebebiyle ilan edilen sokağa çıkma yasakları, buna bağlı olarak bir takım bakkal ve marketlerin kapanması ile gazete dağıtımı ya çok azaldı ya da belli noktalara ulaşımının zorlaşması gazete meraklılarını iyice rahatsız etmeye başladı. Söz gelimi 30 büyük ilde iki günlük hafta sonu sokağa çıkma yasağının ilan edildiği günlerde gazeteler ya hiç dağıtılamadı ya da gazete paketleri hiç açılmadan iade edildi. Böylece gazete dağıtımında ciddi bir aksama başladı. Bu aksamanın giderilmesi için alınan tedbirler de yeterli olmadı. Sonuç olarak gazeteler dağıtımı en azından iller bazında kendileri yapmak için harekete geçtiler. Bir zamanlar yaygın olan elden dağıtım gündeme gelmeye başladı. Bunun sonucu olarak son dört gündür gazetemi alabiliyorum. Bunda gazetemizin dağıtım servisinin ve dağıtıcı kardeşlerimizin gayretinin önemli payı var.

GAZETEMİZE

ULAŞMANIN EN SAĞLIKLI YOLU ABONE OLMAK

Okuyucularıma bu hususu hatırlatmak istedim. Böylece hem gazetenize sahip çıkmış olacaksınız, hem de sevdiğiniz ile buluşmanızda aksama olmayacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.