Bir başka açmaz!

AKP’nin pek çok açmazının olduğu bilinen bir gerçek!

Bunlardan en başta gelenlerden birisini de “günü birlik” politikalar oluşturmaları ve ona göre konuşmaları oluşturuyor.

Temel konularda belli bir görüşleri olmayıp o gün ne demeleri gerekiyorsa onu dedikleri zaman konuşmaları arasındaki tezat su yüzüne çıkıveriyor.

Mesela “şehitlik” ile ilgili açıklamalarında olduğu gibi!

Böylesine önemli konularda dün başka bugün başka şeyler ifade edilince ister istemez insanların kafası karışıyor.Bu da bize AKP’nin temel konularda bile belirlemiş olduğu görüşlerinin bulunmadığını gösteriyor.

O gün ne demeleri gerekiyorsa onu dedikleri için farklı tarihlerde yaptıkları açıklamalar bazen birbirine taban tabana zıt olabiliyor.

Oysa temel konularda ne diyeceklerini belirlemiş olsalar dün de aynı şeyleri söylerler bugün de aynı şeyleri söylerler ve bir açmaza düşmemiş olurlardı.

Bu tür sıkıntılar yıllardır iktidar koltuklarında oturuyor olmalarından kaynaklanıyor da olabilir.

Ama netice itibariyle kendilerini eleştirenleri topa tutma yerine hatalarını görmeli ve onları düzeltme yoluna gitmeliler.

Belli bir dönem şehit vermeyi sineye çeken ya da kabullenen anlayışı insani ve vicdani olmamakla suçlayanlar şimdi şehitlerle ilgili olarak farklı yaklaşımlar sergiliyorsa başkalarına kızmayı bırakıp kendilerine bir çeki düzen vermeliler.

Evet, siyaset uzun soluklu bir iştir.

Siyasette bugün ileri sürdüğünüz görüşler dün savunduklarınız ile çelişmemelidir.

Çelişirse önünüze konulur ve “bu ne” diye sorulur.

Şimdi de yapılan budur.

İnsanlar AKP sözcülerinin dün dedikleri ile bugün dedikleri arasındaki farkı gözler önüne seriyorlar ve “bunların hangisi doğru” diye soruyorlar.

Kabul etmek gerekir ki AKP iktidarları oldukça zor dönemler geçirdi. Siyaset olağanüstü şartlardan olağan şartlara döndürülmeye uğraşıldı.

Bu arada bir takım yanlış anlaşılmalara vesile olacak söylemlerde kullanılmış olabilir.

Hâl böyle olunca yapılması gereken haklı eleştirilere savaş açmak değil ortaya çıkan yanlış anlaşılmaları düzeltecek adımları bir an evvel atmak olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.