Size En Yakın Kim Var?

Mikroplardan korkmayalım.
Hastalanmasından korktuğumuz tenimizin temizliğine, temiz hava almasına, gıdasına ve hareketli olmasına dikkat edelim.

Dinimiz ve imanımıza karşı düşmana ve düşmanlıklarına bakıp bize yaptıklarını sayıp durmayalım. Kalbimizi imanla süsleyen Allah celle celalühün emir ve yasaklarını, elçisi Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselamın anladığı ve yaptığı şekilde uygulamaya/ameli salihe dikkat edelim yeter.
Temiz, sağlıklı ve hareketli bedenlere mikroplar bir şey yapamadığı gibi, sağlam ve halis iman sahiplerine şeytan ve şeytanlaşmış insanların fitneleri, fesatları, düşmanlıkları, vesveseleri zarar veremez.
Rabbimiz buyurur: “Size bir iyilik dokunsa onları tasalandırır. Size bir kötülük dokunsa onunla neşelenirler. Eğer sabreder ve sakınırsanız onların hilesi hiçbir şeyle size zarar veremez. Şüphesiz Allah yaptıklarını kuşatmıştır.” (Al-i İmran süresi ayet 3/120).
Rabbimiz bizden bu yolda iki şey istiyor:
Takva/sakınma ve sabır.

Allah’ın her yerde bizi gördüğünü, gönlümüzden geçirdiğimiz her şeyi bildiğini, işittiğini hatırdan çıkarmadan, kamera karşısındaki adamın sakınması gibi sakınarak emir ve yasaklarına göre hareket etmemiz ve bu yolda ayağımıza batan mayınlara, başımıza dökülen kurşun ve kimyasal silahlar, servet, şöhret ve şehvet silahları karşısında sabretmek.

“Ey iman edenler, size gereken kendinizi (ve toplumunuzu) düzeltmektir. Siz doğru yolda olduğunuz zaman sapıtanlar size zarar veremez. Hepinizin dönüşü Allah’adır. O, size yaptıklarınızı haber verecektir.” (Maide süresi ayet 5/105)
Batı’nın üretip beyinlerimize boşaltıverdiği “Tarihsellik” pisliğinin biz de etkisi altındayız.
Mesela, hicret günü Sevgili Peygamberimiz, Hazreti Ebubekir’le beraber, düşmanlardan gizlenmek için mağaraya girdiklerinde, düşmanların mağaranın kapısının üstüne kadar hatta kapısına kadar geldiklerinde ürperen Hazreti Ebubekir’e Sevgili Peygamberimiz:

“…Üzülme, Allah bizimle beraberdir…” (Tevbe süresi ayet 9/40) dediğini biliriz, vaazlarımızda, yazılarımızda, hicret kutlamalarında okur ve yazarız bu ayeti ama tarihi bir olaymış gibi okur ve yazarız da kendi hayatımızda pek hatırımıza bu ayet veya Rabbimiz gelmez de filan ağabeyimiz, liderimiz, güçlü bildiğimiz birileri gelir.
Bize bizden daha yakın olan Rabbimizdir.
Şahdamarımızdan geçen kan damlalarının her damlasında milyonlarca alyuvar ve akyuvarları yaratan, yaşatan ve yöneten Rabbimiz.
Biz, “Kan” deyince yalnız kırmızı rengini biliriz.

Bill Cliton’ın ABD başkanlığı döneminde, bilimde yüz yılın en büyük keşfi diye bilimsel bir çalışmanın açıklanmasını üniversite, Clintona vermişti. Bu konuda o gün benim okuduklarımdan anladığım kadarıyla genetik şifrenin çözümü ve bilgisayara aktarılmasını, canlı yayında anlatmış ve İngiltere Başbakanı Tony Blair de canlı yayında bazı şeyler söylemişti.

“Her hücredeki DNA kodu içinde 3 milyar gen harfi bulunduğu belirtilirken, vücutta 75 trilyon hücre bulunduğu da hatırlatılıyordu.” Bak: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/tanri-nin-dilini-ogrendik-39164151
Biz tenimizin kilosunu kantardan tanırız. Kanımız ve hücrelerimizin sayısını ve görevlerini bilmeyiz ama her hücre kendi görevini yerine getirirken Allah’ın verdiği görev gereği hücrelerin ayakta tuttuğu birçok insan, inkâr/mikrop ve isyan tarafına yöneliveriyor. İlmiyle, kudretiyle, bize bizden de yakın olana yürekten tevekkül eden bir Müslüman’ın kalbine insan ve şeytan korkusu giremez.

“And olsun insanı biz yarattık. Nefsinin ona vereceği vesveseyi biz biliriz. Biz ona şahdamarından daha yakınız.
Sağında ve solunda oturan iki alıcı (melek) vardır.” (Kaf süresi ayet 50/16)
Dünya boks şampiyonuyla, Taksim’de gezerken herhangi bir serserinin size sataşmasından korkmazsınız.
Peki, Rabbimiz, “Her nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir” buyurur:
“O, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra arş üzerine istiva edendir. Yeryüzüne giren her şeyi ve ondan çıkan her şeyi bilir. Gökyüzünden inen her şeyi, gökyüzüne çıkan her şeyi de (bilir). Her nerede olursanız olun, O sizinle beraberdir. Allah yaptıklarınızı görür.
Göklerin ve yerin mülkü O’na aittir. Bütün işler Allah’a döndürülür.” (Hadid süresi ayet 57/4)
“Şüphesiz Allah, mütteki/iyi korunanlarla ve iyilik yapanlarla beraberdir.” (Nahl süresi ayet 16/128)
Günlük ibadetimize sabah namazıyla başlayalım.
Eşimizi gülümseyerek namaza kaldıralım.

Kahvaltıda helal lokmayı besmeleyle yemeye ve hamd ile kalkmaya dikkat edelim.
Evden çıkarken arkada üzülecek, kırılacak bir söz veya hareket bırakmayalım.
Komşulara el sallayarak dille de selam vererek çıkalım.

Günlük en az bir ayet ve hadis okuyalım ve bulunduğumuz çevreyi onlarla tatlandıralım.
Hakk’a ve halka hayırlı hizmeti olanları ziyaret ederek onlar gibi olmaya,
Hakk’a ve halka zararı olanları da ziyaret ederek zararlarını hayırlı işlere yönlendirmeye çalışalım.
Bunları yaparken kendimizi garanti cennetlik sanmayalım, inkâra ve isyana düşebileceğimiz endişesiyle Sevgili Peygamberimizin şu duasını da hep hatırda tutalım:
“Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım, kalbimi/kalplerimizi dinin üzerinde sabit kıl” diye dua edermiş. (Tirmizi, Kader bab 7, Hadis 2141, İbni Mace, Mukaddime bab 13, hadis 199).

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.