AKP’nin muhalifleri!

AKP içinde yönetime karşı başlayan muhalif hareketler giderek daha da büyüyor.

Tabir caizse bugüne kadar lafta kalan eleştiriler artık ete kemiğe bürünüyor ve AKP’li muhalifler partileşiyor.

Şu anda iki muhalif hareket göze çarpıyor.

Elbette şu anda sadece iki muhalif hareketin olması başka muhaliflerin çıkmayacağı anlamına gelmiyor.

İki muhalif hareketten birinin başını Ali Babacan çekiyor. Diğer hareketin önderliğini ise Ahmet Davutoğlu yapıyor. AKP’deki muhalif hareketlerle ilgili değerlendirmelerde genel kanı Ali Babacan ekibinin daha güçlü olduğu yolunda. Ahmet Davutoğlu’nun başlattığı muhalefete ise pek fazla şans tanınmıyor.

Biz bu kanaatlere katılmıyoruz.

Genel kanının aksine Ahmet Davutoğlu’nun başlattığı muhalif hareketi daha şanslı görüyoruz. Ali Babacan ekibini gereğinden fazla “temkinli” buluyoruz.

İhtiyatı elden bırakmamak elbette güzel bir şey ama siyaset bu kadar ihtiyatlı hareket etmeyi kaldırır mı bunu kestiremiyoruz. Kılı kırk yaran bir yaklaşımla siyaset yapmaya kalkışıldığı zaman çok başarılı olunamayacağına inanıyoruz. Ahmet Davutoğlu’nun başını çektiği hareketi ise daha kararlı bulduğumuzu ifade etmeliyiz. Hem “kararlılar” hem de “gözleri kara”!

Bu kararlılık ve gözü karalığın parti kurmaktaki azimlerinden kaynaklandığını düşünüyoruz. AKP’de haklarının yenildiğini, bir takım çevrelerin kendilerini kara listeye alarak dışladıklarını düşünerek buna karşı partileşerek tavır koymaya çalışıyorlar. Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla Babacan ekibi her hangi bir konuda karar alıncaya kadar Davutoğlu ekibi kararını çoktan vermiş oluyor.

Babacan ekibi kendilerini sağlama almadan bir adım atmamaya özen gösterirken Davutoğlu ekibi paçalarını çoktan sıvamış gibi görünüyor.

Kuşkusuz gözlemlerimiz de yanılıyor olabiliriz. Ama siyasetin bu kadar temkinli ve ihtiyatlı davranmayı kaldıramayacağına düşünüyoruz. Siyasetin biraz da gözü karalık ve kararlılık istediğine inanıyoruz.

Bu nedenle de Ahmet Davutoğlu’nun başını çektiği muhalefet hareketine daha çok şans tanıyoruz.

Siyaseti biraz risk alma sanatı olarak görüyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.