Erken yaşta emeklilik doğru değil ama…

Uzun yıllar erken yaşta emekliliğin devlete ağır yük getirdiği, bunun için de erken yaşta emekliliğe son verilmesi gerektiği söylendi. Yani 38-43 yaşlarında emeklik devam ettiği sürece bu yükü sosyal güvenlik kurumlarının kaldıramayacağı savunuldu. Bu savunmaya katılmamak mümkün değil. 20-25 sene çalışıp emekli olan bir kişinin 30-35 sene emekli aylığı alması ilk bakışta yanlış gibi görünse de bu yanlışın düzeltilmesi için yeni yanlışların hayata geçirilmemesi gerekir. Ne var ki, ülkemizde doğru olmayan bir uygulamanın kaldırılması gerektiği hususunda toplum ikna edildikten sonra yeni yanlışlar hayata geçiriliyor. Söz gelimi erken yaşta emekliliği önlemek için emeklilikte yaş sınırı yükseltmek ve prim ödeme gün sayısının artırılması gündeme geldi. Yeni uygulama kademeli olarak hayata geçirildi. Kademeli yaş uygulaması neticede 65 yaşına kadar çıkacak. Ne var ki, emeklilik yaşı yükseltilirken pirim ödeme gün sayısı da artırılarak sosyal güvenlik kurumlarının korunması düşünüldü. Tüm bunlara yanlış demek mümkün değil. Ancak, bu defa ortaya farklı sıkıntılar çıktı.

Devlette mecburi emeklilik yaşı 65 olarak belirlenmiş durumda. Ancak, bu yaş gelmeden emekliliği hak edenlerin emekli olma imkânları var. Ayrıca 65 yaşına kadar çalışabilecek durumda olan memurların çalışmasına mani bir durum yok. Ancak, özel sektörde böyle bir uygulama söz konusu değil. Çünkü özel sektör yaşlı eleman yerine genci tercih ediyor. Böyle olunca belli bir yaştan sonra özel sektörde çalışma imkânı bulamayan prim ödeme gün sayısını tamamlamış bile olsa emeklilik yaşına ulaşmadığı için emekli olamıyor. İşte yanlış bu noktada başlıyor. Bir yandan iş bulamayanlar, öbür yandan da yaşı doldurmadığı için emekli olamıyor. Kısacası, hem işsiz hem de emekli olamamak gibi bir durum ortaya çıkıyor.

Bu uygulamanın sağlıklı olduğunu söylemek mümkün değil. Böyle olunca da bir yanlış düzeltelim derken çok daha büyük bir yanlış gündeme gelmiş bulunuyor. Bu durumdaki insanımızı tam bir perişanlık bekliyor demektir. Hemen belirteyim ki 38-43 yaşında emekli olmak nasıl yanlış idiyse son uygulamanın ortaya çıkaracağı sonuç ondan çok daha büyük bir yanlışı gündeme getirmiş durumda.

Bu noktada akla, emekli olma hakkını elde edememiş ama işsiz kaldığı zamanda sıkıntıya düşmesini engelleyecek bir tedbir alınmış mıdır? Alınmış ise yeterli midir? Soruları geliyor. Söz gelimi 45-50 yaşındaki bir çalışan işverenlerin genç tercihi sebebiyle işsiz kalmış ve emekli de olamamış ise bu arayı devletin doldurmak için aldığı ciddi bir tedbir olması gerekir. Yoksa birkaç aylık işsizlik maaşı ödemekle bu iş halledilemez. Çünkü sözünü ettiğimiz yaşlarda insanlar evlatlarını büyütmüş, tahsil hayatlarının en önemli noktasına gelmiş olurlar. Bu noktada işsiz kaldıklarında sadece işsiz kalan değil, aile fertleri de ciddi bir sıkıntıya düşecektir. Böyle olunca da bir yanlışın düzeltilmesi için bir başka yanlış devre sokulmuş olur ki, bu devlet kurumlarını kurtarmak adına insanımızı yokluğa mahkûm etmek demektir. Bu ise ciddi bir yanlıştır. Devletin görevi vatandaşına insanca yayacak şartları temin etmektir. Erken yata emeklilik de insanımızı mutlu etmiyordu. Çok düşük emekli aylıkları bağlanıyor, büyük şehirlerde oturuyorsa maddi imkânsızlık sebebiyle evinden çıkıp biraz dolaşma imkânına bile sahip değildi. Bu sebeple belli bir yaştan sonra insanlara belediye otobüslerinden ücretsiz yararlanabilmeleri için kart veriliyor. Uzun yıllar çalışmış ve emekliliğe hak kazanmış insanların bırakın oturduklar şehri, ülke içindeki seyahatleri konusunda bile sıkıntı çekmemeleri gerekir. Kısaca erken emeklilik doğru değil ama mezarda emeklilik de doğru değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.