Reklamı Kapat

Saadet Partisi oylarının değil, AK Parti oylarının nereye kaydığına bakın

Saadet Partisi 23 Haziran seçimlerinde de 31 Mart’ta ki adayları Necdet Gökçınar ile yola devam edeceklerini açıkladı. Böyle bir karar bana göre sürpriz olmadı. Eski durumun devamına karar verilmiş oldu. Ancak, el altından haberler salarak Saadet Partisi’nin adayını çekmesini isteyenlerin Saadet Partisi’nin Gökçınar ile yola devam kararı almasından rahatsız olmuşlar. Rahatsız olmuşlar ki Saadet Partisi yönetiminin uzun istişarelerden sonra aldığı bu karar iktidar yanlısı bazı medyayı rahatsız etmiş olacak ki, Saadet Partisi’nin 31 Mart seçimlerindeki adayı ile 23 Haziran’da da yola devam kararı, “CHP’ye İstanbul seçiminde Karamollaoğlu desteği” başlığı altında verildi. Bu değerlendirmeye neresinden bakarsanız bakın mantıksız, anlamsız, adalet duygusundan uzak bir değerlendirme olduğu görülüyor. Mevcut adayla yola devam kararının Karamollaoğlu’nun CHP’ye desteği olarak verilmesi iftiranın ötesinde yalanın paketlemeye bile gerek duyulmadığını gösteriyor. Çünkü Karamollaoğlu söz konusu kararı tek başına almış değil, Saadet Partisi yönetiminin her kademesi ile yapılan istişarelerin sonunda alınmış bir karar.

Öyle anlaşılıyor ki, AK Parti’nin tüm kararlarının bir kişiden çıkıyor olması ile Saadet Partisi’ni karıştırmış bulunuyorlar. Ayrıca, Saadet Partisi’nin 31 Mart seçimleri ile 23 Haziran seçimlerindeki tavrında hiçbir değişiklik yok. Bu bakımdan alınan kararın CHP’ye destek olarak nitelendirilmesinin bırakın adalet duygusu ile bağdaşmasını, insaf ölçüleri ile de bağdaşmaz. Yoksa bu AK Parti yandaşı medya Saadet Partisi’nin seçimlerde aday göstermemesini mi istiyordu? Eğer böyle ise bu iş haddini aşmanın da ötesinde densizliktir. Kaldı ki, adı konulmayan bir çete tarafından 31 Mart seçimlerinde oylar çalındığı için İstanbul’da kaybettiklerini ileri sürenler bu defa aldıkları tedbirler ile oyların çalınmasına mani olurlar böylece de kaybedilmiş seçim kazanılmış olur. Söylediklerine kendileri de inanıyorlarsa Saadet Patisi’nin eski adayı ile yola devam kararı onları hiç etkilememeli. Eğer etkileyeceği görülerek ya da düşünülerek Saadet Partisi’ni eski aday ile yola devam etmesinden rahatsız oluyorlarsa bu sorun sadece onları ilgilendirir. Ayrıca, Saadet Partisi’nin seçimlerde kimi aday yapacağı ya da yapmayacağı AK Partilileri değil Saadet Partilileri ilgilendirir. Saadet’in nasıl davranması gerektiğini tayin yetkisini birileri kendilerinde görüyorlarsa böyle bir yaklaşımı nitelendirmek bile istemiyorum. Çünkü nitelendirdiğimde bazı seviyesizlerin seviyesine düşmekten korkarım,

Bu arada 31 Mart seçim kampanyasında Saadet Partisi’ne yapmadıkları iftira kalmayanların bugün Saadet’i yönlendirmeye kalkışmaları tam bir çirkinliktir. Çünkü 31 Mart seçimlerinde televizyondan Saadet Partisi’nin İstanbul’da belediye başkan adayı bulunmadığını ilan edenler bu yaptıklarının yanlış olduğunu itiraf etmeye, özür dilemeye bile gerek duymadılar. Bunun da ötesinde ısrarlı bir şekilde Saadet Partisi birileri ile ittifak halinde gösterildi. Bu yolun yanlış olduğu hatırlatılmasına rağmen tavırlarında ısrar ettiler. Öyle anlaşılıyor ki, birileri kendilerini bu ülkede tek seçici ve belirleyici olarak ilan etmişler.

Bu noktada “İmamoğlu’na Saadet dopingi” başlığı atında verilen haberin spotundan kısa bir aktarma yapmak istiyorum. Haberin spotunda, “İBB seçimlerinde Saadet Partisi aynı adayla sandığa gidecek. İstanbul’da Saadet Partisi, taban oylarının AK Parti’ye kaymasını engellemek istiyor” deniliyordu. Böyle bir yorum AK Parti’nin tek korkusunun Saadet olduğunu gösteriyor. Hâlbuki Saadet Partisi’nin artık taban oylarının AK Parti’ye kayması gibi bir korkusu yok. Ancak, görünen o ki, AK Parti oylarının bir bölümü ittifak ortakları MHP’ye kayıyor. Bu bakımdan Saadet ile uğraşmak yerine bununla ilgilenseler daha doğru olmaz mı? (Milli Gazete)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.