Modernizm Dini - I -

Yaşanmakta olanların genişliği sınır tanımazlığı, ilkesizlikleri, savurganlıkları insanların kural tanımaksızın bir yolculuğudur. Bu hayatta hemen herkes bir biçimde payını alıyor. İnsan teklerinin sınırsızlığı sorumsuzluklara itiyor. Kışkırtıcı yanları var. Âdeta belli merkezlerden kumanda edilmiş, yeryüzüne salınmış bir varlığa dönüşen bir insanlıktan söz ediyoruz. Geneli kastetmiyoruz. Ne ki durum gerçekte de böyle. Kimi gerçekleri de göz ardı edemiyoruz.

Dinin öz yanları var. Her dinin, kültürün kendine göre belirleyicilikleri ya da zamanla oluşan gelenekleriyle yaşana geliyor. Modernizmin hayatlara egemen olmasıyla ilerleyen zaman içinde sürekli değişen ve gelenek dışı hayatların yaşanmışlıkların yaşandığı bir hayat süreci var şimdilerde.

Hıristiyanlığın temel esasları, hükümleri olmadığından zaman içinde değişimlere göre bir tutum içine giriyor. Kilise ise değişimler karşısında ne yapacağını bilemiyor uygunluk açısından tutum belirliyor. Bu da kilisenin hem gücünü hem de etkisin azaltıyor. Metafiziksiz ve kaskatı bir dünya bunalımına sürükleniliyor. Günümüzün büyük sorunları Hıristiyanlığın tam anlamıyla teslim oluşundan kaynaklanıyor. Bütün izmler, ideolojiler ve materyalizm bunun içinden doğuyor.

İslâm’ın kesin kuralları, farzları, haramları var. Bunlar insanlık için vazgeçilemez esaslar. Bunların tartışması bile insanlığın zararına.

Müslümanlar Batı düşüncesine ve ruhuna kapıldıklarından beri o hayatların içinde olmak gibi bir sürüklenişte. Böyle olunca çözülme ve kendi olmaktan uzaklaşma doğal olarak yaşanıyor.

Günümüzde tartışmakta olunan konuların, çatışmaların arkasında yatan nedenler buralardan kaynaklanıyor.

Tutkular insanların birbirlerine karşı olan sorumluluklardan uzaklaşmadır. Kimsenin kimseye egemen olmadan birbirini anlama. Birbirini destekleme, yol alma gibi bir sorumluluk yok. Her ben kendini gücü yettiği kadar kendini yaşamaya bakıyor.

Akıl insanın önüne bir put ve tanrı olarak konulunca insanlar başkalarının önerdikleriyle düşünmeye başlıyor. Bir medeniyetin ve inancın esaslarını göz ardı ederek akılla hareket etmesi gerektiği düşüncesi öne sürülünce bir başkasının aklıyla hareket ettiğinin farkında bile olmuyor. İnsan, her halükârda her döneminde rehberler ve önderler vasıtasıyla yol alıyor. Kendi aklının kendisine yetmediği, yetti diye sandığı aklın başkalarının aklıyla hareket ettiği ve yönlendiği gerçeğinin farkına bile varılamıyor. Ondan sonra da bilir bilmez anlatır durur, bunu kendi aklıyla buluşuyla yaptığını sanır.

Tutuklarından veya tercihlerinden sınır tanımadan gittiği ve vardığı yer de aklın sınır tanımazlığından kaynaklanıyor.

Düşünce geleneğimizde bu durumların tehlikeleri ve sakıncaları iki ana kavram ile ifade edilir: “ifrat” ve “tefrit”. Her iki uç da insanlığın yararına edilir. Her iki durumda da aşırılık.

Örnekler üzerinden yürürsek konuyu daha anlaşılır kılabiliriz.

Modernizmin aşırılıkları ile geleneksel tutuculuk arasında insanların bocalamaları doğal olur.

Her insanın, eğlenme, soluklanma, spor yapma gibi gereksinimleri var. İnsan enerjisi biriktikçe insanda bunalımlara ve sıkıntılara neden olabilir. Özellikle çocukluk yaşından itibaren gelişmekte olanlar için bu çok daha önemlidir. İnsanın hapsedilmesi, sınırlanması, baskılanması zaman içinde hayatını olumsuz yönden etkiler. Cemaatlerin, kimi kurumların ve toplulukların bu türden uygulamaları insanı edilgin kılar.

Çocuklarına ve gençlere sınır tanıtmadan serbest bırakma da, zamanla onların hayatın anlamsızlığına ya da kendince yaşamaya sınır tanımamaya götürür. Çocuklar üzerinden yapılanlar da onların başkalarının aklın ve eğitiminin sonucu bir tercihe neden olunuyor. Aslında bu kendisinin tercihi değil başkasının aklının tercihidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.