Reklamı Kapat

Petrol paraları zırhlı araçlarla taşınıyor!..

Rusya ile önce Türkiye’de, sonra da Moskova’daki görüşmelerden bir sonuç çıkmadığı anlaşılıyor. Yapılan değerlendirmelere göre heyetler arasında anlaşma sağlanamayınca kararın liderlerce verilmesi yaklaşımı ile toplantılar sona ermiş. Görüşmelerden sonra yapılan açıklamada bize sunulan İdlib ile ilgili harita reddedilmiş, böylece görüşmeler son bulmuş. Bundan sonra ne olur? Muhtemelen Erdoğan ve Putin ya telefonla ya da bir araya gelerek bir kere de kendi aralarında görüşüp bir karar verebilirler. Ancak, her durumda Rusya’nın, bir diğer ifadeyle Putin’in Türkiye yerine Suriye rejimini tercih ettiğinin unutulmaması lazım. Rusya’nın olayların başından bu yana sergilediği tavra bu köşede çeşitli kereler dikkat çekmeye çalıştım.

Dünkü yazımı, mademki, Rus tarafının masada verdiği sözlerin arazide bir anlamı kalmıyor ve bu gerçek en azından üç defa uygulamalar ile görüldü o zaman hâlâ Rusya ile görüşmeler niçin sürdürülür diye sorarak noktalamıştım. Dünkü yazımı önceki gün yazarken Moskova’dan görüşmelerin sonucu ile ilgili bir haber gelmemişti ve geçmiş uygulamalara bakarak Rusya ile görüşmelerden Türkiye’nin istediği sonucun çıkmayacağını ifade etmiştim. Kısacası, Rusya ile ülkemizin uzun süreli kalıcı bir birliktelik gerçekleştiremeyeceğini ısrarla vurgularken, değerlendirmemin yanlış bir anlamaya meydan vermemesi için de Suriye’de ABD ve Rusya’nın benzer bir politika uyguladığını, iki ülkenin de kendi çıkarlarının peşinde olduğunu vurguladım. Böyle olunca sadece Türkiye’nin değil İslam ülkelerinin Haçlılarla görüşürken, anlaşma yaparken masada ne söylendiğinden çok gelecekte nasıl bir uygulamanın olabileceğini hesap etmeleri gerektiğini artık herkesin görmesi lazım.

Bu hatırlatmaların ardından bilinen ama fazlaca medyaya yansımayan Suriye petrolleri ile ilgili bir haber üzerinde durmak istiyorum. Medyada, “Milyonlarca dolar zırhlı araçlarla taşınıyor” başlığı altında yer alan haberde özetle şöyle deniyordu:

“Adana’da teslim olan teröristler PKK’nın Suriye’deki petrol trafiğini deşifre etti. ABD’nin kontrolündeki Deyrizor bölgesinde bulunan 700’den fazla kuyudan PKK’lılar tarafından çıkarılan petrol, hem bölgede satılıyor hem de ABD’ye gönderiliyor. PKK/PYD’nin kazandığı milyonlarca dolar ise 4 günde bir 12 zırhlı araçla Kamışlı’daki SAT-KOP adlı birime götürülüyor.”

Haberin detayında çıkarılan petrolün bir kısmının da bir ayaklanma olmasın diye yerli halka verildiği belirtiliyor. ABD’nin terör örgütleri ile ilişkisini kesmeyişinin sebebinin Suriye petrollerini kendi adına bu terör örgütlerine korutmak olduğunu daha önce belirtmiştim, bu sebeple de ABD’liler masada ne söz vermiş olurlarsa olsunlar Suriye petrollerini bırakmayacaklarına dikkat çekmiştim. Şimdi bu husus açıkça ortaya dökülmüş durumda. Medyaya pek yansımasa da Rusya’nın Suriye’de rejimin yanında yer alışının tek sebebinin Akdeniz’de büyük bir üsse sahip olmaktan ibaret olmadığını unutmamak gerekiyor. Başta ABD olmak üzere sömürgeci güçler bir ülkede bulunuyorlarsa bilinmelidir ki, mümkün olduğu kadar asker zayiatı vermemek için vekâlet savaşlarını devreye sokuyorlar, bu arada harcadıkları parayı da söz konusu ülkenin zenginliklerine el koyarak alıyorlar. Eğer, işgal ettikleri ülkeden masraflarını tahsil etme imkânı yoksa bu defa da bazı Müslüman ülkelerden tahsil ediyorlar. Netice itibariyle Haçlı-Siyonist ittifakı ile birlikte hareket ederek ülkelerinin lehine gelişme sağlayacaklarını düşünen Müslümanlar yanılgı içindedirler.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.