Öğrenci kredi faizlerinin çözümü çok mu zor?

Son yıllarda bir türlü öğrenim kredisi alan öğrencilerden bunun tahsili gündemden düşmüyor. Böyle olunca da sürekli işleyen faizde öğrencilerin yükünü her gün biraz daha ağırlaştırıyor. Hemen belirteyim ki, eğer kredi alınmış ise bunun geri ödenmesi gerekir. Yani devletin verdiği kredileri tahsil için harekete geçmesini yadırgıyor değilim. Ancak, okul bitmiş tüm çabalarına rağmen bir işe girememiş gençlerin bu krediyi nasıl ödeyeceklerini devletin düşünmesi gerekir. Çünkü gençler için sıkıntılı günler okullar bitip, bir iş bulamamakla başlar. Artık gençler öğrencilik yıllarında olduğu gibi ailelerinden rahatlıkla para isteyememektedirler. Belki de pek çok aile okulunu bitirmiş gencin aile bütçesine katkı sağlamasını bekliyor. Buna rağmen devletin verilerine göre gençlerin yüzde 25’i iş bulamıyor. Yani, çalışmak istemiyor da iş bulamıyor değil. İş olmadığı için bulamıyor. Böylesine sıkıntıdaki bir gençten bir de aldığı öğretim kredisinin geri ödenmesi gecikme faizi ile birlikte istenince yük doğrudan gencin ailesini ilgilendiriyor. Çünkü bir işi olmayan gencin o parayı ödemesi mümkün olmayacağına göre borcun taksitlerini aile ödemek zorunda kalacak. Kısacası gençlere yüksek tahsil hayatları sırasında verilmiş devlet kredisi okulun bitmesinin ardından ailenin tüm fertlerini yakından ilgilendiren bir problem haline geliyor.

Bu soruna bir çözüm bulmanın çok zor olmadığını düşünüyorum. Sorunun çözümünde öncelikli olarak zamanı geldiğinde ödenemeyen öğrenci kredilerine faiz uygulamasının kaldırılması önemlidir. Yapılan açıklamalara göre son 10 yılda öğrenim kredisi borcu olan 5 milyon öğrenciden taksitlerini ödeyemeyen 279 bin 797 kişisi Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bildirilmiş. Sonuç olarak haklarında hukuki işlem başlatılmış bulunuyor. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi son yıllarda artan, hayat pahalılığı, üniversiteyi bitiren öğrencilerin iş bulamamasına neden olmuştur. Böyle olunca öğrencilerimizin pek çok sorunu ortaya çıkmıştır. Kısacası iş bulamamış bir gencin yaşadığı sıkıntılara bir de aldığı öğrenim kredisine gecikme faizlerin eklenmemesi gerekiyor. Gençlerine iş üretemeyen bir yönetimin gençlerden faiz yükü bindirilmiş öğrenim kredisi tahsil etme çabası başta sosyal devlet ilkesine aykırıdır.

Kısacası bu soruna bir çözüm bulmak yönetim için çok zor olmamalıdır. Kaldı ki, verilmiş öğretim kredisinin faizi ile birlikte tahsil edilmesi yapılan işin mahiyetine ters düşmektedir. Bir yandan okumuş kaliteli insan yetiştirilmesi için gençlerimiz yüksek tahsile yönlendirilirken, bu gençlere verilen öğrenim kredisini tahsil konusunda sıkıntıya sokulmaması gerekiyor. Bunun için öncelikli olarak gecikme faizlerinin kaldırılması uygun olabilir. Bunun yanında okul bittikten sonra gençlerin aldıkları öğrenim kredisini ödemeleri için daha fazla zaman verilebilir. Ve tabi özellikle de yüksek tahsilini devletten aldığı kredi ile tamamlamış gençlerin bu borçları ödeyebilmeleri için onların iş sahibi olmalarını sağlayacak adımların atılması gerekiyor. Okulunu bitirdiği halde bir iş bulamayan gençler zaten ciddi olarak ruhsal bir sıkıntı yaşarlarken bir de devletin alacağını tahsil konusunda sıkıştırması söz konusu olduğunda gençlerin yaşayacağı sosyal bunalım daha da derinleşecektir.

Netice itibariyle elbette bir iş bulmuş gençlerin aldıkları krediyi ödemeleri istenecektir. Ancak, iş bulmamış olanların öncelikli olarak faiz yükünden kurtarılması ve borçlarını ödemek hususunda kendilerine biraz daha uzun zaman tanınması devlet olmanın gereğidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.