Çıkarılacak ders!

Birleşmiş Milletler eski sekreteri Ban Ki-Moon’un koronavirüs salgını nedeniyle yaptığı açıklamadan çıkarılacak çok ders var.

Ban Ki-Moon açıklamasında Çin’in “suçlanmasının” salgınla mücadelede “hiçbir faydasının” olmayacağını kaydederek virüsün ancak “küresel dayanışma” ile yenilebileceğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler eski sekreteri Ban Ki-Moon’un küresel ölçekteki tavsiyesi kuşkusuz ülkeler ölçeğinde de aynen geçerli.

Koronavirüs ile mücadelede insanlar birbirleriyle uğraşmayı bırakıp dayanışma içine girdiklerinde başarılı olma şansına çok daha çabuk ulaşabilecekler.

           Bazı ülkelerin virüs ile küresel mücadeleye odaklanma yerine politik çıkarlar peşinde koştuğunu ifade eden Ban Ki-Moon açıklamasında, “Virüs, sınırlara, etnik kökenlere, ırklara ve ülkelere saygı duymuyor bu yüzden deneyim ve bilgi paylaşımı yapılması çok önemli” diyor.

           Evet, küresel ölçekte ülkelerin bu söylenenlere uygun hareket etmeleri ne kadar önemliyse ülkeler ölçeğinde aynı şartlara uyulması o kadar önem arz ediyor.

           Koronavirüs ile mücadelede insanların farklı düşünceler içinde olmasından daha normal ne olabilir?

           Dünyanın ilk defa karşılaştığı böyle bir durumun altından kalkabilmesi için herkesin elinden geleni yapmasından daha doğal bir şey düşünemiyoruz.

           Bu arada dikkat edilmesi gereken en önemli hususun virüs ile mücadele yerine politik çıkarlar peşinde koşulmasının önüne geçilmesi olduğu unutulmamalıdır.

           Salgının önlenmesi konusunda bilim adamlarının da farklı görüşleri olabilir.

           Bunu saygı ile karşılamak gerekir.

           Önemli olan farklı görüşleri çatışma nedeni haline getirmemek ve birbirinden farklı görüşleri küresel mücadelenin bir parçası halinde tutabilmektir.

           Yani bu aşamada sen-ben kavgasına kalkışılmamalıdır.

           ABD Başkanı Trump’ın yaptığı gibi topu sadece Çin’in üzerine atmak ve sadece Çin’i sorumlu tutmak salgınla mücadelede işe yarayan bir yöntem olmaktan çok uzaktır.

           Evet, Birleşmiş Milletler eski sekreteri Ban Ki-Moon tarafından yapılan açıklamadan çıkarılacak çok ders bulunuyor.

           Gerek küresel anlamda gerekse ülke ölçeğinde bu ilkelerin göz önünde bulundurulması şart.

           İnsanlar enerjilerini birbirlerini alt etmek için harcama yerine virüsü dünyanın başından def edebilmek için harcamalılar.

           Politik çıkarlar bir süreliğine devre dışı bırakılmalı ve tüm mesai virüs ile mücadeleye ayrılmalıdır.

           Yani insanlar kişisel hırslarını aşmalılar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.