ABD, BM, AP ve Çin yetkilileri, gönlünüzün sesini dinleyin

Sahabeler arasında,

Bilal’i Habeşi,

Suheyb’i Rumi,

Selman’i Farisi,

Caban el-Kürdi,

Mariye el-Kıbtıyye gibi ayrı ırklardan birçok insanın Müslüman olup “Sahabe” olma şerefine ermeleri,

Sevgili Peygamberimizin yanında değerli olmaları,

Arap ırkından olanlarla eşit muamele görmeleri,

Ashaptan bazılarının ırk ayrılığını çağrıştıracak sözler söylendiğinde, Sevgili Peygamberimizin o sözü söyleyene kızması,

Arafat’taki “Veda Hutbesi”nde “Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın Arap'a üstünlüğünün olamayacağını,

Üstünlüğün “takva”da olduğunu, yani Kur’an’ın belirlediği hak ve sorumlulukları, Sevgili Peygamberimizin anlattığı ve yaşadığı şekilde yaşayanların olduğunu ve bu sözlerin sözde kalmayıp hayata/yaşama geçirildiğini ortaya koyunca,

Şam, Mısır, Bağdat, Bizans, Pers imparatorluklarında yaşayan kölelerin, yabancı ırktan olanların, vergi altında inleyenlerin kurtarıcısı olarak görülmüş ve dünyanın gözleri Mekke’den gelecek haberlere çevrilmişti.

Onun içindir ki Sevgili Peygamberimizin 23 yıllık peygamberlik hayatında iki buçuk milyon metrekarelik toprak üzerindeki insanların gönül fethi gerçekleşmiş.

Tarihte en az zamanda en fazla toprak kazanan insan olarak Cengiz tanıtılır ama girdiği yerlerde hiç kalamamış, geçtiği topraklarda insan kafalarından kaleler yapabilecek kadar insan öldürmüş derler.

Profesör Muhammet Hamidullah merhumun, Türkçeye “Hazreti Muhammed’in Savaşları” diye terceme edilen kitabında verdiği rakamlara göre,  iki milyon beş yüz bin metrekarelik toprak üzerindeki insanların gönülleri İslam’a kazandırılırken, harp meydanlarında iki taraftan 240 insan ölmüş.

Hedef toprak ve toprağın altı veya üstündeki servet ve hazineler değil, o toprağın üzerindeki insanların, put insanların kurallarına uyacağız diye binlerce, milyonlarca insana zulmederek sonunda ebedi cehenneme insan gönderen put adamların saltanatına son verip ten ve canları/gönülleri Yaratan Rabbin emrine uymalarını sağlamak ve iki dünyalarını güzelleştirmek olduğundan, önce gönüller kazanılınca,

Kadisiye’de Perslere,

Mute’de Bizans’a karşı başarı sağlanırken sayının azlığı bile başarı sayılmıştır.

Mute’de üç bin sahabeye karşı yüz bin Bizans askeri savaşmış, savaşın ortada kalması, Halid bin Velid’in ve arkadaşlarının başarısı hanesine yazılmıştır. Allah hepsinden razı olsun.

Bu karşılaşma ve daha önce Bizans Kayseri Heraklius’a yazdığı mektup,

Mektubu Roma’ya gönderen Heraklius'un Papası “Dağatır”ın Müslüman olması, yankıları Bizans’ta yayılmaya başlar. (Dağatır için bak: İbni Hacer-il Askalani’nin el-İsabe’de 2/216, Dağatır madedesi No 421, İbn-i Hacer, Feth-ül Bari 1/37,43, Üsdülğabe 1/532, İbn-i Sa’d, Tabakat-ü Kübra 1/276, İbn-i Hıbban, Sikat 2/7)

Yani ordulardan önce İslam’ın adı gider oralara ve ezilen halklar baharı bekler gibi Müslümanları beklediklerinden iş kolaylaşmış.

Emeviler döneminde, Bermekilerin sarayda vezir/başbakanlık görevinde bulunmaları, ırk ayrımının olmadığını gösterir.

Osmanlı'da sarayda sultanın dışındakiler arasında her ırktan insanın olduğu bilinir ve hatta bazıları bundan günümüzde şikâyetçidir bile.

Ama 600/altı yüz yıl dünyanın yarısını yönetmek ancak ırk ayrımı yapmamakla mümkin olmuş.

Şu anda bile, Türkiye’de ve tüm halkı Müslüman ülkelerde kiliselerin çanları çalmaya devam ederken, kendilerini medeni sayan Avrupa ve Amerika’da camilerin ezanları cami içinde okunur ve hoparlörden duyurulmaz.

Duyurulmadığı gibi cami yakmalar ve yakanları bulamamalar devam ediyor.

Bosna harbinde Sırpların eline esir olan Müslümanların tutuldukları yerleri ziyaret eden Birleşmiş Milletler temsilcileri, esirlere en kötü muamelenin yapıldığını, aç bırakıldıklarını, banyo yapamadıklarını, ışık göremediklerini, tedavi edilmediklerini, işkenceye tabi tutulduklarını gördükten sonra dağın güneyindeki Müslümanların elindeki Sırp esirleri ziyaret ettiklerinde gözlerine inanamazlar ve hepsinin banyo yapabildiklerini, tedavi edildikleri, yemeklerini verdiklerini ve de işkence edilmediklerini gördüler ve iç dünyalarında “Demek ki insanca yaşamak için Müslüman olmak gerekir” sözünü dışarıya sızdırmadan düşünmüş olmamaları mümkin değildir.

Aynı dağın eteklerinde yaşayan kuzeyde Hıristiyan olanlar, esirlerine zulmederken, aynı dağ aynı ırktan olduğu halde dağın güneyindeki Müslümanların, esirlerine işkence yapmadıkları gibi insanca yaşamalarını sağlamaları, en katı kâfirin bile iç dünyasında bir şeylerin kıpırdamasını sağlar.

Müslümanların hepsi Kur’an-ı Kerim’in, fakirlere, yetimlere ve esirlere, sevdiğimiz yemeklerden, yani kendimiz ne yiyorsak ondan yedirmemizi ve bu yaptığımız iyiliğe karşı ondan teşekkür bile beklemememizi tavsiye eden ayetini bilmese bile yüzlerce yıldır edindiği İslami davranış gereği şu:

 “Sevmelerine rağmen, yemeklerini fakire, yetime ve esire yedirirler.

"Biz ancak Allah rızası için yediririz, sizden bir karşılık ve teşekkür istemeyiz" (derler) ayetin gereğini yerine getirir. (İnsan süresi, ayet 76/8-9)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.