Gençlik Ateşi

Sürekli gündemde olan, olması gereken bir “gençlik” sorunu konuşuluyor. Bizler de konuşuyoruz. Zaman zaman kimi kaygılar, endişeler dile getiriliyor. Haklı gerekçeleri de var bunların.

Bu sorunlar geçmişte vardı, şimdi var, gelecekte de olacak. Kuşaklar arasında, babalarla oğullar, annelerle kızları arasında da var. Büyükler özellikle çocuklarının kendilerine bağlı, kendileri gibi düşünen, kendileri gibi ağırbaşlı ve oturaklı olmalarını isterler. Bu olması gereken ama insan doğasına aykırı bir durum. Enerjisi olan bu yaştakilerin âdeta kanları kaynıyor. “Deli/kanlı” deyimi bilinen bir gerçek. Kızlar için, gelenekte, geçmişte, evde sıkı denetim altında olduklarından, kendilerine böyle bir sıfat yakıştırılmış değil. Belki de bir genelleme olarak da böyle bir tanımlamada bulunuluyor.

Enerjisi yüksek olan bu gençlerin hayatta en verimli hâle, işlek bir zihne, atılımlı bir sürece nasıl yönlendirilebilinir? Üzerinde en çok düşünülmesi gereken bir konu. Yönlendirme derken, onların dilini anlama ve onlarla birlikte yol alma önem kazanıyor.

Tabiî ki kimi endişeler ister istemez haklılık oluşturuyor. Tanık olunan, yaşanan kimi durumlar bunun göstergesi. Siyasal, ideolojik, yaşama tarzlarındaki farklılıkların ve gerilimlerin oluşturduğu ortamlarda insanlar birbirlerinden uzaklaşıyorlar. Şiddete yönelik tepkiler, ötelemeler, uçlara doğru itiyor. En çok da insanın kendi tutum ve davranışları belirleyicidir.

İnsanların tepeden bakışları, küçümsemeleri, hor görmeleri, özellikle de gerilimle hayat dışı bırakmaları insana en büyük zulüm. İnsan tekinin, kendisinin siyasal konumu itibariyle çok üst bir yerde, geliri farklı ve fazla, mülkü ve getirisi çok olabilir. Bu onun için bir üstünlük gerekçesi olabilir. Olabilir mi? Bunun bir yere kadar sınırı var. En çok yaşadığı ömrü kadar. En varlıklı ve şatafatlı insanlar bunları dünyada iken doyasıya yaşıyorlar. Öldüklerinde geride bıraktıklarının kendilerine bir yük olduğu gerçeğinden uzaktırlar.
İnancımız ve geleneğimizde “sadaka-i cariye” diye tanımlanan, insanlığın hayrı için olan ve geride bırakılanların ancak insana hayrı vardır.

Gençlik de büyüklere emanettir. Onları incitmeden, gönüllerinin dilini kavrayarak, onlarla birlikte olabilmenin bir yolu var ve olmalı. Bu yol ince ve narindir.

Belli konularda eğitim almış insanların bilgilerinin üstünlüğü ancak davranışlarında kendini gösterir. Âlimin, bilim adamının, sanatçının, düşünürün dili gönle dönükse eğer o zaman saygı görür. Saygı gören, bağlanılan bir insan ile bir dil ve gönül bağı oluşur.

Bir lider, yönetimindekilerle aynı dili konuşuyor ve onun gibi davranıyor ve yaşıyorsa ancak yakınlaşabilir. İnsanların arasında örülen perdeler, mesafeler insanı insandan uzaklaştırır.

Böbürlenmeler, kibirlenmeler, atarlanmalar, sert bakışlar, düşünceleri önemsememeler ve küçümsemeler uzaklaşmaya neden olur. Dinlemeyi bilmeyenler dinlenmeyi hakketmiyorlar.

İnsanların acılarına, dertlerine, sorunlarına ortak olmayanlar, daraldıklarında yanlarında kimseyi bulamazlar.

Kentleşmenin getirdiği büyük sorunlardandır bunlar.

Gençliğin meşgul olacağı, kendini geliştireceği alanlar çoktur. Bunlar iyi belirlenirse, deneyimlerle gençlik enerjisi birleştirilirse yapılacak birçok şey olur. Onlara güvenme ve emaneti teslim etme cesareti gerekir. Yanlışlar, hatalar onların doğru olanını yapmaya götürür.

Deneyimli ve yaşları büyük olanlar da onların enerjilerinden etkilenirler. Kendilerini hem daha genç hissederler hem de daha katılımcı olurlar.

Gençliği sınıflamalar, küçük görmeler onların ötelenmesine neden olur.

Birbirimizi anlamaya, sevmeye, birlikte yaşamaya ve geleceğe yol almaya gereksinimimiz var. Birlikte olununca hayat daha anlamlı ve güzel olur.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Haydar Haksal - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.