ABD’den YPG’ye ‘petrol yataklarına gidin’ talimatı

Dün yazımda, “Mutabakata rağmen ABD ile Rusya’ya güvenilir mi?” diye sormuş geçmişten günümüze yaşananları hatırlatarak masada ne dediklerinden çok sahada ne yaptıklarına bakmak gerekeceğine vurgu yapmıştım. Kısacası, daha önce çeşitli kereler ifade ettiğim gibi sömürgecilere güvenilemeyeceğini belirtmiştim. Sanki dünkü gazeteler beni doğrulamak için yarışa girmişçesine haberlerinde ABD ve Rusya’nın masada başka sahada başka davrandığını vurguluyorlardı. Söz gelimi bir haberde, “Erdoğan, Trump’tan terörist Mazlum’u istedi” denirken, bir başka haberde, “Masada farklı sahada farklı” başlığı altında kısaca şöyle deniyordu:

“Türkiye, Barış Pınarı Harekâtı ile önce ABD ardından Rusya ile güvenli bölge mutabakatını imza altına alırken her iki ‘dost’ başkentte de ilginç gelişmeler yaşanıyor. ABD Başkanı Trump, yaptırımları kaldırdığını açıkladığı konuşmasında SDG’nin lideri Mazlum Ebdi’yi telefonla aradığını söylerken bir yandan da Washington’a davet etti. Aynı saatlerde SDG’nin siyasi lideri de Kongre’de konuşuyordu. Ebdi, Trump ile görüşmesinin ardından Rus Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları ile telekonferans yöntemiyle görüştü.”Aynı teröristle ilgili olarak yine dünkü gazetelerin hemen hepsinde Erdoğan’ın Trump’tan terörist Mazlum’u istediği/isteyeceği şeklinde ya da “ABD o teröristi bize teslim etmeli” başlığı altında haberler yer alıyordu. Bu arada yine bazı gazetelerde, “ABD’den YPG’ye ‘Petrol yataklarına gidin talimatı verildiği” haberleri vardı. Haberin içeriğinden kısa bir alıntı yaptığımda densizliklerinin boyutu çok daha iyi anlaşılacaktır. Haberde, “ABD Başkanı, IŞİD’in Suriye’deki petrolü tekrar ele geçirmesine izin vermeyeceklerini belirterek, ‘Belki de şu an Kürtler (YPG/PKK) için petrol yataklarına doğru gitmeye başlamalarının zamanıdır’ dedi.” Sanki Suriye petrolleri ABD’nin malıymış da onları YPG terör örgütüne peşkeş çekiyorlar. İnanın bu haberleri yan yana getirip okuduğumda edebimi bozmamak için büyük gayret sarf ediyorum.

Tüm bu haberlerin ya yalan olduğu ortaya konulmalı ya da ABD ve Rusya ile imzalanan mutabakatın bir anlamı olmadığı ortaya çıkacaktır. Tüm bu gelişmeler olurken hâlâ iktidar yanlısı medya istediğimiz her şeyi aldı ya da Türkiye’nin 100 yıllık zaferi gibi manşetler atmaya devam ediyorlar. Keşke dedikleri gibi olsa. Her iki ülkeyle sağlanan mutabakat arazide de uygulansa. Ancak, görünen o ki, huylu huyundan vazgeçmiş değil. ABD’de Rusya’da hâlâ Suriye’de teröristlerle iş tutmayı yeğliyorlar. Sanki İŞID terör örgütü de YPG/PKK sivil toplum örgütüymüş gibi bir hava estiriyorlar. Kısacası aklımızla oynamaya çalışıyorlar.Bu arada yukarıya aldığım haberlerin yanında, “Hâlâ oradalar” başlığı atındaki bir başka haberde, “Türkiye’nin Suriye sınır hattını PKK’dan arındıracak Soçi Mutabakatı’nda kararlaştırılan 150 saatlik süre de iki gün geride kaldı ancak kayda değer bir gelişme olmadı” deniyor. Bu haberin iktidar yanlısı bir gazetede yer aldığını söylersem bizlerin ‘aman dikkatli olalım, oyuna gelmeyelim’ yaklaşımımızda haklı olduğumuz açıkça görülecektir. Elbette ülkemizin çıkarları söz konusu olduğunda hep birlikte hareket etmemiz gerekir. Ancak, bu tür konularda her söylediğimizin doğru olması, eğer doğruyu konuşmak ülkemiz açısında sıkıntı verecekse susmak gerekir. Muhataplarımız hâlâ masada başka sahada başka davranıyor ve konuşuyorlarsa toplumu oyalamanın anlamı olmaz. Masada güvenli bölgeyi terörden temizleyecekleri sözü verenler terör örgütü elbaşını ABD’ye götürmeye kalkıyorlarsa hiç olmasa bundan böyle ABD’den söz ederken ‘dost’ kelimesini kullanmayalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.