Ne demek istediğimizden çok!

Hiç şüphesiz “ne demek” istediğimizden çok dediklerimizin “nasıl anlaşıldığı” önemlidir!

İnsanlar konuşurken bu ayrıntıya çok dikkat etmedikleri için yaptıkları konuşmalar farklı şekillerde değerlendirilince hemen sözlerinin çarpıtıldığından yakınmaya başlıyorlar.

Oysa konuşmaların ya da açıklamaların çarpıtılması falan söz konusu değil. İnsanlar duyduklarından ya da okuduklarından ne anlamışlarsa ona göre değerlendirme yapıyorlardır.

Meramlarını anlatmakta sıkıntı çekenler buna çarpıtma diyorlar.

Dediklerinin yanlış anlaşıldığını düşünenlere düşen görev bu yanlış anlamayı fark ettikleri ilk anda bir düzeltme yapmaktır.

İnsanların anladıkları manada bir şey söylemediklerini açıklamaları meselenin doğru olarak anlaşılmasına yardımcı olacaktır.

Böyle olunca da konuşmalarının çarpıtıldığını iddia etmelerine gerek kalmayacaktır. Yani meselenin basit ve kısa yoldan halledilme imkânı vardır.

Hal böyle iken işin başında tedbir almayanların mesele dallanıp budaklandıktan sonra “sözlerim çarpıtıldı” diye ağlaşmalarının anlamı yoktur.

Mesela CHP Genel Başkanı son yaptığı açıklamaları birkaç gün önce yapmış olsaydı bir CHP’linin Saray’a gidip Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gizlice görüştüğü yolundaki haber bu kadar dal budak salar mıydı?

Haber medyada yer aldı.

Konunun CHP Genel Başkanına sorulduğu ve kendisinin “doğrudur” dediği yolunda haberler yayınlandı.

Kılıçdaroğlu’ndan “ben böyle bir şey söylemedim” şeklinde bir açıklama duymadık.

Ne zaman ki iş büyüdü ve eleştiri okları kendisine yönelmeye başladı o zaman “Partiyi karıştırmak Erdoğan’ın amaçlarından biri diyenlere doğrudur dedim” diyerek sözlerinin çarpıtıldığını söylemeye başladı.

Evet, “ne demek” istediğimizden çok sözlerimizin muhatapları tarafından “nasıl anlaşıldığı” önemlidir.

Ve sözlerimizin doğru anlaşılması için muhataplarımızdan çok kendimiz gayret göstermek zorundayız.

Yanlış anlaşılmalara vesile olacak değerlendirmelerin önü ilk etapta kesilecek olursa ortada “çarpıtıldı” diye şikâyet edecek bir konu kalır mı?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu yaşanan son olayla ilgili olarak başkalarını suçlamak yerine kabahati kendisinde aramalı ve zamanında açıklama yapmayarak yanlış anlamaların önüne geçmediğini kabul etmelidir.

İş işten geçtikten sonra yapılan açıklamaların hiç kimseyi ikna etmeyeceği unutulmamalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.