Reklamı Kapat

Ne bekliyorlar?

Ahmet Davutoğlu ekibinden Etyen Mahçupyan’ın gazeteci Şirin Payzın’a yaptığı oldukça önemli açıklamalar var.

Mahçupyan diyor ki:

“Ahmet Davutoğlu bildiklerini ve yaşadıklarını anlatırsa bir gün bütün bu yakın tarih yeniden başka türlü yazılacak. Biliyorum çünkü bazı bölümlerini dinledim. Ancak anlatmak bana düşmez. Biraz ortamın da olması gerekiyor, kendisine açık olarak sormak mümkün.”

Mahçupyan görüşlerine önem verdiğimiz bir isim!

Bu görüşlerini de önemsiyor ve Davutoğlu’nun “bildiklerini ve yaşadıklarını anlatmasını” büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bu arada anlamakta güçlük çektiğimiz konular var.

Mesela bu kadar önemli konular niçin bir an evvel açıklanmaz?

“Ne bekliyorlar” sorusuna kafamızda cevap bulabilmiş değiliz.

Evet, yakın tarihin yeniden yazılmasına vesile olacak bilgi ve yaşanmışlıklar neden kamuoyu ile paylaşılmaz?

İşin açığı bu durumdan hoşlandığımız söylenemez.

Madem böylesine önemli şeyler biliniyor o halde bunlar mutlaka kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Mahçupyan’ın bildiği şeyleri bizim bilme hakkımız yok mu?

Yakın tarihi yeniden yazdıracak kadar önemli gelişmelerin herhangi bir nedenle saklanması ya da açıklamasının ertelenmesi bizce kabul edilebilir bir şey değil.

Böylesine önemli konuların kamuoyu ile paylaşılmasının bir takım pazarlıklar nedeniyle belli bir süre ertelenmiş olabileceğini düşünmek bile istemiyoruz.

Mahçupyan böyle bir açıklamada bulunduğuna göre Davutoğlu’na düşen bildiklerini ve yaşadıklarını açık yüreklilik ile paylaşmaktır.

Bu bilgiler ve yaşanmışlıklar paylaşılmalıdır ki yakın tarih yalan yanlış yazılmış olmasın.

Hiç kuşkusuz Davutoğlu’nun yapacağı açıklamalar üzerine karşı tarafın da diyecekleri olacaktır. “O konular senin iddia ettiğin gibi değil şöyledir” denilmesi kuvvetle muhtemeldir.

Dikkatimizi çeken bir başka husus Mahçupyan’dan gelen bu açıklamaların ardından Davutoğlu’nun sessizliğidir. Türk siyasetinde böylesine önemli konuların “sahipsiz” bırakılmasına son verilmelidir.

Yakın tarih ile ilgili bilmediğimiz konular bir an önce açıklığa kavuşturulmalı ve kafalardaki soru işaretleri giderilmelidir.

“Biz bir konuşursak siz mahvolursunuz” türünden tehdit kokulu açıklamaları şeffaflık politikası iddiaları ile bağdaştırmamız mümkün değil! Bilinenler tehdit vasıtası olarak değil kamuoyunu aydınlatma amacıyla kullanılmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.