Allah’ı Seviyor Muyuz? (2)

Allah’ın adı anılınca kalbinizi dinleyin.
Doktorun hastasının nabzını dinlediği gibi bir dinleyin.
Leyla anılınca mı, yoksa Mevla anılınca mı daha çok atar.
Hocanızın, şeyhinizin, liderinizin, aşkınızın, liranın, doların Euro’nun, altının, gümüşün, pırlantanın… adı anılınca kalp atışlarınızı bir dinleyin.

Derdine derman bulunamayan bir hastayı, İbni Sina’ya getirmişler.
Fiziki bir hastalığının olmadığını anlayınca, elini nabzının üstüne koymuş ve çevredeki şehirlerin adını sayarken bir şehrin adı geçince atış hızlanmış.

O şehrin mahallelerini sayarken bir mahallede nabız yine hızlanmış, kadınların adlarını sayarken Leyla adında yine hızlanmış, teşhisini koymuş ve reçeteye “Leyla ile evlendirilmesi” diye yazmış derler.
Sahip olduğunuz ve olmak istediğiniz her şeyi yaratan O.
Rabbimiz buyurur;

“Mü’minler ancak o kimselerdir ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir, Allah’ın ayetleri okunduğunda imanları artar ve Rablerine tevekkül ederler.” (Enfal Süresi, ayet 8/2)
“Allah, sözün en güzelini (âyetleri) birbirine uyumlu, yer yer tekrarlanan bir kitap olarak indirdi. Rablerinden korkanların derileri ondan (âyetlerden) ürperir. Sonra onların tüyleri ve kalpleri Allah’ın zikrinde yumuşar. İşte bu, Allah’ın hidayetidir. Onunla dilediğini hidâyete erdirir. Allah kimi sapıtırsa ona yol gösterecek yoktur.” (Zümer Süresi, ayet 39/23)
“Onlar ki, iman ederler ve kalpleri Allah’ın zikri ile tatmin olur. İyi bilin ki kalpler, ancak Allah’ın zikriyle tatmin olur.” (Ra’d Süresi, ayet 13/28)

Buyurun kendimizi test edelim:
“Ey iman edenler, sizden kim dininden dönerse Allah öyle bir kavim getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah’ı sever. Mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı güçlü ve onurludurlar, Allah yolunda cihat yaparlar ve kınayanın kınamasından korkmazlar. Bu, Allah’ın bir lütfudur, onu dilediğine verir. Allah’ın lütfu boldur, O her şeyi bilendir.” (Maide Süresi, ayet 5/54)
Allah haddi aşanları sevmez.” (Bakara Süresi, ayet 2/190)
“Allah yolunda infak edin (harcayın). Ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın ve iyilik edin. Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever.” (Bakara Süresi, ayet 2/190)
“O işbaşına geçtiği zaman, yeryüzünde bozgunculuk yapmaya, ekini ve nesli yok etmeye koşar. Allah, bozgunculuk yapanı sevmez.”
(Bakara Süresi, ayet 2/190)
“… Şüphesiz Allah çok tevbe edenleri sever. Temizlenenleri de sever.” (Bakara Süresi, ayet 2/222)
“De ki: “Allah’a ve Rasül’e itaat ediniz. Eğer yüz çevirirlerse muhakkak Allah kâfirleri sevmez.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/32)
“Hayır, kim sözünü yerine getirir ve sakınırsa, şüphesiz Allah sakınanları sever.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/76)
“İman edip amelisalih işleyenlere de karşılığını verir. Allah, zalimleri sevmez.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/57)
“Onlar, bollukta ve darlıkta (Allah için) harcayanlar, öfkelerini yutanlar ve insanları afvedenlerdir. Allah iyilik yapanları sever.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/134
“… Allah zalimleri sevmez.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/140)
“Nice nebilerin yanında birçok Rıbbiyyûn (Rabbe kul olan âlimler) savaştılar da, Allah yolunda kendilerine isabet edenden dolayı ne gevşediler, ne yıldılar ne de boyun eğdiler. Allah sabredenleri sever.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/146)
“Nihayet, Allah onlara dünya nimetini ve âhiret sevabının güzelliğini verdi. Allah, iyilik yapanları sever.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/148)
“… Bir kere de azmettin mi, Allah’a tevekkül et. Şüphesiz Allah, tevekkül edenleri sever.” (Al-i İmran Süresi, ayet 3/159)
“Haksızlığa uğrayan hariç, Allah kötü sözün yayılmasını sevmez. Allah, her şeyi işiticidir, bilicidir.” (Nisa Süresi, ayet 4/148)
“… Onları afvet ve yüzünü çevir geç. Muhakkak Allah iyilik yapanları sever.” (Maide Süresi, ayet 5/13)
“Eğer hüküm verirsen aralarında adaletle hüküm ver. Şüphesiz Allah adaletle hükmedenleri sever.” (Maide Süresi, ayet 5/42) “… Allah bozguncuları sevmez.” (Maide Süresi, ayet 5/64) “Ey iman edenler... Haddi aşmayın. Allah haddi aşanları sevmez.” (Maide Süresi, ayet 5/87)
“… Allah iyilik yapanları sever.” (Maide Süresi, ayet 5/93)
“… İsraf etmeyin. Çünkü Allah, israf edenleri sevmez.” (En’am Süresi, ayet 6/141)
“Rabbinize yürekten, gizlice dua ediniz. Şüphesiz O, aşırı gidenleri sevmez.” (A’raf Süresi, ayet 7/55)
“… Allah hainleri sevmez.” (Enfal Süresi, ayet 8/58)
“… Allah mûttakileri sever.” (Tevbe Süresi, ayet 9/4)
“… Çünkü Allah mûttakileri sever.” (Tevbe Süresi, ayet 9/7)
“… Allah da temizlenenleri sever.” (Tevbe Süresi, ayet 9/108)
“... Şüphesiz O müstekbirleri sevmez.” (Nahl Süresi, ayet 16/23)
“… Şımarma, şüphesiz Allah şımaranları sevmez” demişti.” (Kasas Süresi, ayet 28/76)
“… Şüphesiz Allah bozguncuları sevmez.” (Kasas Süresi, ayet 28/77)
“… Şüphesiz Allah kâfirleri sevmez.” (Rum Süresi, ayet 30/45)
“Bir kötülüğün cezası benzeri bir kötülüktür. Ancak kim afveder ve barışırsa onun mükâfatı Allah’a aittir. Şüphesiz Allah, zalimleri sevmez.” (Şura Süresi, ayet 42/40)
“… Adil olun. Allah adilleri sever.” (Hucurat Süresi, ayet 49/9)
“… Şüphesiz Allah adil olanları sever.” (Mümtehıne Süresi, ayet 60/8)
“Şüphesiz Allah, kendi yolunda, birbirine kurşunla kaynaştırılmış bir binanın (tuğlaları) gibi, saf bağlayarak savaşanları sever.” (Saf Süresi, ayet 61/4)

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mahmut Toptaş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yenidevir Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yenidevir Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Yenidevir Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Yenidevir Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.