Reklamı Kapat

Sadece İstanbul’da mı?

Deprem konusunda yapılan bir araştırmada ülkemiz açısından “çarpıcı gerçek” ortaya çıkmış bulunuyor!

Söz konusu olan çarpıcı gerçek “İstanbul’da kimsenin güvende olmadığı” gerçeğinden başka bir şey değil!

Biz bu çarpıcı gerçeği bir adım daha ileri taşımak ve şöyle demek istiyoruz: Deprem konusunda sadece İstanbul’da değil Türkiye’de kimse güvende değil!

Yaşımız bir hayli ilerledi ve pek çok depreme tanık olduk.

Her depremden sonra duyduğumuz ama hemen ardından unutulan pek çok söylem kulaklarımızda çınlayıp duruyor. Her deprem sonrasında alınması gereken tedbirler ve bir an evvel yapılması gerekenler hakkında sayfalar dolusu açıklamalara tanık olduk.

Ama aradan geçen zamanla bunların hepsinin unutulduğunun canlı şahitleriyiz. Bakın şimdi bir deprem sonrası lazım olacak olan toplanma alanları ile ilgili bir tartışma yaşanıyor.

İktidar yanlıları toplanma alanlarının sayısının onbinleri bulduğunu iddia ederken muhalifler toplanma alanlarının AVM haline geldiğini ileri sürüyor.

İşin dikkat çekici yanı bu iddia sadece muhalif kesim tarafından dile getirilmiyor yandaş basında da bu tezi destekleyen yayınlar yer alıyor.

Mesela bir deprem sırasında kullanılması planlanan acil ulaşım yolunun şimdi otopark halinde olduğu fotoğraflanıyor.

Bir süre sonra bu tartışmaların azalacağını ve depremin yıkıcı etkisi ile ilgili kaygıların yerini tekrar rant peşinde koşmaların alacağını biliyoruz.

Bu nedenle de yine hiçbir tedbir alınmayacağını ve yine söylenen her şeyin unutulacağını düşünüyoruz.

O nedenle deprem konusunda sadece İstanbul’da değil, tüm ülkede hiç kimsenin güvende olmadığını söylüyoruz. İtiraf etmeliyiz ki toplum olarak bu konuda büyük bir zaaf içindeyiz.

Depremle sarsılınca aklımız başımıza gelir gibi oluyor ama aradan bir süre geçince yine nefsimizin esiri olup dünyalık peşinde koşmaya başlıyoruz. Bu konuda ne iktidarı suçlayacak durumdayız ne de muhalefete laf edecek konumdayız.

Bildiğimiz tek gerçek deprem konusunda Türkiye’de hiç kimsenin güvende olmadığı gerçeği! 99 depreminden bu yana geçen onca sene içinde bir şeyler yapılamaz mıydı? Yapılırdı elbette ama vurdumduymazlığımız sonucu bugüne ulaştık.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.