Reklamı Kapat

Soykırım kanıksandı mı?

Böyle bir duyarsızlığın, böyle bir kanıksanmanın yaşanmasını hiç kimse istemiyor olsa da, dünyamızda özellikle Müslümanlara dönük katliam, tecavüz ve soykırım uygulamalarının devam ettiği de bir gerçek. Bunun da ötesinde istenmese de dünya üzerinde zulüm hâkim hale gelince sanki bir kanıksamada ortaya çıktı.

Her gün aldığım 10 gazeteden ikisinde dün bir haber vardı. İki gazetede de haber, “Keşmir’de yaklaşık 13 bin genç kayıp” başlığı altında yer aldı. Bu haberin yer aldığı gazetelerden birisi Milli Gazete, diğeri ise Akit idi. Haberi ilk olarak gördüğümde diğer gazetelerde nasıl yer aldığını merak ettim ama diğerlerinde haber yer almamıştı. Sebebi mesleğimizde atlamak olarak ifade edilen dikkatten kaçma mıydı, yoksa önemsememek miydi bilemiyorum. Sebep atlamak ise dikkatten kaçmıştır diye olaya bakarak kendimizi rahatlatabiliriz. Ama insanı sorumluluktan kurtarmaz. Editör masasına geldi de önemsenmemiş ise şahsen söyleyecek söz bulmakta zorlanırım. Maksadım birilerini suçlamak ve eleştirmek değil. Ancak, eğer gerçekten haberde yer aldığı gibi 5 Ağustos’tan bu yana Keşmir’de 13 bin genç kaybolmuş, daha doğrusu Hint polisi tarafından alınıp bir yerle götürülmüş ve kendilerine ulaşılamıyor ise böyle bir haber karşısında dünyanın ayağa kalkması gerekir. Kalkılmıyor ise bu Hint zulmüne destek verilmiş olmaz mı?Bu noktada haberi özet olarak aktarmak, yorumu sizlere bırakmak istiyorum:

“Hint kadın örgütlerinin Hindistan kontrolündeki Keşmir’de yaptığı araştırmaya göre bölgenin özel statüsünün kaldırıldığı 5 Ağustos’tan bu yana 13 bin genç erkek kayboldu. Hindistan Müslüman Kadınlar Forumu (MWF),Ulusal Hint Kadınları Federasyonu (NFIW) ve İlerici Kadınlar Örgütü (PMS) tarafından 17-21 Eylül’de Camnu Keşmir’de yapılan saha araştırması sonucu hazırlanan (Gerçeği Bulma Raporu) üç örgütün temsilcilerinin katılımıyla basın toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı. MWF Başkanı Syeda Hameed, ‘Camnu Keşmir yaşam şartlarının her alanda insani olmaktan uzak olduğu bir bölge’ dedi. Araştırma için yakınları kaybolan ailelerle görüştüklerini söyleyen Hameed, ‘Keşmir’de 5 Ağustos’tan bu yana yaklaşık 13 bin genç erkek kayboldu. Konuştuğumuz insanlar Hint askerlerinin gençleri yakaladığını, aileleri çocukları kurtarmak isterse 20 bin 60 bin Hindistan Rupisi (Bin 500 ile 5 bin lira) para istediklerini’ söyledi.

Araştırmaya katılan NFIW Genel Sekreteri Annie Raja araştırma kapsamında bölge halkı dışında sağlık ve güvenlik görevlileriyle de bir araya geldiklerini aktardı.5 Ağustos’tan bu yana Keşmir’de yaşananları, ‘Hindistan eliyle yapılan soykırım’ olarak nitelendiren Raja Keşmir’de gözaltına alınan genç erkeklerin yaşının 10’a kadar inmiş olduğunu belirtti.”Haber daha uzun ama konu hakkında gerekli bilgiyi vermesi bakımından bu kadarı ile yetinmek istiyorum. Zaten Kexşmir’den hemen her gün benzer haberler geliyor. Özellikle gençlerin çığlıkları her gün biraz daha yükseliyor. Elbette duymak isteyenler için. Duymak istemeyenler için ne yaparsak yapalım sonuç çıkmaz. Artık Müslümanların karşısında farklı dinlere mensup devletlerce bir blok oluşturulduğunu, ellerinden gelse yeryüzünde Müslüman bırakılmak istenmediğini biliyoruz. Bir de Müslümanların biraz olsun nefes alabilmeleri için birlik oluşturulmasının gerektiğini bir kez daha vurgulamakta belki fayda olur. Bir başka hususa daha dikkat çekmekte yarar görüyorum. Gazetemiz muhabiri Muhammed Vefa ile Pakistan dönüşü yaptığım görüşmede gençlerin Keşmir sorununa siyaset yoluyla adil bir çözüm bulunacağına dair ümitlerini yitirmekte olduğunu dinlemiştim. Şimdi acaba diyorum Hint hükümeti gençleri sürekli tahrik ederek teröre çekmek ve son darbeyi terörle mücadele ediyorum diyerek vurmak mı istiyor sorusu akla geliyor.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.