Ağzından baklayı çıkarsa!

ABD Başkanı Trump’ın tutarsız açıklamalarının ardı arkası bir türlü kesilmiyor. Adeta her gün yeni bir şey yumurtluyor!

Son açıklamalarının birinde Türkiye’nin güvenli bölgeden çekilen YPG’lilere “Ateş açmaması gerektiğini anladığını” iddia ediyor.

Ve “ateş açılması” halinde bunun anlaşmayı ihlal olacağını ileri sürerek “Bu durumda yaptırımların uygulanacağını tekrarlamaya gerek yok” demek suretiyle yine bir tutarsızlık örneği sunuyor.

ABD Başkanı Trump’ın bu tutarsızlıklarına hak ettiği cevabın verildiğini göremiyoruz. Bizi kaygılandıran da bu hal!

İçeride Türkiye’nin bir zafer kazandığı havası estiriliyor ama dışarıdan gelen haberler hiç de öyle bir hava estiğini göstermiyor.

Aksine Türkiye’ye bir şeylerin “anlatıldığı” ve Türkiye’nin de bu durumu “anladığı” iddia ediliyor.

Allah’tan bu iddialarda bulunan ABD Başkanı Trump gibi densiz ve dengesiz biri! Daha tutarlı bir isimden bu iddialar sadır olsa, geleceğe yönelik kaygılarımız daha bir artacak.ABD Başkanı Trump sanki ağzından bakla çıkaracak gibi konuşup duruyor.

Trump, DEAŞ’ı YPG mensuplarının kontrol altında tutacaklarını ifade ettikten sonra Türkiye’nin “yedek destek” olarak hazır olduğunu söylüyor!

Türkiye’ye biçilen bu “yedek destek” yakıştırmasını kabul etmek mümkün mü? Evet, ABD Başkanı Trump’ın bütün bu saçma sapan iddialarına hak ettiği cevabın verilmesini bekliyoruz.

Daha doğrusu bu densiz ve dengesiz adama haddinin bir şekilde bildirilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Ancak bu beklentilerimizin yakın bir zamanda cevap bulacağına da ihtimal vermiyoruz.

Çünkü cevap vermesi gerekenlerin ABD Başkanı Trump’a bakış açıları bizlerden çok farklı.

Biz ABD Başkanı Trump’ı densiz ve dengesiz biri olarak görüp haddinin bildirilmesini umarken cevap vermesi gerekenler Başkan Trump’ın kendilerine karşı samimi ve olabildiği kadarıyla dürüst davrandığını düşünüyorlar.

Hal böyle olunca da bizim beklediğimiz cevabın verilmesi elbette epey zaman alacak ya da bu cevap hiç verilmeyecek.

Türkiye’nin YPG’ye ateş açmaması gerektiğini “anladığı” iddiası ile “yedek destek” tanımlamasını diplomatik nezaketle bağdaştırmak mümkün değil.ABD Başkanı Trump ikide bir böyle şeyler geveleyeceğine ağzındaki baklayı çıkarsa da hepimiz rahat bir nefes alsak, ne güzel olacak!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.