Reklamı Kapat

Dağılmaya neden mahkûmlar?

AKP sözcüleri tarafından yapılan açıklamalar bu partinin dağılmaya neden mahkûm olduğunu ortaya koyuyor.

Çünkü birinin doğru bulduğunu öteki yanlış buluyor. Çünkü birinin kötü dediğine öteki iyi diyor.

Çünkü biri için güzel olan öteki için çirkin oluyor. AKP’liler birbirlerine taban tabana zıt açıklamalarıyla birbirlerinden çok farklı şeyler düşündüklerini ispatlıyorlar. Mesela mı? Mesela içlerinden biri, “KHK’lar faciadır” diyor. Bu açıklama ile parti içinde homurdanmalar başlıyor.

İçlerinden kimi açıklama yapan kişi için savcıları göreve davet ederken kimi de böyle bir açıklamanın 15 Temmuz’u gölgelemek anlamına geleceğini ileri sürüyor. Genel başkanları ise açıklamayı esefle karşıladığını söylüyor. Aynı konu etrafında bu kadar farklı görüşlere sahip olanlar nasıl olur da bir çatı altında siyaset yapmayı sürdürebilirler?

Elbette aynı konu etrafında bu kadar farklı görüşlere sahip olanlar aynı çatı altında duramazlar.

Ayrılmaya yani dağılmaya mahkûmdurlar. Biz bu gerçeği fark ettiğimiz için AKP’nin uzun süre geçmeden dağılacağını söylüyoruz.

Bu kadar farklı görüşleri savunan, farklı şeylere inanan ve farklı şeyler düşünen insanların uzun uzadıya bir arada durmalarını kimse beklememelidir. Zaten böyle bir beklenti abesle iştigalden başka bir şey olmaz.

Peki, bugüne kadar nasıl aynı çatı altında barındılar diye düşünenler çıkabilir. Bazen farklı şeyler düşünmekle birlikte “menfaat ortaklıkları” yüzünden insanlar birbirlerine tahammül ediyor gibi görünebilirler.

Yani çıkarları onları böyle davranmaya zorlayabilir. Ama şimdi görüyoruz ki artık menfaat ortaklıkları bile onları bir arada tutmaya yetmiyor.

Zira ortak menfaatleri örtüşmüyor, çatışıyor. Ortada en basitinden bir menfaat ortaklığı da kalmayınca bu insanlar niye bir arada dursunlar ki!

Evet, AKP’liler koşar adım dağılmaya doğru gidiyorlar.

Onları artık bir arada tutabilecek herhangi bir neden yok.

Genel Başkanları Erdoğan bile bunu başarabilecek konumda görünmüyor. İçine girdikleri süreç dağılma sürecedir. En az ikiye ya da üçe bölünmeleri an meselesi gibi duruyor.

Ana meselelerde bile birbirlerinden farklı şeyler düşünen ve söyleyen insanları bir arada tutmak nasıl mümkün olur ki? İşte dağılmaya bu nedenle mahkûmlar.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.