Reklamı Kapat

Gözlerini para hırsı bürümüşlere hadleri bildirilmeli

Koronavirüs ile mücadelede yeni bir döneme girildi. Toplum olarak topyekûn el ele vermemiz, mücadelede herkesin üzerine düşeni yerine getirmesi gerekiyor. Çünkü bu tür salgınlar bir ülkeye girdiğinde parası olan ile olmayanı ayırmaz. Özellikle de gözlerini para hırsı bürümüş olanları görmezden gelmez. Kısacası afet dönemlerinde toplumun bir bütün oluşturması, mücadelede sırt sırta vermesi gerekir. Böyle olmaz da bir takım maddi ya da siyasi hesaplar uğruna bir takım insanlar diğerlerinin ayağına basmaya kalkışırsa, bilinmelidir ki, orada çok ciddi bir ahlaki sorun var demektir.

Sanıyorum sözü ülkemizde virüs bulaşmış bir kişinin tespit edildiği günün ertesi başlayan toplumun bir kesimindeki telaş bazı açgözlülerin toplumdaki bu panik halini fırsata dönüştürme duygusunu körüklemesine getirmek istediğim anlaşılmıştır. Hemen belirteyim ki, böyle bir hastalığın ülkemizde de görülmüş olması elbette hepimizi tedirgin edecek, hepimizi üzecektir. Bunun için herkesin hastalıktan korunmak için tedbirler alması, daha doğrusu açıklanan tedbirlere mümkün olduğunca uymaya, yapılması gerekenleri yapmaya çalışması gerekir. Ancak, olayın hemen bir panik haline dönüştürülmesi, hastalıkla ilgili mücadele konusunda eksiklerini tamamlaya çalışması gerekirken önceliğin evlerde kuru gıda stoklamaya dönüştürülmesi bir takım açgözlüleri harekete geçirmiş durumda. Gerçi, yapılan resmi açıklamalarda bu tür kimselerden hesap sorulacağı, gerekli cezaların verileceği belirtildi. Ancak, insanların panik hali bu tür fırsatçıları harekete geçirdi. Söylentilere ve medyaya yansıyan haberlere göre, birdenbire ortaya çıkan aşırı talep bazı ürünlerin fiyatlarında aşırı yükselmelere yol açtı. Daha doğrusu fırsatçılar fiyatları birdenbire yükselterek toplumdaki panik halinden istifade ederek daha çok kazanmak için harekete geçtiler.

Hemen belirteyim ki her toplumda bu tür açgözlü fırsatçılar olabilir. Önemli olan bunlara meydanın boş bırakılmaması, dün 50 kuruşa satılan maskelerin birdebire 4-5 liraya çıkartanların yakasından yapışılması gerekir. Çünkü insanlar bir yandan hastalıktan nasıl korunacaklarını düşünürken birdenbire bazı ürünlerde böylesine fiyat artışı, hatta bazı marketlerin raflarından çekilmiş olması insanların paniğini daha artırıyor. Hemen belirteyim ki, tüm esnafımızı böyle davranmakla itham etmek haksızlık olur. Sürekli alışveriş yaptığım mahalle bakkalımızda eskiden olduğu gibi yine kuru gıda fiyatları aynı, yine eskiden olduğu gibi raflardaki ürünler varlığını koruyor. Yani, panik olup birileri koşturmazsa fiyatlarda artış olmuyor. Özellikle de hayatlarını sadece ceplerindeki paraya göre yürütenler ve içlerinde Allah korkusu olmayanlar için her olay bir fırsat gibi görülüyor.

Bir gün gelecek geçmişte çeşitli örneklerini yaşadığımız gibi bu virüs de etkisini kaybedecek; yine biz bize kalacağız. O bakımdan bugün insanların panik halini paraya çevirmek, sattıkları ürünlerin fiyatlarını birdenbire artıranların hafızamızdan silinmemesi gerekiyor. Ortalık durulduğunda bu defa aldatanları o günde müşterileri cezalandırmalıdır ki, sanıyorum bu onlara aynı şeyi bir daha tekrarlamamaları için iyi bir ders olacaktır. Hemen belirteyim ki, insanımız içinde yaşadığımız sıkıntılı dönem geride kaldığında geçmişte kendilerini aldatan bu fırsatçıları çoğu zaman hiç hatırlamayacaktır. Ancak, unutmaz hatırlarsa söz konusu fırsatçılara iyi bir ders verilmiş olacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.