Demirel gibi!

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisinin 18’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle yayınladığı kutlama mesajındaki “Dostlarım dün bitti, geçti gitti. Bugün yeni bir gündür” sözlerini okurken Demirel’in ünlü “Dün dündür, bugün bugün” sözünü hatırladık.

Erdoğan’ın sözlerini Demirel’in yıllar öncesi söylemiş olduğu sözlerin günümüze uyarlanmış şekli olarak gördük.

Evet, dün bitti, geçti gitti ama geçip giderken bir hayli iz bıraktı. O izleri yok saymayı ne kendimize ne de bir başkasına asla yakıştıramayız.

Evet, bugün yeni bir gündür ama yeni bir güne girdik diye geçmişi yok sayamayız, unutamayız!

18 yıl önce “Erdemliler hareketi” diye yola çıkan, daha sonra AKP olarak siyaset sahnesinde yerini alanların bugün verdikleri fotoğraf aslında anlayana çok şey söylemiyor mu?

Dün kendilerini “Erdemliler hareketi” olarak tanımlayanlar bugün birbirlerini düşman gibi görmüyorlar mı? Birbirlerini hainlikle suçlayıp aralarından atmak istemiyorlar mı?Kimileri diğerlerini “biz size şans tanımamış olsaydık bu makamlara gelemezdiniz” diye küçümsemiyorlar mı?

“Dün bitti, geçti gitti” demek kolay ama geçip giderken de bu izleri bırakmamış olsa!

Yani düne ait tortular hâlâ tüm ağırlığı ile gündemde iken dünden vazgeçip bugün yeni bir gün diye yola devam etmek kolay bir şey değil.

Biz diyoruz ki yeniden yollara düşerken dünü asla unutmamak gerekir. Dün yapılan hataları bir daha tekrarlamamak şarttır.

Dün ortak akıl diye yola çıkılmış ve bugün bu söylemin yerinde yeller esiyorsa yapılması gereken önce dün söylenmiş olan sözlere sahip çıkmaktır diye düşünüyoruz.

Hâsılı Demirelvari bir yaklaşımı çok sağlıklı bulmadığımızı ifade etmek isteriz.

Bugün işlerimizi planlarken dün söylemiş olduklarımızın mutlaka göz önünde tutulması gerektiğine inanırız.

Yani dünün unutulup gitmesinden yana değiliz.

Dünün hep hatırlanmasından ve atılacak adımların buna göre ayarlanması gerektiğini düşünürüz.

Demirelvari bir anlayışın sorunları çözmemize yardımcı olmadığını bilir ve bu tür bir yaklaşımdan alabildiğine uzak durmaya çalışırız. Zira bu anlayışın dertlerimize derman olmadığını iyi biliriz.Yıllar sonra olaylara Demirel söylemlerine benzer söylemler ile yaklaşmayı da geriye dönüş olarak kabul ederiz.

Bilemiyoruz farkındalar mı ama sadece dün bitip geçip gitmedi, bu arada dostlar da bir bir ayrılıp gidiyorlar!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zeki Ceyhan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.