İki ucu pis değnek!

Suriye politikası giderek “iki ucu pis değnek” halini almış bulunuyor. Politikanın bir ucunda ABD diğer ucunda ise Rusya var.

Her iki ülkede Türkiye’nin Suriye politikasını açmaza sokmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Açıkça belli ki ABD, Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerini geliştirmesinden rahatsızlık duyuyor. Ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmiş yıllarda olduğu gibi karşılıklı güvensizliğe dayanması için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Rusya sözüm ona Türkiye’yi dost olarak ilan ediyor ama Suriye politikasında tamamen rejim güçlerinin yanında yer alarak Türkiye’nin önüne ciddi bir engel olarak çıkıyor.

Aynen ABD’nin bir yandan Türkiye’ye güzellemeler yaparken diğer yandan YPG ile içli-dışlı olması gibi Rusya da Esed ile birlikte olup Türkiye’nin karşısında yer alıyor.

ABD ne Suriye politikasında Türkiye’ye tam destek veriyor ne de karşı çıkıyor. Lafta Türkiye’nin yanında olduklarını ilan ediyorlar.

Ama icraatta aynı netlik yok!

Cumhurbaşkanı Erdoğan da haklı olarak bu durumdan yakınıyor ve desteğin lafta kalmaması gerektiğini hatırlatıyor. Kuşkusuz Türkiye, Suriye’deki gelişmelerin ülke güvenliğini tehdit edecek boyutlara ulaşmaması için çabalıyor. Bunun için de her türlü fedakârlığı yapıyor. Aynı hassasiyetin ABD ve Rusya tarafından gösterildiğini söylemek mümkün değil.

Biri Esed rejiminin yıkılmasını isterken diğeri Esed rejimini sahiplenerek ortaya böyle bir karmaşanın çıkmasına sebep oluyorlar.

Üstelik rejimin yıkılmasını istiyor gibi konuşanlar bu konuda çok da samimi görünmüyorlar.

Bir taraftan Türkiye’ye bu konuda arka çıkarmış gibi yaparken diğer taraftan Türkiye’nin hasımları ile dostluğu sürdürüyorlar. Yani dertleri Türkiye’nin başının beladan kurtulması değil. Bütün emelleri Türkiye’yi kendi emelleri doğrultusunda hizmet ettirmek!

Bu yüzden iki ucu pis değnek tanımlamasını yapıyoruz.

Değnek hangi ucundan tutulsa netice itibarıyla elimize pislik bulaşması kaçınılmaz gibi görünüyor.

Bütün bu sıkıntıların altında elbette ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi yatıyor. Bölgedeki bütün dengeleri alt üst ettiler ve şimdi yeni dengeler kurmaya çalışıyorlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.