Ha Trump, ha Biden!

Dikkat edilirse ABD’de başkanlığa kimin seçildiği pek fark etmiyor. Söz gelimi Trump, seçiminden kısa süre sonra soluğu İsrail’de almış, yaptığı açıklamalarda tarafını net bir şekilde ilan etmişti. Bununla da kalmayarak ABD’nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını açıklamıştı. Belki bu tavır dışarıdan bakınca Trump’un kişisel tavrı gibi görülmüş olabilir ama ABD yönetiminin değişmeyen bir İsrail, bunun da ötesinde Siyonist sevdası olduğu açıkça görülüyor. Çünkü ABD’nin başına kim seçilirse seçilsin ABD’nin İsrail yanlısı devlet politikaları hiç değişmiyor.

Bu arada gelişmeler dikkatli izlenecek olursa görülür ki, ABD’nin bölgemize yönelik politikalarının esasını çatışma ve karışıklık oluşturuyor. Bu arada İsrail için tehdit oluşturma imkanı söz konusu olan ülke ve ülkelere öncelikli olarak bir takım müeyyideler uygulamaya konuyor, bununla da tatmin olunmazsa söz konusu ülkelerde sonu darbeye kadar varabilen iç karışıklıklar sergileniyor. Bunun için adına terör örgütü denilen maşalar kullanılıyor. Sözü uzatmaya gerek yok, bölgemiz nefes almak için bile bir anlık rahat bırakılmıyor. Söz gelimi ülkemize parası ödenmiş uçakları vermeyen ABD, İsrail söz konusu olduğunda adeta para pul sormadan her türlü desteği veriyor. Bu destek veriş bir mecburiyet sonucumu yoksa ABD’de yönetime Siyonist kadrolar hakim olmuş da ondan mı bilmem ama sanıyorum bir mecburiyet söz konusu. Çünkü ABD’de devlet kadrolarında Siyonistler hakimiyet kurmuş iseler zaten söz konusu kadrolar yönetimleri İsrail yanında politikalar üretmeye iteceklerdir.

Bir bakıma Siyonist lobi, ABD’de hemen her dönemde etkili oldu. Böyle olunca da başlıkta ifade etmeye çalıştığım gibi ABD’nin başında ha Trump, ha Biden bulunmuş dış politika, daha doğrusu İsrail’in korunması için bölgemizin karıştırılmasına yönelik çabalar hiç gerilemiyor. Biden’ın İsrail ile başlayan bölge ziyareti Suudi Arabistan ile devam edecek.  Ziyaretinin hedefi İsrail ile normalleşme, Ortadoğu’yu istikrara kavuşturma olarak ilan ediliyor. Hâlbuki bölgemizdeki tüm karışıklıkların ve istikrarsızlığın arkasında ABD ve İsrail bulunuyor. Böyle olunca Biden’ın bölgeyi istikra kavuşturmasına ihtiyaç yok. Sadece ABD elini bölgemizden çeksin bölgede istikrar gelecek, hatta İslam ülkeleri arasındaki sürtüşmelerde kısa sürede son bulacaktır. Bu bakımdan öncelikli olarak bölge ülkelerinin Biden’a, ‘Sen elini üzerimizden çek, kısaca gölde etmeyin başka bir şey istemeyiz’ demeleri gerekiyor. Zaten bölge ülkelerinin birlikte böyle bir tavır sergileyebilmesi yeni bir dünyanın kurulması yönünde en önemli adımın atılması anlamına gelecektir. Çünkü bölgemizde istikrarın ilk şartı bölge ülkelerinin yöneticilerinin ABD’nin tasallutundan kurtulmaları gerekiyor.

Biden için medyaya yansıyan haberlere göre nasıl konuşma yapması gerektiğine dair talimatlar yazılıp eline verildiğinden tutun da, sağlıklı bir şekilde ayakta duramadığı ileri sürülüyor. Buna rağmen bölge ülkelerinin çoğunu içine alan bir geziye çıkıyor ya da çıkartılıyor, beklide çıkmak zorunda kalıyor ve ilk durak olarak İsrail’e gidiyor. Denebilir ki, dünyanın huzur ve barışa kavuşmasının ilk şartı bazı ülkelerin Siyonist işgalden kurtarılmasıdır. Bu sağlanamadığı sürece sadece bölgemiz değil, tüm dünyanın barış ve huzur havuzu haline gelmesinin şartı İslam dünyasının ayağa kalkmasıdır. Bu ayaklanış sağlanabildiği takdirde yenilemez sanılan ülkelerin kartondan binalar gibi savrulup gittiğini görmek söz konusu olacaktır.

Sonuç olarak diyebiliriz ki, gelişmekte olan ülkelerin biran evvel sömürgecileri tehlikelerden kurtulmak için sığınılacak liman olarak görmekten kurtulmak gerekiyor, bu da imkansız değil.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.