Güvence mi verdik?

Barış Pınarı Harekâtı ile tesis edilmeye çalışılan “güvenli bölge” konusundaki rivayetler muhtelif!

Türkiye bu konuda ABD ve Rusya ile “mutabakata varıldığını” ama bu ülkelerin yapılan mutabakata uymadıklarını ileri sürerken söz konusu ülkelerden çok daha farklı açıklamalar geliyor.

Mesela Rusya, Türkiye’nin Barış Pınarı Harekâtı’nın yeniden başlatılmayacağı konusunda kendilerine “güvence” verdiğini iddia ediyor.

Sahi, böyle bir güvence verilmiş midir?

Oysa bizlere söylenen hiç de böyle değil!

Bize söylenenlerden çıkan mana, başlattığımız Barış Pınarı Harekâtı’na biraz ara verilmesi şartı ile teröristlerin bölgeyi terk etmesinin temin edileceğiydi.

ABD’ye 120 saat, Rusya’ya 150 saat süre verilerek bu süre içinde teröristlerin bölgeyi tamamen terk etmelerinin temin edilmesinin istendiği sanıyorduk.Bu süre içinde gerekli temizliğin yapılmaması halinde Barış Pınarı Harekâtı’nın kaldığı yerden devam edeceği ısrarla söyleniyordu.

Verilen süreler geçti ama bölge teröristlerden tam anlamıyla temizlenmiş değil.

Kimseden harekâtın yeniden başlatılacağı yolunda bir kelam da sadır olmuyor.

Ruslar kendilerine güvence verildiğini iddia ediyorlar.

Bu iddianın gazete ve televizyonlarda yer almasından sonra bekledik ki Türkiye’den böyle bir güvence verilmediği yolunda açıklama yapılsın.

Yani Rusya tarafından yapılan açıklama tekzip edilsin.

Üzülerek ifade etmemiz gerekirse böyle bir yalanlamaya hâlâ tanık olamadık. Gerek Dışişleri Bakanımız, gerekse Milli Savunma Bakanımız hep ABD ve Rusya’nın mutabakata sadık kalmadıklarını vurguluyorlar.

Tamam, onlar varılan mutabakata uymuyor olabilirler ama onlara iddia ettikleri gibi bir güvence verilmiş midir, verilmemiş midir?

Bu konu niye açıklığa kavuşturulmuyor ki?

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’un kendilerine güvence verildiği yolundaki iddiasının gerçekleri yansıtmadığını söylemek çok mu zor?

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.