Kavgaya Değil Kardeşliğe İhtiyaç Var

Kardeşlikten bahsederken bile adeta kavga edercesine bir ses tonu ve üslup ile topluma hitap edildiğinde, söz konusu kardeşlik çağrısının fazla bir anlamı kalmıyor. Hâlbuki dünya üzerindeki hâkim güçler karşısında ülkemizin ve insanımızın huzur ve refahını sağlamak için yürekten kardeşlik çağrısına ihtiyaç var. Helalleşme çağrısı yapanların adeta düşman, hain ilan edildiği bir ortamda kardeşlik söylemlerinin fazla bir anlamı kalmıyor. Hâlbuki kavga yerine barışın sağlanması çok daha kolay ve yararlı olacak. Bu gerçeği yetkililerin bilmiyor olması mümkün değil. Ancak ülkemizde uzun yıllardan beri siyasette kolay yol olarak ayrıştırıcı ve kamplaştırıcı bir üslup tercih edilir oldu. Uzun yıllar sağcı-solcu ayrımı devam edip geldi. Bu ayrımın sadece bir takım darbesever iç ve dış çevrelerin işine yaradığı biliniyor olmasına rağmen ayrımcı üslup tercih edildi.

Söz konusu üslubun ülkemize verdiği zararı belki 2000 sonrası doğan gençlerimiz pek fazla bilmez ama 40 yaşın üzerinde olanlar çok iyi bilirler. Ülkemizin kurtarılmış bölgeler haline getirildiği, sağcıların hâkim olduğu mahallelere solcuların, solcuların hâkim olduğu mahallelere de sağcıların giremediği günler yaşadık. Bunun da ötesinde karşılıklı saldırı ve cinayetler işlendi. Kısacası, yok yere düşmanlıklar oluşturuldu. İşin garip tarafı bugün olduğu gibi geçmişte de taraflar birbirilerini hain ve satılmış olarak ilan ediyorlardı. Bir diğer ifadeyle birbirilerini vatanı kurtarmak(!) için katledenler olayların içinde küresel güçlere hizmet ettiklerinin farkına bile varamıyorlardı. Diyebiliriz ki, bir taraf ABD emperyalizmine hizmet ederken, bunu vatanseverlik olarak ilan ediyor, diğer taraf da Sovyet emperyalizmine hizmet ediyor, bunu da ülkesini ABD emperyalizminden kurtarmak adına yürütüyordu. Bugünkü ayrışmanın adı eskiden olduğu gibi net bir şekilde sağ-sol olmasa da toplumun ayrıştırıldığı, bu ayrışmanın oya tahvil edilmeye çalışılıyor olmasının da geçmişteki sağ-sol ayrışımından fazla bir farkı yok. Çünkü bu defa taraflar birbirlerini vatansever, vatan haini, terör yandaşı ilan ettiklerinde yan yana gelmeleri, kol kola girip ülkenin çıkarları için mücadele etmeleri mümkün olmuyor. Bu ayrıştırıcı üsluptan yarar umanların ise ülkeyi yönetme durumunda olanlarda olması ise daha çok üzüntü veriyor.

Tüm bunları emperyalist güçlerin dünya üzerinde birlikte hareket ettiklerine dikkat çekmek, söz gelimi ABD ile Rusya’nın dünyanın çeşitli köşelerinde karşı karşıya bir görünüm vermelerine rağmen, kesinlikle birbirlerinin ayağına basmıyor, birbirlerini zayıflatmıyorlar. Buna karşılık içeride bizler durduk yerde vatan hainleri üretiyoruz. Bu ise küresel güç odaklarının işini kolaylaştırıyor.

Buna yaşadığımız son olayı örnek vermek istiyorum. Bilindiği gibi İsveç ve Finlandiya NATO üyeliği için müracaat ettiler. Bu üyeliğe de Türkiye olarak karşı çıktık. Çünkü bu iki ülke yıllardan beri mücadele verdiğimiz terör örgütlerine destek veriyorlar. Bunun için de haklı olarak terör örgütleri ile işbirliği yapan ülkeler ile NATO’da birlikte olamayacağımızı söylüyoruz. Buna karşılık ABD Başkanı Biden söz konusu iki ülkenin NATO üyeliğine tam destek verdiğini açıklıyor. Niçin tam destek diye sormanın anlamı yok. Çünkü ABD’de bölgemizde terör örgütlerine uzun yıllardan beri tam destek veriyor. Hatta bazı elemanlarına maaş veriyor. Yani ABD, İsveç ve Finlandiya’nın teröristlere verdiği destekten memnun. Çünkü kendisi de aynı yolun yolcusu. Kısacası Türkiye olarak ayakta durabilmek için söz konusu küresel güç çevrelerinin karşısında kol kola durmak durumundayız. Bu yapılmaz oy toplama hesapları ile toplumu ayrıştırır, kardeşlik yerine düşmanlıkları hâkim kılarsak bundan ülkemiz zarar görecektir. Hâlbuki kavgaya değil kardeşliğe, sevgiye ihtiyacımız var.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdülkadir Özkan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.