Reklamı Kapat

Çocuklarımızı İmtihanlara Hazırlama Nasihati

Bak evladım! Gün gelir Allah seni Ashab-ı Kehf imtihanına tabi tutabilir. Yani koltukların, makamların ve bürokrasinin çarklarıyla sınanabilirsin. Unutma! O gün önünde iki yol olacak. Ya kazanımlarını ve makamlarını kaybetmemek için yanlışlara sessiz kalıp dünyalıkların tadını çıkaranlardan olacaksın. Ya da hükümdarların, güç ve iktidar sahiplerinin önünde ayağa kalkıp, “Bizim Rabbimiz, göklerin ve yerin Rabbidir. Biz, O'ndan başkasına ilâh deyip tapmayız, yoksa saçma sapan konuşmuş oluruz” (Kehf, 14) diyerek haramlara, kul hakkına, mazlumun âhına bulaşarak bu makamlarda oturmaktansa, mağarada yaşamayı tercih ederim diyerek hakkı haykıran yiğitlerden olacaksın. Sakın ola birinci yolu tercih etmeyesin evladım!

Bak evladım! Gün olur Allah seni Karun imtihanına tabi tutabilir. Yani servet ve mal sahipleri bütün ihtişamları ve debdebeleri ile karşına çıkabilir. Unutma! O gün önünde iki yol olacak. Ya Karun’a ve servetine hayran olup, dünya hayatını arzulayanlar gibi, “Keşke Karun'a verilenin benzeri bizim de olsaydı. Hakikat şu ki o, çok büyük bir servet sahibidir" (Kasas, 79) diyenlerden olacaksın. Ya da kendilerine ilim verilen şuurlu müminler gibi Karun hayranlarına dönüp, “Yazıklar olsun size! İman edip iyi işler yapanlara göre Allah'ın mükâfatı daha üstündür. Ona da ancak sabredenler kavuşabilir” (Kasas, 80) diyenlerden olacaksın. Sakın ola Karun’a hayran olup namaz kılan kölelerden olmayasın evladım!

Bak evladım! Gün gelir Allah seni Talut imtihanına tabi tutabilir. Yani Talut ordusunun sınandığı dünyalıklar nehri karşına çıkabilir. Unutma! O gün önünde iki yol olacak. Ya bir avuç içmen gereken dünyalık nehirden kana kana içip, dizlerinin bağı çözlünce, “Bizim bugün, Calut ile ordusuna karşı duracak gücümüz ve takatimiz yok” (Bakara, 249)  diyenlerden olacaksın. Ya da sadece Allah’a dayananlar gibi, “Nice az topluluklar, Allah'ın izniyle nice çok topluluklara galip gelmişlerdir. Allah, sabredenlerle beraberdir” (Bakara, 249) diyenlerden olacaksın. Sakın ola dünyalıklardan kana kana, tıksıra tıksıra içip kalabalıklar karşısında dizlerinin bağı çözülenlerden olmayasın evladım!

Bak evladım! Gün olur Allah seni Habib-i Neccar imtihanına tabi tutabilir. Yani önüne hakka destek olup hakkı söyleme fırsatı çıktığı gün, önünde iki yol olacak. Ya sayılarının çokluğuna ve güçlerine rağmen hakkı desteklemeyip, susmayı tercih eden kalabalıklardan olacaksın. Ya da tek başına, bir başına da olsan hakka destek vermek için şehrin öteki ucundan koşarak gelen ve “Ey kavmim, elçilere uyun, sizden ücret istemeyenlere uyun, onlar, doğru ve hak yolu bulmuş kimselerdir” (Yasin, 21) diyen ve canı pahasına da olsa hakka destek veren yiğitlerden olacaksın. Sakın ola hakkı desteksiz bırakmayasın evladım!

Bak evladım! Gün olur Allah seni Züleyha imtihanına tabi tutabilir. Yani nefis ve şehvet imtihanı ile karşılaştığın gün, önünde iki yol olacak. Ya nefsinin, heva ve hevesinin peşinde bir günahtan bir günaha sürüklenenlerden olacaksın, ya da “Ey Rabbim! Zindan bana, bunların beni davet ettikleri şeyden daha sevimlidir. Eğer sen, bunların tuzaklarını benden uzak tutmazsan, ben onların tuzağına düşerim ve cahillik edenlerden olurum” (Yusuf, 33) diyerek nefsinin ve şehvetinin dürtüleri karşısında Allah’a sığınan Yusuf’lardan (a.s.) olacaksın. Sakın ola nefsinin peşinden gitmeyesin evladım!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdulaziz Kıranşal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.