Barlas yalnız değil!

AKP yönetiminin tabanına hiç kulak vermeden doğru bildiklerini ya da doğru sandıklarını hayata geçirmeye çalışması doğal olarak büyük tepkilere yol açıyor.

Mesela “özel araçlarda sigara içiminin yasaklanması” kararında olduğu gibi!

Bugüne kadar iktidara verdiği destekle tanınan Sabah gazetesi yazarlarından Mehmet Barlas da bu karara karşı isyan bayrağını açanlar arasında yerini almış bulunuyor.

Barlas böyle bir kararın “özel hayata tecavüz olacağını” iddia ediyor ve “madem bu kadar karşılar niye satışı yasaklanmıyor” diye soruyor.

Barlas gösterdiği bu tepkide yalnız değil!

Pek çok AKP’li benzer düşünceler ile Barlas’ın yanında yer alıyor ve AKP yönetimini eleştiriyor.

Sanırız özel araçlarda sigara yasağına gösterilen bu büyük tepkide kararın alınmasında Emine Erdoğan’ın etkili olduğu yolundaki söylenti etkili oluyor.Emine Erdoğan böyle bir kararın alınmasını istemiş midir, istememiş midir bilemiyoruz. Doğrulatma imkânı bulamadığımız için bu iddiayı şimdilik sıradan bir söylenti olarak kabul ediyoruz.

Evet, AKP yönetimini “yeni taraftarlar kazanma” pozisyonunu çoktan kaybetmiş durumda!

Eskiden söylemleri ve eylemleri ile yeni taraftarlar toplarken şimdi aldıkları kararlar ile taraftarlarını kendilerinden soğutuyor ve yeni parti arayışı içine girenlere adeta yardımcı oluyorlar.

Çünkü AKP yönetiminin aldığı kararlardan rahatsızlık duyanlar siyasete küsmüyor sadece AKP ile aralarına mesafe koyuyorlar.

AKP ile aralarına mesafe koyunca da kurulacak yeni partiler kendileri için sığınılacak bir çatı halini alıyor.

AKP yönetimi sigara konusunda oldukça iddialı kararlar aldı ama bu kararlar ülkede sigara tüketimini azaltmayı sağlayamadı.

Sigara tüketimi tam gaz sürüyor.

Üstelik yerli sigaralar ortadan kalkmış ve piyasa tamamen yabancı sermayenin eline geçmiş bulunuyor.

AKP yönetimi böyle bir durumda sigara tüketimini nasıl azaltabiliriz diye arayış içine girmek yerine bildiğini okumaya devam ediyor.Bu katı tavır da taraftarları arasında oldukça itici oluyor.

Yakın zamana kadar kendilerini destekleyenler bile, “Bu kadar da olmaz ki” diyerek isyanları oynamaya başlıyorlar.

Özetle söylemek gerekirse “AKP yönetimi bindiği dalı kesiyor” ya da “kendi iplerini çekiyorlar” demek mümkün.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.