Metrika
Reklamı Kapat

Flört ihanettir

Çok itici bir kelime değil mi?.. Argoca bir tabir çağrışımı yapıyor. Fransızca’dan alınma. Birçok kelime gibi Türkçe’ye yerli köklü yerleşmiş. TDK’da ki anlamı ise ‘kadın ve erkek arasındaki duygusal ilişki’ ve ‘tam olarak bağlanmadan yaklaşma’ olarak geçiyor. Yani açıkçası gayri meşru ilişki…

Bire bir Türkçe karşılığı yok. Olamaz da. Çünkü Türk milleti Müslüman’dır ve bir Müslüman, bu kelimenin karşılığı olan eylemi yapamaz. Yasaklanmıştır. Yaptığı takdirde günah kazanır. Kabullenmemek, kişinin kendisini bağlar ve akıbeti etkilemez.

Peki, neden ihanettir? … İhanettir, çünkü flört eden her kim olursa olsun evli ise eşine, bekâr ise ileride evleneceği kimseye ihanet etmiş olur. Bir anlamda gayri meşru bir ilişkidir flört. Yani açıkçası zinadır. Zina, yaratıcıya karşı haram, kula karşı ise ihanettir.

İhanettir, çünkü bizim kültürümüzde ve aile yapımızda eşler bir birlerinin helâlisidir. Bir kimsenin helâllisi başka biriyle gayrimeşru bir ilişkide olması eşine ihanettir. Bu ise bir nevi zinadır, zina haramdır, karşılığı ise Ukbâ’da ateştir.

Peki, bekâr için neden ihanet olsun? … Şuurlu bir Müslüman bunun cevabını çok iyi bilir. Zira bir kimsenin bekâr iken ileride kimle evleneceği belli değildir. Flört edenler evlenmeye kesin kararlı olsalar da aynı şey geçerlidir. Çünkü evlenecekleri kesin değildir. Evlilik gerçekleşse dahi öncesinde bir kesinlik olmadığından birbirlerine karşı ihanet etmişlerdir.

Bu durumda evlenmeden önceki beraberlik gayri meşrudur. Hatta nişanlı iken dahi belli bir sınır gerekir. Çünkü nice nişanların atıldığı herkesçe malumdur. Evlilik, iki şahit huzurunda nikâh akdiyle gerçekleşir. İşte o zaman evlenenler birbirlerinin helâllisi olur. Ta ki eşlerden biri ölünceye veya boşanma söz konusu oluncaya kadar.

Evlilik doğal bir olaydır. İnsanın fıtratındandır. Hz. Peygamber: ‘Evleniniz, çoğalınız zira ben ümmetimin çokluğuyla övüneceğim.’ buyuruyor. Bir Müslüman, tertemiz olarak kendisini eşine saklamalıdır. Nasıl olursa olsun bir başkasına gönlü kaymış olan biri bir anlamda lekelenmiştir. Bu ise ileride evleneceği eşine ihanettir.

İslam’da evlilik görücü usulüyledir. Bir anlamda tavsiyeyledir. Evlenmek isteyenlerin yakınlarının tavsiyesi ve münasip görmeleri evliliğin ilk adımıdır. Ama esas adımı, evlenecek olanların birbirleriyle münasip şartlarda ve yeterince görüşüp, konuşup anlaşarak attıkları adımdır.
Bütün şartlar oluştuktan sonra evlilik nikâhla ilan edilmelidir. Yani ahalinin de bundan haberi olmalıdır. Bu bir anlamda herkesin o evliliğe onay vermesi anlamına gelir. Bu durumda eşler birbirlerine kendilerini tertemiz olarak takdim etmiş olurlar. Böylelikle sağlıklı bir yuvanın temeli de atılmış olur.

Evliliğin ilan edilmesi helal olmasındandır. Flört ise bir takım kimselerden gizli tutulur. Bu da onun gayrimeşru ve haram olduğu anlamına geldiği gibi toplum tarafından da hoş karşılanmaz. Zaman zaman çılgınlığın, çirkefliğin ayyuka çıktığı bu gayri meşru ilişkinin masum bir boyutu da olamaz. Haram, her halükârda haramdır.

Bugün toplum, mânâ değerlerinden öylesine uzaklaştırılmış ki insanlar, flört denilen bu illeti, alenen yapmakta ve hatta birden fazla kimseyle bile aynı anda bu gayri meşru ilişki içerisine girebilmektedir.

İnsanı bu illet içerisine sürükleyen asıl neden mânâ eksikliğinden kaynaklanır. Kulluğu ifâda zafiyet olduğundandır. İnsanı haram işlemekten alı koyacak yol Yaratıcıya layıkıyla kul olmaktan geçer. Onun emir ve yasaklarını bilinçli ve şuurlu bir şekilde uygulamaktan geçer.

Misal ‘Namaz insanı kötülüklerden alıkoyar.’ Bu namaz kılmayanın kötülük yapmaya daha yatkın olduğu anlamına gelir. Öte yandan namaz kötülüklerden alıkoymuyorsa makbul olmayan bir namazdır demektir. Tabi namaz gibi diğer ibadetlerde insanı kötülük yapmaktan alıkoyarlar.

İnsan, karşı cinse her zaman ilgi duyar. Bu ondaki nefis olgusundan kaynaklanır. Bir anlamda fıtratındandır. Ancak insana yaratılıştan cüz-i irade denen bir olgu da verilmiştir. Bu onun kendisini kötülüklerden koruması için lütfedilmiş bir silahtır. İnsan kulluğunu layıkıyla ifa ettiği ölçüde cephanesini çoğalır ve kötülüklere karşı zafer kazanır.

Mânâdan kopuk bir kimsenin ise cephanesi yoktur ve o da adeta şeytanın esiri olmuştur.
Konumuzu flört üzerinden yorumladık. Diğer günahları da aynı bakış açısıyla değerlendirmek yanlış olmayacaktır… Vesselam!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Atilla Mehdigil - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevircomtr Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevircomtr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevircomtr editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevircomtr değil haberi geçen ajanstır.