Sıranın kendimize gelmesini mi bekliyoruz?

İslam dünyasındaki Haçlı işgalini niçin görmezden geliriz? Sakın sıranın kendimize gelmesini bekliyor olmayalım. Hemen belirteyim ki, İslam ülkeleri i...

İslam dünyasındaki Haçlı işgalini niçin görmezden geliriz? Sakın sıranın kendimize gelmesini bekliyor olmayalım. Hemen belirteyim ki, İslam ülkeleri işgal altında değil ki, görmezden gelelim gibi bir yaklaşımı sadece kendimizi kandırmak anlamına, bölgemizin ve İslam dünyasının işgaline destek vermek anlamına bile gelebilir. Tüm İslam ülkeleri elbette fiilen işgal altında değil. Ancak sadece Irak’ta 9 ABD askeri üssü bulunduğu düşünüldüğünde buranın bağımsız olduğunu söylemek ne kadar gerçekçi olur? Filistin’in İsrail’in işgali altında olmadığını söylemek mümkün mü? Ayrıca yıllar önce işgal edilen Irak’ta ABD, Saddam’ı devre dışı bırakarak istediği ortamı ve yönetimi sağladıktan sonra Irak’ı böldüğü, daha doğrusu bölgemizde oluşturulması düşünülen Kürt devleti projesinin ilk ayağının hayata geçirildiği de hatırlandığında Irak’ın bağımsız bir ülke olduğunu söyleyebilir miyiz?

Suriye’de yıllardan beri Rusya’nın askeri üsleri bulunduğu, son yıllarda bu üslerin daha da güçlendirildiğini, hatta Rusya’ya ait uçakların Suriyelileri katlettiği düşünüldüğünde Suriye’nin bağımsızlığından söz etmek ne kadar inandırıcı olur? Afganistan zaten yıllardan beri işgal altında. Sözünü ettiğim bu ülkelerde birtakım yönetimlerin olması, o ülkelerin bağımsız olduğu anlamına gelir mi? Yemen’i bunlardan ayırmak mümkün mü? Yıllar önce ideolojik çatışmalar neticesinde Yemen ikiye bölünmüş, iki ayrı yönetim oluşmuştu. Sonraki yıllarda bu bölünmüşlüğe son verildi ama, gelinen noktada benzer bir bölünmüşlük hayata geçirildi. Mısır’da seçilmiş devlet başkanı darbe ile görevden uzaklaştırıldı ve sonunda öldü/öldürüldü. Darbeyi yapanların arkasında ABD ve bazı AB ülkelerinin bulunduğunu bilmeyen yok. Dış etkilerle bir ülkede yönetim değiştirilebiliyor, halkın seçtikleri cezalandırılırken darbeciler destek buluyorsa o ülkelerin işgal altında olmaması bir anlam ifade eder mi?

Bugün Suriye’de çatışmaların tarafları arasında fiilen Rusların bulunuyor olmasının izahı olabilir mi? Uzun yıllar Suriye’deki çatışmaların sebebi terör örgütleri olarak ilan edildi. Özellikle de IŞİD terör örgütü çatışmaların tek sorumlusu olarak gösterildi. Ancak şu anda IŞİD terör örgütü diye bir örgüt kalmamasına rağmen çatışmalar sürüyor. Her gün pek çok sivil hayatını kaybediyor. Gazetelere yansıyan haberlerde çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 30 günde 188’e ulaştığı, bunlarını 64’ünün çocuk olduğu belirtiliyor. Yani, tam bir katliam var. Bunun da ötesinde kendi insanlarını katleden bir ülke yönetiminin tavrının mantıki olarak izahı söz konusu olabilir mi? Tek izahı Esad ve adamları koltuklarını koruyabilmek için Rusya ve ABD ile birlik oluşturarak kendi insanlarını katlediyor denebilir. Böyle bir durum ise bir yabancı ülke işgalinden bile yıkıcı ve acı vericidir.

Bütün bu gelişmeler Suriye’nin içine düştüğü karmaşadan kurtulmak için başvurulan adımlar olarak nitelendirilse bile Rusya’nın ve ABD’nin Suriye’deki varlığını her gün biraz daha artırdığı ve yerleştiği anlamına gelmez mi? ABD’nin, Suriye’de oluşturduğu üslerini hızlı bir şekilde genişlettiği, varlığını iyice pekiştirdiği düşünüldüğünde Suriye’yi parçalama ve Irak’a benzetme planının hayata geçirilmekte olduğu anlamına gelmez mi?

Derdim sorularla kafa karıştırmak değil. Mevcut duruma ayna tutmaya çalışıyorum. Var olan işgali net bir şekilde görmemiz ve göstermemiz lazım. Bu yapılmadığı sürece işgalciler İslam dünyasında kurtarıcı gibi görülmeye başlanıyor ve bunun sonucu olarak bazı İslam ülkelerinin yöneticileri işgalcilerin gönüllü destekçisi oluyor, Müslümanların katledilmesi için kullanılan savaş alet ve vasıtalarının parasını bazı Müslüman kimlikli yöneticilerin sağladığı gerçeği bile Müslümanları rahatsız etmez ve ayağa kalkamaya ihtiyaç duyulmaz hale getiriyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.