Kur’an’la Konuşanlar (3) Afvedenler Kazanır Kindarlar Kaybeder

Kadının biri halı dokurken hep “Eden kendine eder” der dururmuş. Onu çekemeyen komşu kadını zehirli bir börek yapar, halı dokuyan kadına götürür verir.

Kadın “İşimi bitireyim de ondan sonra yiyeyim” derken, börek getiren kadının oğlu askerden izine gelir ve komşu kadının hal ve hatırını sorar, halı dokuyan kadın, “Sıcacık börekten al ye. Annen kendi elleriyle yaptı getirdi. Şimdi evine gitti” der.

Çocuk, annesinin yaptığı zehirli börekten yer ve ölür. Annesinin “Eden kendine eder” sözünü anlaması pahalıya mal olur.

Amerikan’ın, İslâm alemi için hazırladığı tuzak kendi başına geçmek üzere.
Ebu’l Ayna bir gün Ahmet bin Ebu Davud’a şikayette bulunur ve “İnsanlar birlik olup benim üzerime hücum ediyorlar” der. Ahmet, ayetle cevap verir:
“…Allah’ın eli, onların ellerinin üstündedir...” (Feth Süresi, Ayet 48/10)
Ebu’l Ayna “Ama onlar çok, ben bir kişiyim.”
Ahmet, yine ayetle cevap verir:
“…Nice az topluluklar Allah’ın izniyle çok topluluklara galip gelmiştir. Allah sabredenlerle beraberdir” (Bakara Süresi, Ayet 2/249)
Ebu’l Ayna, “Onların planları, hileleri, tuzakları var.”
Ahmet yine ayetle cevap verir:
“…Halbuki kötü tuzak sahibini yakalar…” (Fatır Süresi, Ayet 35/43) (İbn-i abdi Rabbih, Ikd-ül Ferid 2/146)
Halife Memun, İshak bin Abbas’a “Senin ibn-i Mühelleb’e destek verdiğini, onun görüşünü benimsediğini, onun harp ateşini kızıştırdığını bilmiyorum mu zannediyorsun?” der.
İshak, Kureyş kabilesinin peygambere karşı işlediği suç benim sana karşı işlediğim suçtan daha büyüktü.
Peygamber onlara acıdı afvetti. Ben merhamete onlardan daha fazla muhtacım” der ve Yusuf Aleyhisselam’ın, kendisini yok etmek için birleşen on bir kardeşini afvederken söylediği ayeti:
92 (Yusuf): “Bugün sizi kınamak yok. Allah sizi afvetsin. O merhamet edenlerin en merhametlisidir.” (Yusuf Süresi, Ayet 12/92)

Okur ve “Ey emirel mü’minin, sen bu iyiliğe ve onları örnek almaya daha layıksın” deyince,
Halife: “Kurey kabilesi Müslüman değilken o suçu işlediler, sen ise Müslümanken halifenin yurdunda işledin” deyince,
İshak: “Efendim, Mü’min affa kafirden daha layıktır” der ve şu ayeti okur:

“Rabbinizin mağfiretine ve sakınanlar için hazırlanan, genişliği gökler ve yer kadar olan cennete koşuşun.
Onlar, bollukta ve darlıkta (Allah için) harcayanlar, öfkelerini yutanlar ve insanları afvedenlerdir. Allah iyilik yapanları sever.

Ve onlar, kötü bir şey yaptıklarında yahut kendilerine zulmettiklerinde, hemen Allah’ı zikrederler ve günahlarının bağışlanmasını isterler. Günahları Allah’tan başka kim bağışlar? Onlar yaptıklarında bile bile ısrar etmezler.

İşte onların mükâfatı, Rablerinden bağışlanma ve altından ırmaklar akan cennetlerdir ki, orada ebedi kalacaklardır. Amel edenlerin mükâfatı ne güzeldir!” (Al-i Imran Süresi, Ayet 3/133, 134, 135, 136) ayetleri okuduktan sonra “Bu ayetin içine mü’min de, kafir de, soylu da soysuz da girer” deyince,
Halife “Doğru söyledin. Çakmağım sana karşı ateşini yakmıştı amma, senin gibilerini öldürenler pişmanlığa devam ederler” der ve afveder. (İbn-i abdi Rabbih, Ikd-ül Ferid 2/150)
Halife Memun’un kölesi bir gün halifenin abdest suyunu dökerken ibrik elden düşüverir.
Halife öfkelenince, köle Al-i Imran Süresi’nin 133’üncü Ayeti’nin afve mahzar olan müminlerin özelliklerini anlatırken söylenen: “Öfkelerini yutanlar” bölümünü okur.
Halife, “Peki öfkelenmiyorum” deyince, ayetin devamı olan “ve insanları afvedenlerdir” bölümünü okuyunca Halife: “Affediyorum” der.

Bunun üzerine ayetin devamı olan “Allah iyilik yapanları sever” bölümünü okuyunca, Halife “Seni azad ediyorum. Bundan sonra hürsün” der. (İbn-i abdi Rabbih, Ikd-ül Ferid 2/187)
“Söz ola kurtara başı.”

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.